Budowa centrum handlowego pod Kielcami w zawieszeniu

centrum-handlowe-shutterstock

Budowa centrum handlowego w gminie Miedziana Góra pod Kielcami wciąż jest pod znakiem zapytania. Przed sądem trwa spór udziałowców spółki celowej NCT Inwestycje Świętokrzyskie, która miała zrealizować inwestycję.

Nowe centrum handlowe miało powstać przy skrzyżowaniu dróg ekspresowych S74 i S7. Dla klientów zapanowano parking na około 7,5 tys. miejsc postojowych, a wśród głównych najemców wymieniono szwedzkiego giganta – IKEĘ. Inwestycja mała być podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie zaplanowano budowę do 2014 roku obiektu o łącznej powierzchni około 20 tys. mkw. W drugim – obiektu o powierzchni 55 tys. mkw. Kompleks handlowy miał zostać podzielony na galerię handlową, sklep meblowy oraz market z ofertą dla domu i ogrodu.

Do realizacji nowej inwestycji handlowej pod Kielcami powołana została spółka celowa NCT Inwestycje Świętokrzyskie, w której udziały w wysokości po 50 proc. mają spółka zależna Rank Progress (Progress IV) oraz Nalepa Capital Trust z Poznania. Mimo upływu lat, prace nie zostały rozpoczęte.

W sprawozdaniu finansowym za I kw. 2019 roku Rank Progress, czytamy o trwającym sporze w sprawie zwrotu pożyczek i przeniesienia udziałów. W pierwszej sprawie spółka domaga się od Nalepa Capital Trust zwrotu wspominanych pożyczek w wysokości blisko 25 mln zł. Rank Progress przypomina, że 6 czerwca 2014 r. Sąd wydał dwa postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń powodów poprzez ustanowienie hipotek przymusowych na nieruchomościach w Miedzianej Górze. Mimo trwającego sporu, zarząd spółki ocenia pozytywnie szanse wygrania w tej sprawie. Równolegle, przed Sądem Rejonowym Poznań Stare Miasto toczy się drugie postępowanie – w sprawie powództwa Nalepa Capital Trust o przeniesienie udziałów w spółce NCT Inwestycje Świętokrzyskie posiadanych przez Progress IV.

O inwestorach

Rank Progress SA jest firmą inwestycyjno-deweloperską. Specjalizuje się w trzech rozwojowych segmentach: centra handlowe i galerie, projekty dla globalnych operatorów oraz inwestycje mieszkaniowe i biurowe.

Nalepa Capital Trust Sp. z o. o. to spółka zarządzająca grupą holdingową o profilu inwestycyjno-deweloperskim (NCT). Prowadzdzi działalność samoistnie, poprzez grupę i jej spółki celowe w czterech kluczowych sektorach komercyjnego rynku nieruchomości: handlowym, biurowym, wielofunkcyjnym oraz magazynowym. Grupa angażuje się również w przedsięwzięcia związane z branżą paliwową, energią odnawialną, recyklingiem.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl