Kupcy Dominikańscy poszukują inwestora strategicznego

Trzy piętra powierzchni handlowej, zabytkowe mury i niezwykle atrakcyjna lokalizacja – to główne atuty Gdańskiej Hali Targowej. Spółka Kupcy Dominikańscy, do których należy obiekt, poszukuje inwestora strategicznego zainteresowanego nabyciem 100 proc. udziałów w historycznym obiekcie.

Jak podkreśla zarząd spółki Kupcy Dominikańscy, to miejsce z ogromnym potencjałem do stworzenia unikalnej przestrzeni miejskiej, handlowej i rozrywkowej – niczym warszawska Hala Koszyki.

Lokalizacja to największy atut

Gdańska Hala Targowa to obiekt doskonale znany nie tylko mieszkańcom miasta, ale i odwiedzającym Trójmiasto turystom. Hala mieści się w centrum miasta przy  Placu Dominikańskim w sąsiedztwie kościoła Św. Mikołaja.

Decyzję o budowie hali targowej w Gdańsku podjęto w 1894 roku. Została ona oddana do użytku w 1896 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się klasztor dominikański (zniszczony podczas oblężenia Gdańska w 1813 r.), a jeszcze wcześniej, w XII wieku, w tym miejscu wybudowano pierwszy kościół pw. św. Mikołaja. Pozostałości jego kamiennych fundamentów widoczne są w specjalnym skansenie archeologicznym, wykonanym w piwnicy hali. Z Placu Dominikańskiego wejść można z kolei do unikatowych w skali Gdańska piwnic romańskich.

Obiekt z tradycją handlu

Przed remontem w Hali Targowej była tylko jedna kondygnacja, poziom 0. W trakcie remontu pogłębiono piwnice i powstała dodatkowa kondygnacja poziom: -1 oraz dobudowano antresolę. W ten sposób powstała dodatkowa powierzchnia handlowa.

– Obecnie w Hali Targowej są trzy poziomy handlowe na których jest 107 sklepów oraz 27 stoisk na Rynku Zielonym o łącznej powierzchni 1720 mkw.  Na pierwszej kondygnacji znajdują się stoiska spożywcze oraz skansen. Z kolei na drugiej i trzeciej kondygnacji prowadzona jest sprzedaż artykułów przemysłowych i usługi. Łącznie w hali funkcjonują stoiska z różnych branż. Ponadto obok hali na rynku zielonym gdzie stoją pawilony handlowe kupcy sprzedają świeże warzywa, owoce i kwiaty – mówi dla Retailnet Krystyna Telepska-Ciagadlak, prezes zarządu spółki Kupcy Dominikańscy.

Gdańska Hala Targowa
Gdańska Hala Targowa

Spółka Kupcy Dominikańscy powstała w grudniu 1991 roku. Założyli ją kupcy prowadzący działalność handlową w Hali Targowej oraz na przyległym placu targowiskowym, tzw. „Zieleniaku”. Głównym celem założenia spółki, jak podkreśla jej zarząd, było uzyskanie praw właścicielskich do Hali Targowej i zapewnienie wspólnikom miejsc pracy.

– Z uwagi na bardzo zły stan techniczny budynku kolejnym etapem miało być przeprowadzenie remontu i modernizacji Hali Targowej i przyległego targowiska. Obecny właściciel Hali Targowej w Gdańsku – spółka Kupcy Dominikańscy – zajmuje się administrowaniem obiektu. Udziałowcy spółki są właścicielami poszczególnych sklepów w których prowadzą działalność handlową – podkreśla Krystyna Telepska-Ciagadlak.

Historyczny charakter hali targowej

Hala targowa i zielony rynek należą do Kupców Dominikańskich od 1999 roku. W latach 2001-2005 obiekt przeszedł gruntowny remont, połączony z badaniami archeologicznymi pod halą targową oraz obok, na Placu Dominikańskim, gdzie obecnie znajdują się stragany z warzywami, owocami i kwiatami. Środki na remont kapitalny który wyniósł ponad 20 mln złotych  wyłożyli obecni właściciele nieruchomości. Halę po remoncie otwarto w sierpniu 2005 roku. roku. Przeprowadzka z tymczasowego targowiska przy Podwalu Staromiejskim przedłużyła się ze względu na toczące się prace archeologiczne.

Odkryto m. in. pozostałości wczesnośredniowiecznej osady handlowej, podwaliny pierwszego na tych ziemiach kościoła romańskiego, fundamenty pieca wapienniczego, a także duże, wczesno średniowieczne cmentarzysko. W związku z tymi odkryciami zmieniły się wytyczne konserwatorskie remontu Hali. Środki na inwestycję wyłożyli obecni właściciele nieruchomości. Halę po remoncie otwarto w sierpniu 2005 roku. Na Placu Dominikańskim, gdzie obecnie znajdują się stragany z warzywami, owocami i kwiatami.. Kupcy wprowadzili się w marcu 2010 roku. Przeprowadzka z tymczasowego targowiska przy Podwalu Staromiejskim przedłużyła się ze względu na toczące się prace archeologiczne.

Ponieważ udziałowcy z własnych środków przeprowadzili remont obiekt został tak wykonany żeby wygospodarować dla każdego miejsce pracy.

– Duży wysiłek i środki finansowe przyniosły niebywałe efekty: oprócz stoisk handlowo-usługowych, w części piwnicy Hali Targowej utworzono skansen archeologiczny. W skansenie tym na 260 mkw. znajdą się znalezione w piwnicy i jej otoczeniu eksponaty, tj. monety, dewocjonalia i ceramika, m.in. moneta rzymską z II w. naszej ery, umundurowanie napoleońskiego żołnierza, a także ossuarium w postaci ściany z ludzkich szczątków – podsumowuje prezes zarządu spółki Kupcy Dominikańscy.

Obiekt obecnie znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Gdańska Hala Targowa
Gdańska Hala Targowa
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl