Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Innowacyjne rozwiązania w olsztyńskim Decathlonie

Niebieski nowym zielonym – oto hasło przyświecające sieci Decathlon. Wynikiem tego podejścia jest otwarty właśnie w Olsztynie sklep, w którym zastosowano liczne ekologiczne rozwiązania – m.in. latarnie bezpośrednio zasilane przez panele słoneczne zamontowane na elewacji frontowej, ławki solarne czy turbiny wiatrowe. Dzięki wprowadzonym innowacjom emisja CO2 w sklepie zimniejszy się aż o 70 proc., a koszty eksploatacyjne za wodę i prąd obniżą się o 60 proc.

Olsztyn to niezwykle zielone i ekologiczne miasto, przez które przebiega europejski długodystansowy szlak pieszy E11. To właśnie tu, w sercu Krainy Tysiąca Jezior, powstał najnowszy i najbardziej ekologiczny sklep sieci Decathlon. W salonie zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań.

Na południowo-wschodniej elewacji zamontowano panele fotowoltaiczne, które pozwolą zaoszczędzić 13 019 kg CO2 w skali roku, co wystarczyłoby na zasilenie ośmiu gospodarstw domowych. Przed sklepem zainwestowano w zieloną strefę parkingową, w której nasadzono krzewy i kwiaty, a także 80 drzew różnych gatunków oraz stworzono zielone ścieżki prowadzące do sklepu. W olsztyńskim Decathlonie postawiono również na oświetlenie LED, które zapewnia najlepszy dostęp do światła dziennego w strefie kas, rekreacyjnej i sprzedaży oraz na zapleczu – wszystko dzięki użyciu przezroczystych paneli przeciwpożarowych na dachu budynku. To nie tylko oszczędność zużycia energii, ale także ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem wnętrza budynku.

Decathlon w Olsztynie

Kolejnym rozwiązaniem są ławki solarne, zasilane energią słoneczną. Pozwalają one m.in. naładować telefon oraz gwarantują dostęp do internetu. Przed sklepem zostały również postawione latarnie bezpośrednio zasilane przez panele słoneczne zamontowane na elewacji frontowej oraz turbiny wiatrowe na dachu, które wytwarzają 8 620 kWh w rok. Konsumenci z pewnością docenią ładowarkę do samochodów elektrycznych oraz zielone ściany z sześciu gatunków specjalnych roślin odpornych na warunki atmosferyczne.

Nie tylko ekologiczne

W sklepie Decathlon zastosowano jednak nie tylko rozwiązania widoczne gołym okiem. W Olsztynie zainwestowano w system recyklingu wody deszczowej, która będzie gromadzona w podziemnym zbiorniku i zostanie zużyta do podlewania, zapewniając naturalny obieg wody. Takie rozwiązanie zapobiegnie m.in. powodziom, obniżaniu się poziomu wody gruntowej, czy przeciążeniom w wyniku burzy. Kolejną innowacją jest system BMS, zapewniający zdalne wsparcie konserwatorów przez eksperta, obniżając liczbę usterek aż o 85 proc.

Olsztyński sklep Decathlon będzie niezależny energetycznie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie emitował 172 200 00 g CO2 mniej w skali roku w stosunku do analogicznego sklepu w Białymstoku. To oznacza, że emisja CO2 będzie aż o 70 proc. niższa, a koszty eksploatacyjne za wodę i prąd obniżą się o 60 proc. Pozwoli to zaoszczędzić aż 885 tys. zł przez 10 lat.

Poza ekologicznymi rozwiązaniami Decathlon stawia także na dobre stosunki z lokalną społecznością. Dużą atrakcją sklepu będzie wielofunkcyjne boisko. Będą go mogli używać wszyscy mieszkańcy, a dodatkowo, po treningu każdy będzie mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanych toalet. Na boisku będą organizowane treningi i sportowe aktywności, na które zaproszeni będą wszyscy olsztynianie.

Decathlon to producent sprzętu sportowego. W olsztyńskim sklepie, pod jednym dachem, miłośnicy aktywnego życia znajdą produkty dedykowane około stu rodzajom sportów – w tym kolarstwu, nurkowaniu czy bieganiu.