Sklep firmowy sieci Mango
Sklep firmowy sieci Mango

Mango, hiszpańska marka odzieżowa, zamierza zainstalować w swoich flagowych sklepach wirtualne, cyfrowe przymierzalnie. To kolejny krok w wykorzystaniu Internetu Rzeczy w branży handlowej. Mango współpracuje przy tym projekcie z firmą Vodafone.

Na czym ma polegać cyfrowa przymierzalnia? Klient wchodzi do przymierzalni i skanuje kody kreskowe wybranych przez siebie ubrań. Za pomocą wirtualnego lustra zainstalowanego w pomieszczeniu może w łatwy sposób poprosić obsługę sklepu o przyniesienie innego rozmiaru lub koloru danego ubrania. Na lustrze wyświetlać się będą także sugestie dla klienta, jakie dodatki będą pasowały do wybranego przez niego stroju.

Ultranowoczesne przymierzalnie mają pojawić się, przynajmniej na początku, w wybranych, najbardziej prestiżowych sklepach sieci Mango, m.in. w Barcelonie czy Nowym Jorku. Celem jest zapewnienie konsumentom niezapomnianego przeżycia zakupowego, łączącego najlepsze cechy zakupów online i offline.

Cyfryzacja sprzedaży

Jak zapewniają władze hiszpańskiej marki, wirtualne przymierzalnie to tylko jeden z elementów postępującej cyfryzacji całej sieci.

– To ekscytujący projekt. Przyszłość handlu to połączenie dwóch światów: sklepów stacjonarnych i e-commerce. Wirtualne przymierzalnie to kolejny krok w zapewnieniu naszym klientom nowych doświadczeń zakupowych, a także inwestycja w cyfryzację naszej firmy – komentuje Guillermo Corominas, dyrektor działu obsługi klienta w sieci Mango.

E-commerce coraz ważniejszy

Mango zamierza do 2020 roku osiągnąć 20 proc. sprzedaży całej grupy poprzez kanał e-commerce. Obecnie sprzedaż online wynosi ponad 13 proc. przychodów.

Sprzedaż online hiszpańskiej marki rośnie o ponad 25 proc. rok do roku. Strona Mango zanotowała przez 12 miesięcy niemal 400 mln odwiedzin, o ponad 50 mln więcej niż rok wcześniej. Liczba unikalnych użytkowników wzrosła o ponad 12 proc. i wyniosła 150 mln osób.

W tym momencie Mango za pośrednictwem kanału online sprzedaje swoje produkty w ponad 80 krajach, w tym w Polsce. Plany na ten rok zakładają uruchomienie e-sprzedaży na kolejnych rynkach.

Klienci dokonujący zakupów online mają dwa sposoby na odebranie swoich zakupów: mogą zamówić przesyłkę do domu, która w wielu przypadkach trafi do nich już następnego dnia od dokonania zakupu, albo osobiście odebrać paczkę w ramach usługi click and collect.