Gastromall Group kontynuuje ekspansję. Nowe lokale we Wrocławiu i Pruszkowie

10 listopada br. Grupa Gastromall otworzyła 81. restaurację Olimp w Polsce. Najnowsza realizacja wystartowała w Centrum Handlowym Nowa Stacja w Pruszkowie.

Lokal działa w najnowszym koncepcie wizualnym – oszczędnym kolorystycznie (zielono – białym) z elementami naturalnego drewna. Ważnym elementem lady wydawczej jest stanowisko do livecookingu – gotowanie od podstaw, na miejscu –  to znak rozpoznawczy marki. Komunikacja marketingowa została przeniesiona na monitory zarządzane zdalnie z centrali sieci w Krakowie.

Sieć restauracji Olimp to najszybciej rozwijający się w Polsce koncept z jedzeniem na wagę w ujednoliconej cenie za 100 g. Ekspansja sieci prowadzona jest w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców oraz na powierzchniach od 60 do 600 mkw.  Obecnie obejmuje 81 punktów sprzedaży.

Rozwój Gastromall Group

Gastromall Group rozwija równocześnie w systemie franczyzowym pozostałe marki. Dwa dni wcześniej, 8 listopada przy ul. Piotra Skargi 3 we Wrocławiu otwarto kolejny lokal pod marką Deli Sandwich. Jest to koncept typu bistro oferujący kawę, kanapki, bajgle wypiekane na miejscu a także proste dania lunchowe-wrapy, pizzę komponowaną na zamówienie, sałatki.

Pozostałe lokale pod brandem Deli Sandwich działają w Krakowie i Katowicach.

Grupa Gastromall to właściciel kilku marek gastronomicznych, wszystkie rozwijane są w formule franczyzowej. Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek są: Olimp, Companeros i Lovit. Firma na rynku gastronomicznym działa od 1995 r. Grupa Gastromall zarządza ponad setką lokali w całej Polsce.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.