Wmurowano kamień węgielny pod budowę Dekady Nysa

W dniu 20 maja 2019 roku odbyła się uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę galerii Dekada Nysa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele firmy Dekada SA, władze Miasta i Powiatu Nyskiego oraz liczne grono realizatorów obiektu. To wyjątkowy i uroczysty moment w procesie budowy największego projektu w portfolio Dekady, która rozpoczęła się w IV kwartale ubiegłego roku.

– Dekada Nysa to obiekt, który stanie się znaczącym punktem na mapie handlowej Nysy i jej okolic. Wmurowanie kamienia węgielnego to dla mnie ważny i symboliczny moment. Dziękuję władzom Miasta i Powiatu – to dzięki ich przychylności, mogliśmy rozpocząć realizację naszej najnowocześniejszej i największej inwestycji – mówi Aleksander Walczak, prezes Dekada SA. – Jestem pewien, że Dekada Nysa zyska wierne grono klientów i przyczyni się do rozwoju społecznego i gospodarczego miasta. Nowy punkt handlu i rozrywki znacząco ożywi centrum miasta i pozwoli rozwinąć biznesy lokalnym przedsiębiorcom. Dzięki inwestycji do miejskiej kasy każdego roku wpłynie ok. 2 mln zł podatków, a galeria zapewni miejsca pracy dla ponad 600 osób – dodaje A. Walczak.

Dekada będzie największym obiektem handlowym w Nysie

Nowo powstająca galeria Dekada Nysa będzie największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w Nysie. Na powierzchni ok. 27 tys. mkw. (w tym 19 tys. GLA), zlokalizowanych zostanie około 80 sklepów i punktów usługowych oraz strefa rozrywki z multipleksem kinowym. Galeria usytuowana będzie w ścisłym centrum miasta, pomiędzy Rynkiem a dworcem autobusowym i kolejowym. Kluczowa dla inwestycji jest przebiegająca obok ul. Bema, jedna z głównych arterii komunikacyjnych łączących miasto z regionem. Dzięki takiemu położeniu Dekada Nysa będzie stanowiła centralny punkt handlowy nie tylko dla mieszkańców Nysy, ale też osób przyjezdnych z okolicznych miejscowości.

Dekada Nysa zapewni przyszłym klientom bogatą ofertę modową, usługową i rozrywkową. Za wynajem powierzchni handlowej w obiekcie odpowiedzialna jest firma BOIG, która podczas komercjalizacji zwracała szczególną uwagę na preferencje lokalnego rynku. Szczególnie rozbudowany zostanie sektor odzieżowy, który stworzą jedne z najpopularniejszych brandów, m.in. Reserved, Sinsay, Cropp, Diverse, House, Vistula i Wólczanka, Kubenz, Big Star, CCC, Quiosque. Miłośnicy aktywności fizycznej znajdą tu salony marek 4F, Martes Sport czy 50 style. Umowy najmu w galerii podpisali też liderzy w innych sektorach, m.in. Empik – wiodąca na polskim rynku sieć dystrybucji dóbr kultury, wiedzy i rozrywki, RTV Euro AGD – pierwsza polska firma zajmująca się sprzedażą sprzętu elektronicznego i gospodarstwa domowego czy Rossmann – jedna z największych sieci drogeryjnych w Europie. Modną biżuterię i markowe zegarki zakupić będzie można w sklepach m.in.: Swiss, Yes oraz Briju. W Dekadzie Nysa pojawią się także popularne europejskie sieci dyskontów odzieżowo-przemysłowych: Pepco i KiK. Strefę rozrywkową stworzą restauracje i kawiarnie, m.in.  Grycan i So!Coffee oraz 4 salowe kino. Obszerny parking w galerii pomieści prawie 400 samochodów.

– Dobierając najemców do tego projektu przeprowadziliśmy szereg badań i analiz, by w pełni zaspokoić rosnące oczekiwania klientów i dostosować ofertę do ich potrzeb. Stąd w galerii obecność najpopularniejszych marek z grupy LPP, Empik, RTV Euro AGD czy bogata oferta sportowa. Ważnym punktem będzie też sektor rozrywkowy z kinem, licznymi kawiarniami i restauracjami – mówi Wojciech Nowakowski, Investment & Leasing Director, Dekada SA.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Dekady Nysa

Projekt galerii został stworzony przez pracownię architektoniczną JSK Architekci z Warszawy. Zakłada on wkomponowanie inwestycji w zabytkową zabudowę miasta i uwzględnia jego historyczne elementy architektoniczne. W elewację budynku wkomponowane zostanie historyczne, ceglane ogrodzenie XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej, od strony ulicy Drzymały powstanie także szklany pasaż z zachowanymi fragmentami przedwojennej kostki granitowej. Obiekt został podzielony na bryły o różnym wykończeniu elewacji, z kolorystyką nawiązującą do historii miejsca, przy jednoczesnym zastosowaniu szkła i naturalnej zieleni.

Prace przy budowie Dekady Nysa postępują zgodnie z harmonogramem

– Prace nad budową nyskiej Dekady postępują zgodnie z harmonogramem. Przeprowadziliśmy rozbiórkę budynków istniejących na terenie inwestycji, przebudowane zostały też dotychczasowe sieci. Zakończono wykopy pod posadowienie budynku i wszystkie prace archeologiczne realizowane przez Muzeum Państwowe w Nysie. Był to szczególnie istotny etap, ponieważ obiekt ma być elementem historycznej części Nysy i zakłada zachowanie jej zabytkowych elementów – mówi Ryszard Urbański, Dyrektor ds. inwestycji. – Obecnie prowadzone są prace nad konstrukcją żelbetową parkingu podziemnego, stropem nad kondygnacją -1 oraz kanalizacją podposadzkową. W następnej kolejności planujemy roboty konstrukcyjne związane z wznoszeniem budynku, roboty instalacyjne elektryczne i sanitarne – dodaje R. Urbański.

Budowa Dekady Nysa

Inwestorem i deweloperem galerii jest Dekada SA. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Adamietz ze Strzelec Opolskich.  Za komercjalizację obiektu odpowiada BOIG Property Consulting. Otwarcie galerii planowane jest na drugą połowę 2020 roku.

Dekada jest aktywnym inwestorem i doświadczonym deweloperem nieruchomości komercyjnych. Od rozpoczęcia działalności w 2007 roku zbudowała rozpoznawalną ogólnopolską markę i stała się liderem budowy nowoczesnych centrów handlowych typu convenience oraz zintegrowanych centrów komunikacyjno-handlowych.

W portfolio Dekady znajduje się jedenaście obiektów, które pod wspólną nazwą Dekada działają w Brodnicy, Ciechanowie, Grójcu, Krakowie, Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. Realizowane są także inwestycje w Nysie oraz we współpracy z PKP, centra handlowo-komunikacyjne w Koninie i Mińsku Mazowieckim.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl