Cyfryzacja energetyki to wyzwanie i szansa dla rynku nieruchomości

Rewolucja w energetyce związana z rozwojem nowych technologii trwa w najlepsze. Jej efekty dotyczyć będą również rynku nieruchomości. Dlatego dobrze już dziś przygotowywać się, aby wykorzystać szansę, jaką przyniosą nie tylko odnawialne źródła energii, ale przede wszystkim cyfryzacja sektora energetyki, powszechność Internetu Rzeczy i analiza Big Data.

Gdy pytamy osoby spoza branży energetycznej o zmiany we współczesnej energetyce, zazwyczaj w odpowiedzi słyszymy o zastępowaniu tradycyjnych źródeł energii odnawialnymi oraz o efektywności energetycznej. Czasami słyszymy jeszcze o inteligentnych licznikach. To jednak tylko czubek góry lodowej, transformacja energetyki to dziś znacznie więcej. Ostatnie lata, a wręcz miesiące, to coraz intensywniejsza cyfryzacja zarządzania energią elektryczną i cieplną. Urządzenia jeszcze niedawno sterowane ręcznie, obecnie mogą być poddane kontroli komputerów i inteligentnych algorytmów.

Zarządzanie konsumpcją energii

Jednym z najważniejszych efektów cyfrowej transformacji energetyki jest umożliwienie zarządzania konsumpcją energii niemal w czasie rzeczywistym. Dotyczy to zarówno odbiorców indywidualnych („smart home”), jak i instytucjonalnych. Wśród tych drugich pokaźną grupę stanowią zarządcy nieruchomości komercyjnych, którzy dzięki umiejętnemu wdrożeniu nowych rozwiązań technologicznych mogą zyskać na kilku płaszczyznach.

Po pierwsze, możemy dostosować budynki do rosnącej liczby samochodów elektrycznych, które staną się w najbliższych latach znacznie popularniejszym niż obecnie środkiem transportu indywidualnego w nowoczesnych aglomeracjach miejskich. Elektromobilność wydaje się silnym trendem, nawet jeśli dla wielu Polaków wydają się mało realne prognozy mówiące o setkach tysięcy samochodów elektrycznych poruszających się po polskich drogach już w perspektywie kilku lat. Spowoduje to zmianę zachowań kierowców, którzy przestaną być regularnymi klientami stacji paliw. Uzupełnianie energii w akumulatorach samochodowych następować będzie w nocy na parkingu lub w garażu przy miejscu zamieszkania, a w dzień – z ładowarek zainstalowanych przy budynkach biurowych i w centrach handlowych.

Instalacja ładowarek o średniej lub szybkiej prędkości ładowania zazwyczaj wymaga zamawiania dodatkowej mocy, co wiąże się z wysokimi miesięcznymi kosztami. Alternatywą jest optymalizacja sterowań energochłonnymi procesami w budynkach wielkokubaturowych (charakteryzujących się znaczną inercją termiczną) w taki sposób, aby ładowarki samochodowe stawały się niewidoczne z perspektywy sieci dystrybucji energii. Przykładowo, po rozpoczęciu ładowania samochodu w budynku, przy którym zainstalowana jest ładowarka, można w razie potrzeby ograniczyć chwilową intensywność wentylacji i obniżyć tym samym chwilowe zużycie energii – przy czym automatyka pilnuje, aby przez cały czas zachowane były zdefiniowane wcześniej progi komfortu odczuwanego przez użytkowników budynku. Dzięki zastosowaniu powyższego algorytmu nie ma potrzeby zamawiania dodatkowej mocy u operatora systemu dystrybucyjnego – co byłoby potrzebne w razie niezsynchronizowanego wykorzystywania ładowarek samochodów elektrycznych dołączanych do sieci energetycznej budynku.

Po drugie, właściciele budynków mogą podwyższyć poziom komfortu oferowanego użytkownikom nowoczesnych budynków – najemcom biur, klientom centrów handlowych, uczestnikom imprez organizowanych w centrach wystawowych czy konferencyjnych. Dzięki zastosowaniu dodatkowych czujników rozmieszczonych w newralgicznych miejscach budynku, inteligentnego oprogramowania i algorytmów optymalizujących, na bieżąco będą monitorowane – i zapewniane – kluczowe składowe komfortu wewnątrz budynków (odpowiednia temperatura, stężenie dwutlenku węgla, wilgotność).

Dzięki inteligentnym nakładkom na automatykę budynkową (przede wszystkim sterującą energochłonnymi systemami HVAC), zużycie energii można powiązać z bieżącą i prognozowaną intensywnością eksploatacji budynku. Co więcej, chwilowe zużycie energii można przesuwać w czasie, dostosowując je np. do dynamicznie zmieniających się cen energii na rynku hurtowym – zwiększenie intensywności wentylacji budynku powinno mieć miejsce w godzinach, w których ceny energii na rynku hurtowym są niższe. Obecnie najemcy płacą zwykle stałą cenę jednostkową zakupu energii elektrycznej, jednak wahania cen w trakcie doby są istotne dla koncesjonowanego sprzedawcy.

To tylko przykładowe korzyści, jakie mogą osiągnąć właściciele nieruchomości komercyjnych dzięki zastosowaniu systemu inteligentnego zarządzania zużyciem energii elektrycznej i ciepła wewnątrz budynków. Nie do przecenienia jest także pozytywny wizerunek „zielonego” budynku, zarządzanego w sposób ekologiczny i efektywny energetycznie – to czynnik coraz częściej uwzględniany przez najemców i ich klientów.

Autor: Tomasz Zganiacz, CEO Virtual Power Plant

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl