P. Nowakowski, Cresa: inwestorzy w Polsce mogą liczyć na kapitalizację na poziomie nawet 6-8 proc.

pawel-nowakowski-cresa

Pod koniec 2018 r. możemy śmiało powiedzieć – Polska jest dojrzałym i stabilnym rynkiem nieruchomości handlowych. Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej i zdolności przyciągania kapitału, może rywalizować z dowolnym rynkiem zachodnioeuropejskim – uważa Paweł Nowakowski, szef działu Capital Markets w Cresa Polska.

Zaletami polskiego rynku są dobra sytuacja gospodarcza, rosnąca konsumpcja i niskie bezrobocie. Dla funduszu inwestycyjnego zakup centrum handlowego w kraju jest inwestycją bezpieczną, o niskim poziomie ryzyka. Potencjalnych najemców nie zniechęcił spadek obrotów związany z wprowadzeniem niedziel wolnych od handlu i zapotrzebowanie na nowe obiekty handlowe wciąż pozostaje wysokie.

Cresa: wyższy poziom kapitalizacji w Polsce

Jednocześnie, mimo postępującej kompresji, stopy kapitalizacji takich inwestycji są znacznie bardziej atrakcyjne niż na innych dojrzałych rynkach. Podczas gdy w Europie Zachodniej kapitalizacja rzędu 4 proc. rocznie jest bardzo pożądana, w Polsce inwestorzy mogą liczyć średnio na 5 proc. kapitalizację.

Jeszcze wyższe profity przynoszą centra handlowe w miastach regionalnych, gdzie kapitalizacja sięga 6-8 procent. Wiodące galerie w miastach takich jak Wrocław, Kraków, Poznań i Gdańsk należą do inwestycji równie pewnych, jak te w stolicy.

Rekordowy rok

Rok 2018 jeszcze się nie skończył, ale już wiemy, że dla rynku nieruchomości handlowych będzie rekordowy. Wolumen transakcji sprzedaży samych tylko obiektów handlowych znacznie przekroczył 2 miliardy euro i stanowił ponad połowę wolumenu Europy Środkowo-Wschodniej. Największą transakcją był zakup 28 obiektów handlowych w całym kraju przez grupę kapitałową Chariot Top Group, zawiązaną przez Griffin Real Estate, fundusze Pimco, Oaktree oraz REIT Redefine.

Centra handlowe powstają zarówno w największych miastach, jak tych poniżej 100 000 mieszkańców, gdzie do niedawna deweloperzy obawiali się budować obiekty wyższej klasy. Aktualnie mogą liczyć na szybkie znalezienie inwestorów, których motywuje także duża ilość nowych marek wchodzących na polski rynek.

Udział inwestorów zagranicznych w rynku polskich nieruchomości komercyjnych wynosi ponad 97 procent. Inwestują głównie fundusze amerykańskie, niemieckie, ale też wywodzące się z Czech, RPA, Chin i innych krajów. W Polsce brakuje rodzimych funduszy dysponujących odpowiednimi środkami, są natomiast zamożne osoby inwestujące na własną rękę w niewielkie obiekty, lub kupujące udziały w tych wiodących. Ogólnie dobra sytuacja polskiej gospodarki sprawia też, że nieruchomościami komercyjnymi zaczynają się interesować firmy, dla których dotychczas nie był to core biznes.

Autorem komentarza jest Paweł Nowakowski, szef działu Capital Markets w Cresa Polska.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl