Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Karuzele rozkręcają Kołobrzeg i Ełk

Kołobrzeg i Ełk wzbogacą się w przyszłym roku o nowe centra handlowe. W obu miastach ruszają budowy obiektów pod nazwą Karuzela.

Sześć obiektów handlowych pod nazwą Karuzela które działają obecnie na polskim rynku mają powierzchnie handlowe pomiędzy 3 tys. a 12 tys. mkw. Nowe projekty w Kołobrzegu i Ełku będą znacząco większe od istniejących już Karuzel. Nowy rozmiar  inwestycji jest bezpośrednim  efektem współpracy dwóch  podmiotów. Pod koniec ubiegłego roku spółka Karuzela Holding, która realizowała te projekty, zawarła partnerską umowę z belgijską firmą Mitiska REIM, zarządzającą funduszami FRI1 i FRI2,  które  posiadają łącznie 65 obiektów handlowych w 10 krajach Europy. Fundusze belgijskie stały się tym samym właścicielami połowy udziałów w istniejących centrach handlowych Karuzeli. Dzięki tej współpracy Karuzela może oczekiwać znacznego przyspieszenia działań deweloperskich. Widać już pierwsze efekty tej współpracy –  wspólne inwestycje Karuzela Holding i Mitiska zaczynają się w Kołobrzegu i Ełku.

Galeria Karuzela w Kołobrzegu jest położona przy jednej z ulic wylotowych z miasta, która to ulica, połączy jeszcze w tym roku węzeł Kołobrzeg Wschód trasy S6 z obwodnicą miasta. Dzięki realizacji całego nowego układu drogowego w tej części Kołobrzegu, Karuzela będzie łatwo dostępna z całego miasta jak i z okolicznych miejscowości. Kompleks handlowy będzie się składał z galerii handlowej i wolno stojącego sklepu Leroy Merlin. Całkowita powierzchnia handlowa wynosi 30 tys. mkw. W jego skład wejdzie około 90 sklepów. Wszystko powstanie na działce o powierzchni 10 ha. Przy obiekcie znajdzie się parking na około tysiąc samochodów. Kołobrzeg był do tej pory pozbawiony dużych inwestycji handlowych podczas gdy miasto jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce bazując na branży sanatoryjnej i turystycznej. Kołobrzeg jest największym ośrodkiem turystycznym w województwie (pod względem osobonocy), dzięki połączeniu całorocznej działalności uzdrowiskowej z sezonową atrakcyjnością turystyczną. Ponadto Kołobrzeg ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce (2,6 proc. w 2018 roku) i jeden  z najniższych wskaźników nasycenia powierzchnią handlową – 62 mkw./1000 mieszkańców vs 148 mkw./1000 mieszkańców w innych miastach podobnej wielkości w Polsce (40-50 tys mieszkańców).

21 tys. mkw. GLA w Ełku

Park Handlowy Karuzela w Ełku, w województwie warmińsko-mazurskim, wraz z hipermarketem Bi1 liczyć będzie ponad 21 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej do najmu (GLA). Hipermarket Bi1 z grupy Schiever, jest franczyzobiorcą Auchan a w Ełku otworzy także stację paliw. Będzie to największy hipermarket spożywczy w Ełku i w regionie. W skład centrum handlowego wejdzie około 30 sklepów, z parkingiem na blisko 800 miejsc postojowych. Ełk jest trzecim co do wielkości miastem województwa a jednocześnie jednym z nielicznych miast w Polsce z dodatnim przyrostem liczby mieszkańców co jest fenomenem nie tylko na skalę województwa ale i całej Polski. Oznacza to w praktyce że w latach  2005-2018 w Ełku przybyło ok 10 proc. mieszkańców, osiągając około 62 tys. w 2018 roku. Duże parki handlowe, jak ten w Ełku, to, z jednej strony, odpowiedź rynku na pojawienie się w Polsce operatorów sklepów jakich Tedi, Dealz, Action czy Komfort a z drugiej  to efekt zmiany przez sklepy z branży modowej postrzegania parków handlowych i pozytywnego zweryfikowania obrotów jakie mogą być w nich realizowane.

Park Handlowy Karuzela w Ełku

Karuzela Holding specjalizuje się w inwestycjach na rynku nieruchomości handlowych na terenie całej Polski. Poprzez swoje biura w Warszawie i Poznaniu realizuje cały proces deweloperski, koncentrując się na budowie parków handlowych i galerii w miastach o wielkości 20 – 60 tys. mieszkańców. Pod nazwą Karuzela działają już obiekty w Wodzisławiu Śląskim, Turku, Lublińcu, Gołdapi, Mrągowie i Wrześni. Projekty w Lublińcu i Wodzisławiu Śląskim będą rozbudowane w tym roku.

Mitiska REIM, która posiada 30-letnie doświadczenie na rynku nieruchomości komercyjnych, została w grudniu współwłaścicielem czterech centrów handlowych, zrealizowanych przez Karuzela Holding, o powierzchni ponad 30 tys. mw. GLA. Transakcja obejmowała portfolio istniejących obiektów w Turku, Lublińcu, Wrześni i Wodzisławiu Śląskim oraz inwestycje w kolejne obiekty, które są w trakcie przygotowań lub realizacji – w Kołobrzegu, Białej Podlaskiej, Świebodzinie i Ełku o łącznej powierzchni około 60 tys. mkw. GLA.

Karuzela Holding jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2019.