Problemy Toys“R”Us w USA nie wpłyną na działalność w Europie

Spółka Toys“R”Us INC w USA oraz spółka zależna w Kanadzie dobrowolnie złożyły wniosek o upadłość w celu rozpoczęcia procesu restrukturyzacji finansowej. Jak informują przedstawiciele spółki działalność poza USA i Kanadą nie jest objęta postępowaniem, a sklepy stacjonarne i internetowe Toys“R”Us i Babies“R”Us na całym świecie nadal prowadzą działalność handlową.

– Dla Toys“R”Us nastała nowa era, w której zamierzamy pozbyć się ciążących nam ograniczeń finansowych w trwały i skuteczny sposób – mówi Dave Brandon, Prezes i Dyrektor Generalny Toys“R”Us. – Wspólnie z naszymi inwestorami, chcemy współpracować z naszymi kredytodawcami i innymi wierzycielami w celu restrukturyzacji 5 mld USD zadłużenia długoterminowego w naszym bilansie, co zapewni nam większą elastyczność finansową i umożliwi inwestowanie w naszą działalność, dalszą poprawę obsługi klienta w naszych sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wzmocni naszą pozycję konkurencyjną na coraz bardziej wymagającym i szybko zmieniającym się rynku handlu detalicznego na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że kroki te pozwolą nam zapewnić, że legendarne marki Toys“R”Us i Babies“R”Us przetrwają wiele kolejnych dekad – podkreśla – Dave Brandon

Pan Brandon dodał: – Ponieważ zbliża się sezon świąteczny, nasze sklepy stacjonarne i internetowe będą działać na pełnych obrotach, a członkowie naszego zespołu na całym świecie będą nadal wywoływać ogromne uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękujemy naszym dostawcom za ich ciągłe wsparcie w tym ważnym sezonie i nie tylko. Doceniamy również silne, długotrwałe wsparcie naszych inwestorów i konstruktywną rolę, jaką odgrywają w tym Jako podmiot działający pomimo bankructwa („debtor-in-possession”) Spółka otrzymała finansowanie na kwotę ponad 3 mld USD  od różnych kredytodawców, włączając konsorcjum banków z JPMorgan na czele i wybranych dotychczasowych kredytodawców spółki, które – pod warunkiem uzyskania zgody sądu ― pozwoli natychmiast poprawić kondycję finansową spółki i wspierać jej bieżącą działalność operacyjną w trakcie nadzorowanego przez sąd postępowania. Toys“R”Us angażuje się we współpracę ze swymi dostawcami w celu utrzymania poziomów zapasów i dalszego terminowego dostarczania produktów.

Restrukturyzacja firmy

18 września 2017 spółka Toys“R” Us, Inc. oraz niektóre z jej podmiotów zależnych w Stanach Zjednoczonych i jej kanadyjska spółka zależna dobrowolnie złożyły wniosek o objęcie ochroną na mocy Rozdziału 11 amerykańskiego Kodeksu Upadłościowego w Sądzie Upadłościowym dla Wschodniego Okręgu Wirginii w Richmond, VA.

Ponadto kanadyjski podmiot zależny spółki zamierza równolegle uzyskać ochronę w ramach postępowania prowadzonego na mocy kanadyjskiego Prawa upadłościowego («CCAA») w Sądzie Wyższej Instancji w Ontario.

Spółka zamierza skorzystać z nadzorowanego sądowo postępowania w celu restrukturyzacji jej zadłużenia i utworzenia trwałej struktury kapitałowej, która pozwoli na inwestowanie w długoterminowy wzrost i zapewni Spółce wsparcie w realizacji jej celu, jakim jest dostarczanie najlepszej zabawy dzieciom i bycie najlepszym przyjacielem rodziców.

Działalność Spółki poza USA i Kanadą, włączając około 255 licencjonowanych sklepów i spółek joint venture w Azji, które są odrębnymi podmiotami, nie jest objęta wnioskiem o ochronę na mocy Rozdziału 11 i postępowaniem w ramach CCAA.

Około 1,6 tys. sklepów Toys“R”Us i Babies“R”Us na całym świecie − z których zdecydowana większość jest rentowna − będą nadal prowadzić swą zwykłą działalność, zapewniając klientom wysoki poziom obsługi oraz pieczołowicie dobrany asortyment zabawek i produktów dla niemowląt. Klienci mogą również w dalszym ciągu nabywać zabawki i produkty dziecięce w Internecie w nowo otwartych sklepach internetowych Spółki www.toysrus.com i www.babiesrus.com. Klienci mogą także nadal korzystać z programów lojalnościowych spółki, włączając Rewards“R”Us, Geoffrey’s Birthday List i Babies“R”Us Registry.

W związku z postępowaniem na mocy Rozdziału 11 Amerykańskiego Kodeksu Upadłościowego Spółka złożyła szereg standardowych wniosków do sądu upadłościowego w celu uzyskania zezwolenia na wsparcie jej działalności w trakcie procesu restrukturyzacji i zapewnienia płynnego przejścia pod ochronę na mocy Rozdziału 11, włączając prawo do dalszej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych, honorowanie programów klienta i regulowanie płatności należnych na rzecz sprzedawców i dostawców w toku zwykłej działalności z tytułu wszystkich towarów dostarczonych po dacie ich złożenia.

Kirkland & Ellis LLP pełni funkcję głównego radcy prawnego Toys“R”Us, Alvarez & Marsal pełni rolę doradcy restrukturyzacyjnego, a Lazard − doradcy finansowego.

Toys“R”Us, Inc.

Toys“R”Us, Inc. jest wiodącym na świecie detalistą w branży zabawek i produktów dla dzieci, oferującym zróżnicowane produkty za pośrednictwem rodziny swych marek. Towar sprzedawany jest w 885 sklepach Toys“R”Us i Babies“R”Us w Stanach Zjednoczonych, Puerto Rico i Guam, oraz w ponad 810 sklepach międzynarodowych i ponad 255 licencjonowanych sklepach w 38 krajach i jurysdykcjach. Dzięki silnemu portfelowi witryn e-commerce, w tym Toysrus.com i Babiesrus.com, firma zapewnia kupującym szeroki wybór wyróżniających się produktów i zabawek dla dzieci.

Toys“R”Us, Inc. z siedzibą w Wayne, NJ, zatrudnia prawie 65 tys. osób na całym świecie. Spółka jako troskliwy i renomowany sąsiad dba o społeczności, w obrębie których działa, za pośrednictwem programów mających na celu zapewnianie bezpieczeństwa dzieciom i wspieranie ich w potrzebie. W ciągu ostatnich trzech dekad spółka przekazała na cele charytatywne produkty dla dzieci o wartości ponad 100 mln USD. Od 1992 roku Children’s Fund (Fundusz na rzecz Dzieci) Toys“R”Us, publiczna organizacja charytatywna związana z Toys“R”Us, Inc., przekazała darowizny na kwotę ponad 130 milionów USD.

W Polsce Toys”R”Us posiada obecnie 16 sklepów stacjonarnych marki zlokalizowanych w centrach handlowych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Czeladzi, Wrocławiu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn