Atrium sprzedaje dwa centra handlowe w Polsce

Atrium Koszalin

Atrium European Real Estate zawarło umowę sprzedaży dwóch centrów handlowych zlokalizowanych w Polsce. Chodzi o Atrium Koszalin i Atrium Felicity w Lublinie.

Nabywcą obu obiektów został ECE European Prime Shopping Centre Fund II, fundusz zarządzany przez ECE Real Estate Partners. Kwota transakcji wyniesie 298 mln euro. Transakcja, po spełnieniu niezbędnych prawnie warunków, ma zostać zamknięta w III kwartale 2019 roku.

Sprzedaż obu obiektów wpisuje się w bieżącą strategię spółki Atrium. Chodzi o posiadanie w swoim portfelu dużych, dominujących nieruchomości handlowych mieszczących się w topowych lokalizacjach, przede wszystkim w największych miastach i stolicach. Firmą doradczą zaangażowaną w powyższą transakcję było JLL.

Atrium realizuje swoją strategię

liad-barzilai-atrium
Liad Barzilai, CEO Atrium Group

– Zbywanie aktywów realizowane jest w ramach naszej bieżącej strategii obejmującej wzmacnianie aktywów oraz koncentrację na prestiżowych obiektach w najlepszych wielkomiejskich lokalizacjach, co powinno zaowocować wyższymi i bardziej zrównoważonymi zyskami w dłuższej perspektywie czasowej. Warszawa i Praga są niezmiernie ważne dla tej strategii z powodu ich rosnącej populacji i bardzo niskiego bezrobocia, które są czynnikami strukturalnymi wspierającymi wzrost wydajności naszych aktywów – komentuje Liad Barzilai, CEO Atrium Group. – Jestem bardzo zadowolony, że doprowadziliśmy do sprzedaży tak znaczącej części naszego portfolio powyżej jego wartości księgowej. Wpływy ze sprzedaży wykorzystamy do dalszej optymalizacji naszego bilansu oraz rozwoju portfolio w kierunku dominujących centrów handlowych w największych miastach na naszych podstawowych rynkach – dodaje.

Realizowana od 2015 roku strategia przyczyniła się do znaczącego zmniejszenia portfolio posiadanych przez Atrium obiektów: ze 153 nieruchomości w 7 krajach, do 32 obiektów zlokalizowanych na 4 rynkach. W tym okresie Atrium zainwestowało 0,5 mld euro w zakup wiodących obiektów, równocześnie pozbywając się aktywów w gorszych lokalizacjach i mniejszych miastach. Przychody z tego tytułu wyniosły 0,7 mld euro.  

King Cross Praga na celowniku Atrium

Kolejnym przykładem tej strategii jest chęć nabycia kolejnego centrum handlowego w Warszawie. Tym razem chodzi o King Cross Praga. Odpowiedni wniosek w tej sprawie został już złożony w UOKiK. Wartość transakcji ma wynieść 43,1 mln euro i zostać zakończona jeszcze w II kwartale. Powierzchnia tego centrum wynosi ok. 27 tys. mkw.

Należące do spółki Radcliffe Investments (spółka powiązana jest z CBRE Global Investors) centrum handlowe King Cross Praga zostało otwarte w 1996 roku jako pierwsze centrum prawobrzeżnej Warszawy i jedno z pierwszych w stolicy. Położone jest w bezpośredniej bliskości ważnego węzła komunikacyjnego prowadzącego z centrum miasta w kierunku Lublin, Terespol, a także okolicznych miejscowości.

Portfolio Atrium European Real Estate

Atrium to jeden z wiodących właścicieli, zarządców i deweloperów centrów handlowych w Europie Środkowej, koncentrujący się przede wszystkim na obiektach o dominującej pozycji w regionie, położonych w najlepszych lokalizacjach miejskich. Grupa Atrium posiada portfel 32 aktywów o wartości ok. 2,9 mld euro i powierzchni najmu brutto wynoszącej ponad 980 tys. mkw. Nieruchomości te są zlokalizowane w Polsce, Czechach, Słowacji oraz w Rosji i – z wyjątkiem jednej – są zarządzane przez własny zespół Atrium, składający się ze specjalistów z branży nieruchomości handlowych.

Spółka jest zarejestrowana jako fundusz inwestycyjny zamknięty z siedzibą w Jersey, podlegający Urzędowi Nadzoru Finansowego Jersey (Jersey Financial Services Commission). Spółka jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w Wiedniu i na giełdzie Euronext w Amsterdamie.

Atrium Felicity
Atrium Felicity
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl