Raport: drastycznie spada liczba miejsc pracy w handlu

shutterstock_131793338-centrum-1

Liczba miejsc pracy w handlu detalicznym w czwartym kwartale 2018 r. spadła o 70 tys. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – tak wynika z danych zebranych na rynku brytyjskim przez BRC Retail Employment Monitor.

– Branża handlu detalicznego przechodzi głębokie przemiany, a najnowsze dane dotyczące zatrudnienia w tym sektorze są tego najlepszym dowodem. Technologia zmienia zarówno sposób, w jaki konsumenci dokonują zakupów, jak również ma wpływ na liczbę miejsc pracy w handlu – powiedziała Helen Dickinson, dyrektor generalna BRC. – Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższej dekady liczba osób pracujących w sklepach będzie systematycznie spadać. W tym samym czasie powstanie jednak wiele nowych miejsc pracy w obszarach takich jak marketing cyfrowy czy technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję – dodaje Helen Dickinson.

Nowe trendy w branży retail odbijają się na poziomie zatrudnienia

Jak wynika z analizy zawartej w BRC Retail Employment Monitor, największy spadek zatrudnienia dotyczył osób posiadających stałe umowy o pracę. Wyniósł on 2,9 proc. Spadek zatrudnienia w przypadku osób pracujących w niepełnym wymiarze czasowym wyniósł 2,8 proc.

BRC poinformowało również, że w pierwszym kwartale 2019 r. aż 29 proc. sieci detalicznych zamierza jeszcze bardziej ograniczyć liczbę pracowników. Z drugiej strony, wiele firm z branży handlowej, które zostały objęte badaniem, podkreśla, że zamierza zwiększyć zatrudnienie w porównaniu do stanu z roku poprzedniego. Nie wiadomo jednak, czy dotyczy to pracowników zatrudnionych jako obsługa w sklepie, czy – tak jak wspominała Helen Dickinson – osób w działach IT, pracujących nad rozwiązaniami Big Data czy Customer Experience.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl