Trzy koncepty Gastromall w jednej lokalizacji

21 marca br. otwarte zostały trzy nowe restauracje należące do Grupy Gastromall: Olimp, Companeros The Foodies oraz City Kebab. – Nazwa Gastromall nie wzięła się z niczego. Jako Grupa Gastromall w swoim portfolio mamy już 10 brandów i w przyszłości chcemy tworzyć nasze własne strefy gastronomiczne – mówi w rozmowie z Retailnet.pl Piotr Niemiec, prezes Grupy Gastromall.

Grupa Gastromall wzbogaciła ofertę gastronomiczną nowo otwartego Centrum Handlowego Gemini Park Tychy. Na foodcourcie galerii zadebiutowały trzy koncepty Grupy: Olimp, Companeros The Foodies oraz City Kebab.

Sieć Restauracji Olimp to największy w Polsce koncept z jedzeniem w ujednoliconej cenie za 100 g, który systematycznie powiększa sieć sprzedaży. Jak już informowaliśmy, dynamiczną ekspansję sieci dostrzegli eksperci branży. Marka została nominowana przez Jury SCF 2018 do nagrody Retailers’ Awards 2018 w kategorii F&B Expansion.

Marka Companeros The Foodies oferuje najpopularniejsze dania kuchni narodowych w przystępnej, samoobsługowej formie. Klienci znajdą w niej dania zainspirowane najpopularniejszymi potrawami Meksyku, Argentyny, Hiszpanii, Włoch, czy dalekich Chin.

City Kebab to miejsce dla wielbicieli kuchni Bliskiego Wschodu; wszystkie potrawy przyrządzane są na indywidualne zamówienie Klienta.

Ponad 100 lokali

Grupa Gastromall to właściciel kilku marek gastronomicznych, wszystkie rozwijane są w formule franczyzowej. Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek są: Olimp, Companeros i Lovit. Firma na rynku gastronomicznym działa od 1995 r.

Grupa Gastromall zarządza ponad setką lokali w całej Polsce.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.