Costa Coffee trafi w ręce koncernu Coca-Cola

Brytyjska Grupa Whitbread zdecydowała się na sprzedaż spółki Costa Coffee. Nowym właścicielem kawiarnianej sieci, działającej na 31 rynkach, zostanie koncern Coca-Cola. Łączna wartość transakcji szacowana jest na kwotę 3,9 mld funtów.

Zakończenie transakcji planowane jest na pierwszą połowę 2019 roku. Po uzyskaniu zgody akcjonariuszy Whitbread, a następnie urzędu nadzorujące koncentracje.

– Sprzedaż Costa do koncernu Coca-Cola to kolejny strategiczny punkt w 276-letniej historii Whitbread. Whitbread przejął spółkę Costa w 1995 roku za kwotę 19 mln funtów, która wówczas składał się z 39 kawiarni. Obecnie to największa firma sprzedająca kawę w Wielkiej Brytanii. Ostatnie lata poświęciliśmy na budowę i wzmocnienie wizerunku marki Costa, jako międzynarodowej spółki na rynku kawy. Doprowadziło to do tej wyjątkowej okazji połączenia marki Costa z globalną skalą, produktami i możliwościami dystrybucji Coca-Coli. Takie połączenie zapewni Costa rozwój nowych produktów, stały wzrost w Wielkiej Brytanii i szybszą ekspansję za granicą – mówi Alison Brittain, Chief Executive Whitbread.

– Costa daje Coca-Coli nowe możliwości i wiedzę w zakresie kawy, a nasz system może stworzyć możliwości rozwoju marki Costa na całym świecie – dodał James Quincey, CEO Coca-Coli.

3,8 tys. kawiarni na świeci

Costa Coffee to globalna sieć kawiarni, założona w Londynie na początku lat 70. XX wieku przez włoskich braci Costa. Aktualnie Costa Coffee posiada ponad 3,8 tys. lokali na całym świecie, w tym  2,4 tys. w Wielkiej Brytanii, ponad 1,4 tys. w 31 krajach, a także prowadzi 8 tys. samoobsługowych urządzeń Costa Express.

W Polsce firma obecna jest od 2010 roku, gdzie prowadzi 150 kawiarni. Oferta kawiarni to nie tylko klasyczne czy sezonowe kawy, ale także bogata oferta produktów spożywczych, z których wiele przygotowywanych jest na miejscu w kawiarniach, w ramach projektu Jesz Fresh. Rocznie spółka otwiera około 20 nowych lokali zarówno w największych miastach Polski jak i tych mniejszych mających od 100 do 300 tys. mieszkańców. Obecnie ponad połowa kawiarni Costa Coffee w Polsce znajduje się w centrach handlowych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl