Rusza rozbudowa Solaris Center w Opolu

Solaris Center w Opolu niebawem czekają spore zmiany. Do końca 2018 roku galeria zostanie rozbudowana, układ komunikacyjny wokół obiektu ulegnie gruntownej rearanżacji, a mieszkańcy miasta zyskają nową przestrzeń eventowo – rekreacyjną. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, zrealizowany w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego (PPP), w którym partycypować będą inwestor – firma IGI Exclusive, firma należąca
do grupy NEPI Rockcastle (wystawca Shopping Center Forum 2017 CEE Edition) oraz miasto Opole.

Solaris Center to jedno z ulubionych miejsc zakupowych mieszkańców Opola, które od otwarcia w marcu 2009 r. swoją ofertą codziennie przyciąga liczne grono klientów. Po dziesięciu latach owocnego funkcjonowania obiekt czeka duża metamorfoza. Właściciel galerii, firma NEPI Rockcastle, wspólnie z miastem Opole, z początkiem lipca 2017 r. rozpoczął prace przygotowawcze pod rozbudowę i modernizację obiektu. To efekt porozumienia zawartego w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego, dzięki któremu pod Placem Kopernika powstanie dwukondygnacyjny parking podziemny, a na terenach otaczających galerię – atrakcyjna przestrzeń miejska, ze strefą zieleni, instalacjami wodnymi oraz wyodrębnionym miejscem, w którym w przyszłości odbywać się będą imprezy organizowane przez władze miasta. Dzięki realizacji tej inwestycji poprawie ulegnie komfort komunikacyjny mieszkańców Opola. Zmiany pozytywnie wpłyną na estetykę Placu Kopernika, a przebudowa układu dróg i małej infrastruktury drogowej okalającej plac udrożni przejazdy w tej lokalizacji.

Dwa razy więcej miejsc parkingowych

Przedsięwzięcie zakłada budowę podziemnego parkingu oferującego 300 miejsc parkingowych, który będzie zlokalizowany częściowo pod galerią, a częściowo pod placem. Podwojenie dotychczasowej liczby miejsc parkingowych to ważny aspekt z punktu widzenia mieszkańców Opola. Co istotne dla lokalnych kierowców – koszty korzystania z nowego parkingu nie będą wyższe niż te obowiązujące w strefie miejskiej. Dzięki przeniesieniu parkingu pod powierzchnię placu, możliwe stanie się przywrócenie tej przestrzeni mieszkańcom miasta w celach rekreacyjnych, dlatego równolegle do rozbudowy prowadzone będą prace nad zagospodarowaniem terenu Placu Kopernika. Zgodnie z projektem, zostanie on powiększony – po zakończeniu prac jego granice wyznaczy już nie nie ulica, a schody prowadzące do gmachu Uniwersytetu Opolskiego. Nowa przestrzeń będzie przystosowana do organizacji imprez plenerowych, a miasto zyska dodatkowe tereny zielone w centrum Opola. Ściana drzew oddzieli tę strefę eventowo – rekreacyjną
od ruchliwej ul. Żeromskiego.  Zmiany obejmą też układ drogowy w centrum Opola. Po jego przebudowie powstanie wjazd i wyjazd z parkingu, z którego kierowcy płynnie włączą się do ruchu w ul. Żeromskiego w obu kierunkach. Tym samym rozładowaniu ulegną korki tworzące się często w tej części miasta.

To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce, w której jako podmiot prywatny występuje inwestor komercyjny, współdziałając z władzami miejskimi. Proces wdrażania zmian dobiegnie końca w IV kwartale 2018 roku. Całkowity koszt jego realizacji oszacowano na 100 mln złotych.

– Zrealizujemy projekt wspólnie z firmą NEPI Rockcastle – właścicielem Solaris Center. Inwestor zadeklarował chęć przystąpienia do negocjacji ws. budowy wielopoziomowego parkingu na Placu Kopernika i aktywnie zaangażował się w ten proces. Liczymy na to, że po zakończeniu wszystkich prac klienci Solaris Center zyskają dostęp do nowych marek, a mieszkańcy naszego miasta będą cieszyć się ze zwiększonej liczby nowoczesnych miejsc parkingowych i z przestrzeni rekreacyjnej w centrum Opola – komentuje Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Opola.

Nowe oblicze Solaris Center

Rozbudowa i modernizacja Solaris Center obejmie skrzydło budynku u zbiegu Placu Kopernika i ul. Żeromskiego. Prace budowalne rozpoczną się od przebudowy poziomu -2 i będą obejmować relokację przyłączy technicznych znajdujących się pod galerią.

Dzięki modernizacji centrum handlowe zyska ponad 9 tys. mkw. powierzchni GLA, na której pojawi się ok. 40 nowych sklepów i punktów usługowych. Swoje butiki otworzą lub rearanżują topowe marki modowe. Niektóre z dotychczas działających sklepów zmienią swoje lokalizacje, co pozwoli im na znaczne zwiększenie powierzchni. Z myślą o najmłodszych, w galerii powstanie Kids Play – kolorowy i bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Solaris Center wzbogaci się również o nowy salon księgarni czy całodobową strefę fitness, bedącą jedną z największych w mieście. Więcej przestrzeni niż dotychczas zajmie nowa strefa Food Court. Równolegle będzie się toczyć remont strefy kinowej. Wnętrze centrum, pasaże oraz toalety zostaną odświeżone, obiekt zostanie wyposażony w nowoczesne oświetlenie, nowa fasada od strony pl. Kopernika będzie przeszklona. W efekcie tej metamorfozy Solaris Center zyska nowe oblicze: eleganckie, atrakcyjne i funkcjonalne, wpisując się w trendy obowiązujące w nowoczesnych obiekach handlowych.

Wszystkie prace modernizacyjno – budowlane zaplanowano tak, żeby nie burzyć codziennego funkcjonowania najemców oraz by w jak najmniejszym stopniu zakłócić mieszkańcom codzienne przemieszczanie się w tej okolicy. Osoby odpowiedzialne za ich prowadzenie dołożą też wszelkich starań, by klienci mogli komfortowo dokonywać zakupów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl