Warszawski CEDET w rękach koreańskiego funduszu. Kupiony za 129,5 mln euro

Belgijska spółka Immobel sprzedała zrewitalizowany budynek CEDETu (dawny DH Smyk) zlokalizowany u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej w Warszawie. Nowym właścicielem obiektu został koreański fundusz zarządzany przez GLL Real Estate Partners. Kwota transakcji wyniosła 129,5 mln euro.

– Cieszymy się z budowy i sprzedaży tak renomowanemu inwestorowi tego symbolicznego budynku, który łączy w sobie dziedzictwo i nowoczesność. To ogromne uznanie dla wysiłków naszych zespołów w ostatnich latach – mówi Jacek Wachowicz, prezes Immobel Polska, spółki zależnej Grupy Immobel.

– Ta sprzedaż i jej wkład w wyniki finansowe grupy za roku 2018 potwierdzają, że strategia określona w momencie fuzji z Allfin w 2016 roku przynosi zakładane cele – dodał Alexander Hodac, Prezes Grupy Immobel.

7 tys. mkw. powierzchni handlowej w Cedecie

Zmodernizowany kompleks biurowo-handlowy CEDET o powierzchni 22 050 mkw. dzieli się na ponad 15 000 mkw. powierzchni biurowej i 7 050 mkw. powierzchni handlowej. Zgodnie z założeniem inwestora, wybudowany w latach 50. XX wieku CEDET odzyskał swój pierwotny, ale unowocześniony kształt po trwającej trzy lata modernizacji. Przestrzeń handlowa z dostępem z poziomu ulicy ulokowano na kondygnacjach -1, 0 oraz +1. Powierzchnie od drugiego do szóstego piętra zajmują biura mieszczące się wokół patio. U zbiegu ulic Brackiej i Kruczej powstało nowe skrzydło o funkcji wyłącznie biurowej, a w podziemiach parking ze 140 miejscami oraz rozbudowaną infrastrukturą dla rowerzystów. Zmodernizowany CEDET ruszył w lipcu 2018 roku. Za koncepcję architektoniczną odpowiadały biura projektowe AMC – Andrzej M Chołdzyński oraz RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

CEDET, czyli dawny Centralny Dom Towarowy znany również jako „Smyk” to wybitny projekt autorstwa uznanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, który wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Zbudowany w latach 50. XX wieku wieku w samym sercu powojennej Warszawy, był rezultatem marzeń o nowej i awangardowej stolicy, handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków. Według architektów był „lampionem” oświetlającym ówczesną Warszawę. Po tragicznym pożarze w 1975 r., który doszczętnie strawił wnętrze budynku, w wyniku pośpiesznej i niestarannej odbudowy zatracono unikatową architekturę tego obiektu.

Belgijska Grupa Immobel

Immobel SA od ponad 150 lat jest jednym z ważniejszych graczy na rynku deweloperskim w Belgii. Aktywnie działa także w Luksemburgu i Polsce. W celu dywersyfikacji portfolio projektów – firma inwestuje w segmencie powierzchni biurowych, projekty mieszkaniowe oraz realizuje inwestycje w tzw. segmencie landbanking. Do najbardziej prestiżowych inwestycji Immobel należą projekty deweloperskie zrealizowane m.in. dla Parlamentu Europejskiego, Policji Federalnej w Brukseli.

Immobel jest pionierem w dziedzinie zrównoważonego budownictwa oraz dostosowania infrastruktury miejskiej do społecznych oczekiwań. Wszystkie projekty biurowe Immobel są realizowane zgodnie z normami określonymi przez Building Research Establishment, dzięki którym mogą ubiegać się o przyznanie im prestiżowego certyfikatu BREEAM.

Immobel SA jest notowany na Euronext w Brukseli. Największym udziałowcem Immobel jest grupa inwestycyjna Eastbridge, która posiada 29,85% w kapitale zakładowym spółki.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl