UOKiK zadecyduje o przyszłości krakowskich centrów handlowych Serenada i Krokus

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie nabycia przez Serenada Property części mienia spółek Centrum Serenada i Centrum Krokus. Zdaniem urzędników w tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku.

Uczestnicy koncentracji są właścicielami centrów handlowych w Krakowie. Serenada Property, spółka należąca do Grupy NEPI Rockcastle, jest już właścicielem Bonarka City Center. W wyniku transakcji, która ciągnie się już od października 2017 roku, ma ona zostać właścicielem dwóch innych krakowskich centrów handlowych: Serenady oraz Krokusa.

Jak poinformował UOKiK, w tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez Serenada Property. Dlatego UOKiK skierował postępowanie do drugiego etapu. Nie przesądza to o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

NEPI Rockcastle przejmuje centra handlowe w Krakowie

W październiku 2017 na rynku pojawiła się informacja, że centrum handlowe Serenada i Krokus należące do Mayland Real Estate przejdą w ręce Truvalu, spółki zależnej od NEPI Rockcastle. Co więcej, inwestor planuje połączenie obiektów i zwiększenie powierzchni najmu do 100 tys. mkw. GLA. Kwota transakcji wyniesie 461,4 mln euro.

Spółka Turvalu zawarła umowę kupna krakowskiego centrum handlowego Serenada, o powierzchni 41,17 tys. mkw. GLA oraz CH Krokus o powierzchni 27,7 tys. mkw. GLA. Jak wynika z komunikatu giełdowego transakcja została podzielona na dwie transze. W ramach pierwszej firma zapłaci 249,4 mln euro. Natomiast druga transza wyniesie 212 mln euro. Jednak jest uzależniona od rozbudowy i połączenia sąsiadujących obiektów w jedno centrum handlowe o powierzchni 100 tys. mkw. GLA.

Bonarka City Center

Należąca do NEPI Rockcastle Bonarka City Center to wielofunkcyjne centrum miejskie, powstałe na obszarze 19 ha poprzemysłowych terenów dawnych zakładów chemicznych w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Na obszarze ponad 92  tys. mkw. powierzchni użytkowej znajduje się 230 punktów handlowo-usługowych i restauracji oraz jeden z największych multipleksów kinowych w Polsce. Ponadto, na terenie Bonarka City Center znajduje się jeden z pierwszych na świecie ośrodków edukacyjno-wychowawczych w centrum handlowym: „Siemacha Spot”.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl