Na polskim rynku, podobnie jak w innych krajach europejskich, na znaczeniu zyskuje efekt ROPO (Research Online, Purchase Offline), a także jego odwrotność: coraz częściej klienci najpierw idą do sklepu stacjonarnego, tam przeglądają ofertę, pytają o opinię sprzedawców, a następnie dokonują zakupów w kanale e-commerce.

Takie wnioski płyną z analizy badania przeprowadzonego przez firmy Comarch i Kantar TNS “Future of shopping. Latest trends in retail. Today and 2030”.

Najpierw sklep stacjonarny, potem online

W zależności od kategorii produktów, z odwróconego efektu ROPO korzysta obecnie od 20 do 33 proc. polskich konsumentów. Najbardziej widoczne jest to w przypadku produktów z kategorii wyposażenia domów i mieszkań oraz sprzętu RTV i AGD. Najmniej w kategorii biżuteria.

Jak wynika z badania, ten trend będzie narastał. W przyszłości, niezależnie od kategorii, odwrócony efekt ROPO może dotyczyć nawet 40-50 proc. zakupów, zwłaszcza w wśród najmłodszych kupujących (w wieku 18-24 lata).

Personalizacja nabiera znaczenia

Ponad połowa (55 proc.) konsumentów w Polsce oczekuje, że podczas robienie zakupów w sklepie stacjonarnym będą mieli możliwość łatwego wyszukania i znalezienia poszukiwanych produktów za pomocą urządzeń mobilnych.

Jak wynika z badania, Polscy konsumenci są także coraz bardziej otwarci na spersonalizowane oferty. Już 44 proc. ankietowanych chciałoby otrzymywać spersonalizowaną ofertę podczas wizyty w sklepie, a 24 proc. liczy, że otrzyma takie powiadomienie od sprzedawcy w momencie, gdy tylko znajdzie się w pobliżu danego sklepu.

Programy lojalnościowe łączą świat online i offline

Programy lojalnościowe są jednym z najlepszych spoiwem łączących świat online i offline. W Polsce do uczestnictwa w nich przyznaje się 75 proc. ankietowanych. Jeżeli chodzi jednak o szczegóły, konsumenci w Polsce wciąż są dość “konserwatywni”. 50 proc. z nich chce się komunikować na temat programów lojalnościowych osobiście, podczas wizyty w sklepie, a jedynie 30 proc. drogą mailową. Co więcej, aż 88 proc. konsumentów oczekuje, że zwykła plastikowa karta będzie dowodem jego uczestnictwa w programie. Zdecydowanie chętniej korzystać chcą natomiast z onlinowych kuponów rabatowych. Tak wskazuje 32 proc. badanych.

Jaki jest najważniejszy powód, dla którego klienci chcą uczestniczyć w programach lojalnościowych? Wyniki badań nie są zaskakujące. Przede wszystkim chodzi o otrzymywanie specjalnych ofert i promocji. Ważna jest także jakość oraz liczba nagród i bonusów, które można dzięki temu uzyskać. Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa danych, Polacy podchodzą do sprawy dość racjonalnie. Oczekują zrozumiałych i przejrzystych zasad, a także pełnej transparentności, w jaki sposób ich osobiste dane zostaną wykorzystane na cele programu.

Raport “Future of shopping. Latest trends in retail. Today and 2030” powstał na podstawie internetowych ankiet wypełnionych przez ponad 3 tys. konsumentów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Szwajcarii oraz w Polsce. Na ankietę odpowiedziało 0,5 tys. polskich konsumentów.