Tężnia w Galerii Północnej już działa. To pierwsza inwestycja w rozbudowę infrastruktury

Pionierska inwestycja Galerii Północnej – na dachu powstaje tężnia solankowa

Z końcem kwietnia Galeria Północna w Warszawie zyskała nową atrakcję w postaci tężni solankowej. Jest to pierwsza w Polsce tężnia usytuowana w galerii handlowej.

– Tężnia powstała w mającym ponad 5 tys. mkw. zielonym ogrodzie na dachu galerii. Chcemy tu stworzyć miejsce z czystym powietrzem w centrum Warszawy, a tym samym oddać w ręce mieszkańców stolicy unikalną ekooazę – mówi dla Retailnet Roman Bugajczyk , członek zarządy Centrum Światowida, właściciela Galerii Północnej.

Jest to nowatorski projekt w skali Polski, realizowany na terenie galerii handlowej. Drewniana konstrukcja o wysokości 10 m i szerokości 4,5 m stanęła na dachu Galerii Północnej,
w ogrodzie. Tężnia została wykonana według tradycyjnej technologii z użyciem drewna i tarniny. Spływająca z gałęzi solanka dostarczana będzie z uzdrowiskowej miejscowości Zabłocie, z ujęcia „Korona”. Charakteryzuje je największa na świecie zawartość jodu, dochodząca nawet do 140 mg/litr. Za budowę odpowiadała profesjonalna firma zajmująca się stawianiem tężni. Dzięki temu inwestycja nie będzie w żaden sposób odbiegała od tego typu obiektów, znajdujących się w parkach zdrojowych czy miejscowościach uzdrowiskowych. Takim rozwiązaniem nie może poszczycić się żadna galeria handlowa w Polsce.

Rozwiązania ekologiczne w Galerii Północnej

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora, rozwiązania ekologiczne i ochrona środowiska były ważnym aspektem zarówno w trakcie projektowania Galerii Północnej, jak i późniejszej eksploatacji obiektu. Dzięki temu galeria otrzymała certyfikację LEED Gold (Leadership in Energy & Environmental Design), pozwalającą na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Ponadto na dachu Galerii Północnej wybudowano największy w Polsce ogród z naturalną roślinnością, umożliwiający mieszkańcom wypoczynek w otoczeniu natury. Dzięki temu oferta galerii idealnie wpisuje się w aktualny trend na rynku centrów handlowych i poza popularną destynacją zakupową, funkcjonuje również jako miejsce do spędzania wolnego czasu. Budowa tężni jest pierwszą inwestycją z planowanej na 2019 rok rozbudowy infrastruktury Galerii Północnej.

Uroczyste otwarcie tężni miało miejsce w ostatni weekend kwietnia.

Pionierska inwestycja Galerii Północnej – na dachu powstaje tężnia solankowa
Pionierska inwestycja Galerii Północnej
– na dachu powstaje tężnia solankowa

Galeria Północna to obiekt o powierzchni ponad 64 tys. mkw. zlokalizowany jest przy ulicy Światowida 17. Inwestorem i zarządcą Galerii Północnej jest Grupa GTC, otwarcie centrum nastąpiło 14 września 2017 roku. Zgodnie z szacunkami Grupy GTC w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu mieszka ponad 750 tys. osób, głównie ludzi młodych i rodzin z dziećmi. Specyfika tych grup docelowych została uwzględniona nie tylko w ofercie handlowej, ale i w projekcie architektonicznym budynku. Wykonany przez studia APA Wojciechowski oraz Tzur Architects, zakłada m.in. specjalną aranżację przestrzeni dachu, umożliwiającą aktywny wypoczynek wśród zieleni. Obiekt spełnia również najwyższe standardy ekologiczne, co potwierdza międzynarodowa certyfikacja na poziomie LEED Gold. Galeria Północna gwarantuje ofertę handlową, rozrywkową i usługową niedostępną dotychczas w północno-wschodniej części Warszawy. Do dyspozycji gości jest ponad 200 sklepów, butików i punktów usługowych znanych rodzimych i światowych marek, strefa gastronomiczna, 11-salowe kino Cinema City, Sala Zabaw Fikołki, klub fitness Calypso oraz 2 tys.  miejsc parkingowych. Do grona najemców dołączyły m.in. pierwszy w Polsce sklep Hamleys, marki grupy LPP, Forever 21, TK Maxx, H&M, Martes Sport, RTV Euro AGD, Media Expert, CCC, Carrefour z pełnoformatowym hipermarketem, Bierhalle i centrum medyczne Enel-Med.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl