Immofinanz rozszerza portfel parków handlowych. 8 nowych przejęć

Immofinanz kontynuuje ekspansję swojej marki parków handlowych STOP SHOP nabywając osiem tego typu obiektów w Słowenii, Serbii i Chorwacji. Cena zakupu wyniosła około 90,5 miliona euro. – Naszym celem jest zwiększenie liczby STOP SHOP-ów do ponad 100 − poprzez kolejne przejęcia, a także dzięki naszym własnym projektom deweloperskim – komentuje Dietmar Reindl, Dyrektor Operacyjny Immofinanz.

Nowo nabyte nieruchomości są w pełni wynajęte i generują roczny przychód z najmu na poziomie około 7,2 miliona euro, co przekłada się na zysk brutto w wysokości 8 proc. Transakcje te zwiększają portfel STOP SHOP do łącznie 80 lokalizacji w dziewięciu krajach z ponad 567 tys. mkw. powierzchni pod wynajem i wartością bilansową wynoszącą ok. 800 milionów euro. Kolejne przejęcia są obecnie poddawane ewaluacji, a dwa kolejne STOP SHOP-y, po jednym w Polsce i w Serbii, są w fazie tzw. developmentu (budowy).

– Przejęcia te umacniają naszą pozycję wiodącego europejskiego operatora parków handlowych. W przypadku Chorwacji oznacza to wejście Immofinanz na nowy rynek handlowy UE, który jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia naszych międzynarodowych najemców. Dobre lokalizacje, sprzyjająca sytuacja w kontekście lokalnej konkurencyjnej oferty oraz klasyczny, dobrze dopasowany mix najemców to cechy kluczowe, świadczące o atrakcyjności tych inwestycji. Co więcej, zwroty, które można uzyskać na tych rynkach, mówią same za siebie – wyjaśnia w sprawie transakcji Dietmar Reindl, Dyrektor Operacyjny Immofinanz . – Naszym celem jest zwiększenie liczby STOP SHOP-ów do ponad 100 − poprzez kolejne przejęcia, a także dzięki naszym własnym projektom deweloperskim.

Zamknięcie transakcji zakupu większości nowych lokalizacji ma nastąpić do końca 2018 r. Inwestycja zostanie sfinansowana wewnętrznie z środków obrotowych.

Portfolio Immofinanz

Pakiet zakupionych nieruchomości w Słowenii obejmuje trzy parki handlowe w miejscowościach Maribor, Krsko i Ptuj z powierzchnią do wynajęcia wynoszącą około 22 tys. mkw. Portfel słoweńskich parków handlowych Immofinanz powiększy się do dziewięciu lokalizacji o powierzchni najmu na poziomie 52,3 tys. mkw. Dwa parki handlowe zakupione w Chorwacji mają łącznie prawie 13,5 tys. mkw. powierzchni najmu i znajdują się w Osijeku i Valpovo. Stroną sprzedającą w Słowenii i Chorwacji jest grupa MID.

Przejęcia w Serbii obejmują parki handlowe o powierzchni najmu około 32,5 mkw. w Subotica, Borca i Smederevo. Marka STOP SHOP w tym kraju będzie miała od teraz dziewięć lokalizacji o łącznej powierzchni najmu 83,6 tys. mkw. Sprzedawcą jest serbska grupa MPC.

Nabyte nieruchomości posiadają atrakcyjny mix najemców, który obejmuje także kluczowych najemców obecnych już w innych STOP SHOP-ach, jak np. Deichmann, H&M, C&A, Takko, KiK oraz JYSK. Po zamknięciu transakcji kupna nieruchomości zostaną objęte re-brandingiem, tak by oficjalnie funkcjonować pod marką STOP SHOP.

Portfel parków handlowych STOP SHOP należących do Immofinanz, łącznie z ostatnimi przejęciami, obejmuje 80 lokalizacji w dziewięciu krajach: Słowacja (16 STOP SHOP-ów),  Węgry (14), Austria (12), Czechy (10), Słowenia (9), Serbia (9), Polska (7), Chorwacja (2) oraz Rumunia (1).

Immofinanz to firma z sektora nieruchomości komercyjnych, której działalność skupia się na obiektach handlowych oraz biurowych na siedmiu głównych europejskich rynkach, tj. w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii oraz Polsce. Podstawa działalności firmy obejmuje zarządzanie nieruchomościami oraz część deweloperską. Marki handlowe STOP SHOP, VIVO! oraz marka biurowa myhive stanowią kluczowy obszar dla tych aktywności i odzwierciedlają koncentrację na wysokiej jakości usługach. Firma posiada portfel o wartości około 4,3 mld euro (z wyłączeniem Rosji), obejmujący ponad 220 nieruchomości. Spółka jest notowana na giełdzie w Wiedniu (indeks ATX) oraz w Warszawie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl