Knight Frank: nowy wymiar handlu – projekty mixed-use

Projekty komercyjne o mieszanych funkcjach powstają w Polsce już od lat, ale najczęściej w tego typu inwestycjach każda z funkcji żyje własnym życiem. Dopiero od kilku lat mamy do czynienia z projektami typu mixed-use, powstającymi z reguły w odrestaurowanych obiektach poprzemysłowych, co zapewnia im wyjątkowy charakter, w których zaplanowane funkcje mają się uzupełniać, podnosząc atrakcyjność obiektu. Powtarzalność konceptu tradycyjnych centrów handlowych sprawia, że konsumentów coraz częściej przyciągają miejsca o wyjątkowym charakterze, a element estetyczny zaczyna grać istotną rolę w wyborze miejsca spotkania towarzyskiego czy robienia zakupów.

Właściciele takich projektów często udostępniają powierzchnię wystawienniczą artystom, a dodatkowo tworzą tereny zielone i atrakcyjnie zaaranżowaną otwartą przestrzeń. Jednym z prekursorów tego trendu jest Stary Browar w Poznaniu, który udaną rewitalizacją budynku kształtuje zmysł estetyki odbiorców, a także pozwala na obcowanie ze sztuką. Jednocześnie integruje mieszkańców miasta dzięki organizacji spektakli, koncertów i wystaw, zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. W Warszawie z powodzeniem działa Hala Koszyki, a spośród projektów, które pojawią się na mapie miasta w najbliższej przyszłości, miejscem o podobnym charakterze ma szansę stać się praski Koneser, oferując klientom m.in. Muzeum Polskiej Wódki, halę wystawienniczą, centrum konferencyjne oraz przestrzeń publiczną.

Nowe projekty na stołecznym rynku

W dalszej przyszłości na stołecznym rynku pojawią się obecnie realizowane projekty: ArtN (w którym oprócz Muzeum Fabryki Norblina planowana jest organizacja teatru, kina, centrum gier i food marketu), Browary Warszawskie i EC Powiśle z rozbudowaną ofertą handlowo-gastronomiczno-rozrywkową, oraz Bohema, gdzie w zabytkowych budynkach fabrycznych znajdować się będą powierzchnia handlowa i restauracje, a teren wokół charakterystycznego zabytkowego komina ma zamienić się w plac miejski z przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych.

W innych polskich miastach również zauważalny jest analizowany trend. W Gdańsku od kilku lat trwa zabudowa blisko 25 ha po byłym garnizonie. W Łodzi, mieście o tradycjach przemysłowych, istnieje już Manufaktura, a intensywne prace trwają przy projektach OFF Piotrkowska i Monopolis.

Oprócz oferty handlowej, kulturalnej i rozrywkowej, nieodłącznym elementem projektów mixed-use jest oferta gastronomiczna. Wyniki raportu „Polska na Talerzu 2017” przygotowanego przez IQS potwierdzają, że Polacy coraz częściej korzystają z punktów gastronomicznych. Około 45 proc. respondentów zadeklarowało stołowanie się poza domem przynajmniej raz w tygodniu i liczba ta wzrosła o ponad 3 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Respondenci najczęściej odwiedzali kompleksy składające się z zespołów restauracji i barów (43 proc.), food trucki (32 proc.) oraz targi śniadaniowe (16 proc.). Istotne jest to, że Polacy szukają innowacyjnych rozwiązań i otwierają się na nowe koncepty w gastronomii, które tym chętniej lokują się w inwestycjach nietuzinkowych o wyjątkowych wnętrzach i architekturze jak projekty typu mixed-use.

Centrum Praskie Koneser

Starannie zrewitalizowane budynki połączone z nowymi obiektami inspirowanymi postindustrialną zabudową stworzą jeden z najbardziej oryginalnych miejskich kwartałów stolicy. Dzięki restauracyjnym ogródkom, strefom odpoczynku oraz wydarzeniom kulturalnym odbywającym się na publicznych placach, Koneser będzie miejscem stale tętniącym życiem. Znajdzie się tu blisko 30 restauracji, kawiarni i barów – w tym autorskie koncepty wypracowane wspólnie z uznanymi restauratorami. Oferta gastronomiczna nawiąże do wielofunkcyjnego charakteru projektu, odpowiadając na potrzeby różnych grup przyszłych użytkowników – pracowników biur i startupowego Campus Warsaw, klientów sklepów czy turystów korzystających z hotelu lub odwiedzających Muzeum Polskiej Wódki, a także mieszkańców tutejszych loftów i apartamentów. W Koneserze znajdzie się też targ żywności pochodzącej od renomowanych, ekologicznych dostawców.

Artykuł pochodzi z raportu „Trendy na rynku handlowym” opracowanego przez Knight Frank wraz z Inquiry Market Research.

Firma Knight Frank jest wystawcą Shopping Center Forum 2018 CEE Exhibition & Conference.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.