Kultowa sieć cukierni otwiera lodziarnię w stolicy

Lukullus, fot. Tomo Yarmush

Mająca kilkudziesięcioletnią tradycję marka Lukullus wychodzi poza dotychczasowy format i zamiast tradycyjnej cukierni otwiera swoją pierwszą regularną lodziarnię. Lokal pod szyldem Lukullus w St.Tropez ruszył 11 maja.

– Pomysł otwarcia lodziarni chodził za nami od dawna. Zarówno moja mama jak i nasz szef produkcji od lat namawiali nas, żebyśmy zaczęli kręcić lody, ale w cukierni i w ciastkach było wciąż tyle do zrobienia, że ten projekt cały czas schodził na dalszy plan. Nie mieliśmy poza tym przekonania, że w temacie lodziarstwa mamy tyle do zaproponowania, co w ciastkach… W końcu trafiliśmy na projekty designerów z grupy Memphis i to była ta iskra, która nas rozpaliła – mówi Albert Judycki, właściciel sieci Lukullus.

Lukullus, fot. Tomo Yarmush
Lukullus, fot. Tomo Yarmush

Nowa lodziarnia znajduje się na warszawskim Powiślu przy ul. Rozbrat. – Chcieliśmy stworzyć lodziarnię inną niż wszystkie, dlatego wybraliśmy składniki nie tylko stuprocentowo naturalne, ale wyselekcjonowane i najwyższej jakości. Dla każdego smaku oddzielnie szukaliśmy najlepszych składników, szczodrych receptur (m.in. mistrza świata lodziarstwa Emmanuela Ryon) i idealnych konsystencji. Aby zrobić doskonałe lody waniliowe, porównaliśmy ponad 30 receptur z Włoch, Francji i USA – informują właściciele marki.

Projekt nowej lodziarni powstał we współpracy z uznanymi projektantami wnętrz. – Z Magdaleną Łapińską-Rozenbaum zaprojektowaliśmy kolorowe opakowania inspirowane twórczością szalonych designerów z włoskiej grupy Memphis. Z Aleksandrą Wasilkowską urządziliśmy na Rozbrat zwariowane wnętrze: pełne złota, lastryko… i różnych części ciała. Z Window Stories by Malwa wymyśliliśmy dyskotekowe witryny w sklepach Lukullusa, które do końca lata będą Was nakłaniać do spacerów na Powiśle – podkreślają przedstawiciele marki.

Lukullus, fot. Tomo Yarmush
Lukullus, fot. Tomo Yarmush

Zobacz Cukiernię Lukullus w 3D 

8 lokali Lukullus w Warszawie

Marka Lukullus rozpoczęła działalność w 1946 roku na Pradze kiedy Jan Dynowski – cukiernik i mistrz czekolady w fabryce Wedla – otworzył pracownię przy ulicy Stalowej. Firma przetrwała czasy PRL-u a aktualnie sieć cukierni prowadzi już trzecie pokolenie rodziny. Obecni właściciele to Albert Judycki, wnuk założyciela, oraz Jacek Malarski. Aktualnie sieć tworzy 7 lokali i nowo otwarta lodziarnia. Wszystkie cukiernie Lukullus działają w Warszawie – 4 przy ulicach: Francuskiej, Mokotowskiej, Chmielnej i Lisowskiej, a 3 w centrach handlowych – CH Złote Tarasy, CH Promenada i Sadyba Best Mall.

Właścicielem sieci jest spółka Lukullus H.J.Judycka, A.Judyski S.C.

Lukullus, fot. Tomo Yarmush
Lukullus, fot. Tomo Yarmush
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl