Tkalnia: projekt z historią

Na terenie dawnych zakładów włókienniczych Krusche & Ender, przy ul. Grobelnej w Pabianicach, powstanie centrum handlowo – rozrywkowe Tkalnia. Wszystko, począwszy od nazwy obiektu, a na wyglądzie budynków skończywszy, będzie nawiązywać do niezwykłej historii miejsca.

Budowa Tkalni może stać się kluczową inwestycją postępującej rewitalizacji Pabianic. W 2017 r., miasto Pabianice, wraz z udziałem wszystkich zainteresowanych, w tym mieszkańców, przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości, będzie tworzyć Lokalny Program Rewitalizacji. Pabianice uzyskały dotację na ten cel, w konkursie Marszałka Województwa Łódzkiego. Program obejmuje m.in. wykonanie analiz i określenie terenu zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji, które zostaną przedstawione Radzie Miejskiej do uchwalenia.

Prywatny inwestor Tkalni

– Budowa Tkalni jest przedsięwzięciem naszego prywatnego inwestora, które doskonale wpisuje się w plany rewitalizacji Pabianic. Centrum miasta i Stary Rynek z głównymi ulicami powinny koncentrować życie społeczno-gospodarcze, tętnić życiem i być atrakcyjnym miejscem spotkań mieszkańców. Obiekt, który powstanie na terenie dawnej fabryki Kruschego – Endera nada nową funkcję terenowi poprzemysłowemu, utrzymując historyczny kontekst tego miejsca – ocenia Grzegorz Mackiewicz Prezydent Miasta Pabianic.

– Pabianice to kolebka przemysłu włókienniczego w Polsce. Na terenie, na którym dziś tworzymy centrum handlowo – rozrywkowe niegdyś działała jedna z największych fabryk bawełny. Chcemy oddać hołd temu miejscu i wpisać je w poprzemysłową zabudowę miasta, Zależy nam na zachowaniu charakteru miejsca. Zrewitalizowane zostaną m.in. zabytkowe wieżyczki, które są jednymi z najciekawszych architektonicznych budowli w Pabianicach.  Zachowany zostanie także. charakterystyczny szedowy dach oraz czerwona cegła na elewacji – dodaje Adrian Majsterek, współwłaściciel spółki A&A, inwestor centrum handlowo – rozrywkowego Tkalnia.

Historia  Krusche & Ender

W drugiej połowie XIX w. Pabianice z niewielkiej miejscowości przekształciły się w poważny ośrodek przemysłowy. Przemysł, a w szczególności przemysł tkacki, który zaczął się tu rozwijać, pobudził miasto do życia. W 1825 r. w Pabianicach swoje warsztaty miało sześciu fabrykantów wytwarzających materiały bawełniane i lniane. Mniej więcej na ten czas przypada powstanie zaczątków firmy Krusche & Ender, która później stała się jedną z największych i najnowocześniejszych w kraju, dysponowała 60 tysiącami wrzecion oraz tkalnią z 1900 krosnami. Po wojnie nastąpiła nacjonalizacja, wskutek czego zakłady funkcjonowały pod nazwą imienia Bojowników Rewolucji 1905 r., a później w połowie lat 70. jako Pamotex. Zatrudniające ponad 9 tys. osób fabryka była w krajowej czołówce tej branży, przestała działać na początku XXI w. Od tego momentu przez lata mieściły się w nich mniejsze i większe firmy oraz zakłady produkcyjne. Z czasem jednak zabudowania popadały w ruinę. W latach 2006/2007 nabyła je firma A&A. Teraz na tym terenie powstanie nie tylko nowoczesne centrum handlowe. Położenie w centrum miasta, między starym a nowym rynkiem, a także w bliskim sąsiedztwie terenów zielonych, sprawi, że obiekt będzie nie tylko głównym punktem na handlowej mapie miasta, ale także zapewni mieszkańcom rozrywkę i pozwoli na miłe spędzenie czasu. Tkalnia będzie miała ponad 40 lokali handlowo –usługowych. Za komercjalizację odpowiada The Blue Ocean Investment Group.

Obiekt zostanie zaprezentowany podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum 2017

Facebook
LinkedIn
NAJNOWSZE INFORMACJE
REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
SCF DATABASE
Scroll to Top