Analiza: zakaz handlu w niedzielę nie wywołał rewolucji w e-commerce

online-fashion-ecommerce

Jak wynika z analizy firmy Traffic Trends, która przebadała 200 polskich sklepów internetowych reprezentujących różne branże, zakaz handlu w niedziele nie doprowadził do mocnego wzrostu popularności zakupów online.

Z jednej strony ruch w e-commerce rośnie każdego roku, z drugiej w wielu branżach na ruch i sprzedaż wpływ ma np. pogoda. Firma Traffic Trends postanowiła porównać sprzedaż internetową w kwietniowe niedziele z niedzielami z ubiegłego roku. Jakie wnioski udało się wyciągnąć zestawiając ze sobą te dane?

Niższa konwersja w niedziele

Po pierwsze – mimo znacznego wzrostu ruchu w badanych sklepach udział niedzielnego ruchu wzrósł delikatnie. W 2017 roku stanowił on 14,57 proc., w tym 14,64 procent.

Po drugie – udział niedziel w wyniku sprzedażowym spadł. W 2017 roku konwersje niedzielne wygenerowały 12,48 proc. przychodów, a w tym roku jedynie 11,84 proc. przychodu.

Po trzecie – konwersja niedzielna znacznie spadła. W ubiegłym roku była niższa od średniej konwersji o jedyne 2,84 procent. W 2018 roku przełożenie ruchu na sprzedaż w niedziele było gorsze od pozostałych dni tygodnia o 6,36 procent.

– Ogólne wyniki dwustu przebadanych sklepów są pozytywne. Wyraźny wzrost ruchu i 25 proc. wzrost sprzedaży w porównywalnych okresach, to dobra wiadomość dla właścicieli sklepów i całego e-commerce. Sama sprzedaż niedzielna również wzrosła o blisko 19 proc., jednak jest to wynik gorszy od sprzedaży w pozostałe dni tygodnia. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, które w dłuższej perspektywie czasu mogą stracić na znaczeniu – komentują przedstawiciele firmy Traffic Trends.

W badaniu udział wzięło 200 polskich sklepów internetowych reprezentujących różne branże, lecz skierowanych do klienta końcowego (B2C).

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn