Comarch: branża B2B coraz częściej stawia na nowoczesne rozwiązania e-commerce

Dbałość o szczegóły i poszukiwanie nowych, lepszych rozwiązań mają ogromny wpływ na nieustanny rozwój każdego przedsiębiorstwa. To właśnie dzięki decyzji o wprowadzeniu zmian hurtownia tekstyliów Kentex może pochwalić się dziś nie tylko wygodnymi wyrobami bieliźniarskimi, ale też wygodnymi rozwiązaniami technologicznymi, które służą zarówno klientom, jak i pracownikom.

Od 1991 roku hurtownia Kentex proponuje różnorodny asortyment oraz bogate wzornictwo produktów najlepszych polskich producentów bielizny i wyrobów pończoszniczych. Firma, której siedziba mieści się we Wrocławiu, działa na terenie całej Polski, gdzie z pomocą przedstawicieli handlowych obsługuje swoich klientów. Obecnie firma jest jedną z największych hurtowni bielizny i rajstop w Polsce.

Wdrożenie Comarcha dla firmy Kentex

Przed wdrożeniem nowego systemu w firmie Kentex największą trudnością w prowadzeniu działalności był brak sprawnej obsługi dużej rzeszy klientów rozsianych po całej Polsce. Zanim wprowadzono zmiany w przedsiębiorstwie, prezentacja produktów odbywała się wyłącznie za pośrednictwem przedstawicieli handlowych, jednak dotarcie do klientów z pełną gamą oferowanych produktów było niemożliwe. Problematyczna była również obsługa zamówień, które składane były za pośrednictwem faksu, mailowo czy telefonicznie – tak przestarzały system dostarczał dużo czasochłonnej pracy całemu zespołowi w centrali firmy i utrudniał pracownikom kontrolę i analizę realizacji zamówień.

Potencjał drzemiący w produktach z oferty firmy Kentex wciąż czekał na odpowiednią prezentację. W dobie automatyzacji i popularyzacji rozwiązań z zakresu e-commerce, najrozsądniejszym rozwiązaniem było stworzenie sklepu internetowego oraz wdrożenie systemu, który ułatwiłby obsługę kontrahentów. Firmę czekała niemała rewolucja – potrzebne były zmiany: zarówno te istotne dla klienta, jak i te „od kuchni”. Zautomatyzowanie procesu obsługi zamówień, jak również wdrożenie nowoczesnych sposobów prezentacji asortymentu miało pomóc zaoszczędzić zasoby, a w efekcie – usprawnić działanie firmy. Częściowe przeniesienie działalności do internetowego sklepu nie tylko odciąża przedstawicieli handlowych i pracowników, ale również pozwala rozwinąć działalność na rynkach zagranicznych.

Aby trzymać fason nie tylko w posiadanych artykułach bieliźniarskich, ale również jako firma będąca równym zawodnikiem na rynku e-commerce, hurtownia Kentex potrzebowała dwóch narzędzi: systemu Comarch ERP Optima oraz zintegrowanego z nim nowoczesnego, intuicyjnego Comarch e-Sklep. Rozwiązania te podjęła się wdrożyć firma CDN Partner we Wrocławiu

Modne rozwiązania szyte na miarę

Rozwiązania te miały pomóc w zarządzaniu towarem i zamówieniami. Takie połączenie obejmowało m.in. przeniesienie w 80 proc. procesu odbierania zamówień z archaicznych rozwiązań do Comarch e-Sklep. Dostęp do platformy z urządzeń mobilnych oraz wyświetlanie cen uwzględniających warunki handlowe konkretnych klientów stały się udogodnieniem dla odbiorców, którzy w dobie popularyzacji urządzeń mobilnych i zakupów online stali się bardzo wymagający. Szybko, sprawnie i intuicyjnie – tak właśnie działa nowy sklep online firmy Kentex, która dzięki jego wdrożeniu znacznie skróciła ścieżkę zakupową.

Oprócz wprowadzenia wygodnego rozwiązania dla klientów hurtowni, zadbano również o zaplecze logistyczne i organizacyjne. Wdrożenie systemu Comarch ERP Optima zautomatyzowało proces sprzedaży, a odciążenie pracowników pozwoliło im poświęcić zaoszczędzony czas na przykład na poszukiwanie nowych kontrahentów. Sprawniejsze zarządzanie gospodarką magazynową, szybkie i czytelne wprowadzanie nowych produktów na rynek czy analiza preferencji klientów pozwoliły nabrać większego tempa sprzedaży. Mimo dziesiątek tysięcy produktów, w hurtowni zapanował porządek.

Wykorzystanie jednej z flag dla towaru (przemianowanej na „Kontraktacja”) w połączeniu z możliwością ustawienia braku kontroli stanów magazynowych umożliwiło klientom zamawianie towarów, które będą dostępne w przyszłości, np. za dwa sezony. Zebranie tych elementów w zamówieniach klientów umożliwiło w Comarch ERP Optima oraz BI przygotowanie analizy zbierającej wszystkie te poszczególne towary oraz złożenie przez firmę Kentex konkretnego zapotrzebowania u producentów jeszcze przed rozpoczęciem produkcji towarów, a co za tym idzie – pierwszeństwo w dostawie.

To nie koniec korzyści, jakie niosło za sobą wdrożenie rozwiązania Comarch e-Sklep – wśród nich warto wyróżnić także uzyskanie czytelnej informacji o nowościach, promocjach i wyprzedażach przy pomocy flag produktów, wyświetlania ceny przed obniżką i ceny aktualnej oraz uporządkowanie ich w dodatkowych elementach menu kategorii bez potrzeby dodatkowego przypisywania do grupy w  Comarch ERP Optima.

Po nitce do kłębka

Branża bieliźniarska wiąże się z subtelnością i zmysłowością. To właśnie odpowiednia prezentacja produktów, szczególnie w przypadku zakupów online, ma kluczowe znaczenie podczas zakupowych decyzji klientów. Wdrożone rozwiązanie Comarch e-Sklep pomogło wyeksponować pełny asortyment, natomiast system Comarch ERP Optima wprowadził porządek w zamówieniach i stanach magazynowych.

Stworzenie zaawansowanej wyszukiwarki i dokładnej kategoryzacji z filtrami koloru, rozmiaru i marki ułatwia nawigację w sklepie, dzięki czemu klienci bez trudu mogą odnaleźć interesujący ich towar. Czytelna oferta, liczne zdjęcia, dokładne opisy produktów, wygodne wyszukiwanie i dodanie usługi tłumacza Google sprawiły, że sprzedaż nabrała rozpędu nie tylko wśród polskich odbiorców, ale również na rynkach zagranicznych: czeskim, niemieckim, brytyjskim, słowackim czy francuskim.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.