Eurocash o nowym podatku: zapłacimy ok. 30 mln zł rocznie

Decyzja Komisji Europejskiej nakazująca zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna – orzekł Sąd Unii Europejskiej. 16 maja br. Sąd UE uznał, że KE błędnie blokowała wprowadzenie podatku handlowego w Polsce. Zdaniem ekspertów Ernst & Young, podatek ten przełoży się na koszty albo ceny.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, nowy podatek mniej zaboli mniejsze spółki. – Obroty do 17 mln zł miesięcznie są z niego zwolnione, a powyżej tej kwoty (do poziomu 170 mln zł miesięcznie) stawka wynosić ma 0,8 proc. Dopiero powyżej 170 mln zł rośnie do 1,4 proc. Spowoduje to, że firmy chętniej będą otwierały sklepy w ramach franczyzy i w małych formatach. Tak już robią Carrefour, a chce Biedronka. Mogą też wrócić do pomysłów na podział firm na sieć spółek, co pozwoli uciec od podatku – wyjaśnia.

30 mln zł rocznie

Pozytywnie na wyrok Sądu Unii Europejskiej zareagowała Grupa Eurocash, która jednocześnie przyznała, że poniesie wysokie koszty wprowadzenia nowego podatku.

– Uważamy, że dla wielu naszych klientów decyzja Sądu Unii Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej jest pozytywną informacją. Wprowadzenie tego podatku ma za zadanie wspierać małe przedsiębiorstwa, co jest spójne z naszą misją. Od ponad 20 lat rozwijamy się, żeby wspierać niezależnych przedsiębiorców w walce z agresywnie konkurującymi sieciami dyskontów i hipermarketów. Te sieci od zawsze miały dostęp do know-how, zaplecza finansowego czy też wsparcia wielu globalnych producentów – komentuje Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

– My natomiast wraz z kilkoma naszymi konkurentami hurtowymi walczymy od lat o lepsze warunki zakupowe dla naszych klientów. Inwestujemy w innowacje, rozwijamy się, uzyskując efekt skali, zapewniamy przedsiębiorcom wsparcie marketingowe czy edukację. Decyzja Sądu UE oznacza, że niezależni przedsiębiorcy otrzymają teraz dodatkowe wsparcie, które ma na celu wyrównać różnice pomiędzy nimi a wielkimi sieciami detalicznymi. My, jako Grupa Eurocash, oczywiście też będziemy musieli zapłacić nowy podatek – od realizowanej przez nas sprzedaży detalicznej. Szacujemy, że wysokość tego podatku w naszym przypadku może wynieść około 30 mln zł rocznie – dodaje.

Komisja Europejska jeszcze może odwołać się od wyroku Sądu UE z 16 maja. Jeśli sąd podtrzyma wyrok, dodatkowy podatek zostanie wprowadzony od 2020 roku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl