Knight Frank: centra handlowe od(nowa)

Ostatnie lata to dla sektora handlowego okres wyjątkowo dynamicznych zmian. Wobec zmieniających się warunków, zarówno właściciele, jak i najemcy centrów handlowych muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, które eksperci Knight Frank pogrupowali w jednostki chorobowe.

W 2018 roku największe marki handlowe w USA zamknęły łącznie niemal 6 tys. swoich sklepów. Z roku na rok liczba takich zdarzeń rośnie i w perspektywie 7 lat prognozowana jest likwidacja kolejnych 75 tys. lokali. Znikające sklepy reprezentują różne branże i segmenty cenowe. Skala zamknięć jest tak duża, że coraz częściej czyta się o „retail apocalypse”.

Powyższy scenariusz obserwowany jest również w Wielkiej Brytanii. Według danych Centre for Retail Research, w 2017 roku na Wyspach zamknięto około 5,8 tys. sklepów.

Prognozy dla rynku polskiego

Zarówno skala rynku handlowego w Polsce, jak i panujące na nim nastroje są inne niż w USA czy Wielkiej Brytanii. Jednak z powodu globalizacji, echo zjawisk obserwowanych w tych krajach może być odczuwalne również w Polsce (w skali adekwatnej do wielkości rynku). Już teraz spadła aktywność deweloperów, sektor e-commerce staje się coraz poważniejszym wyzwaniem dla tradycyjnych sklepów, niektóre centra borykają się ze zdecydowanym spadkiem odwiedzalności i obrotów, a w minionych latach kilka centrów handlowych zostało zamkniętych. Poza elementami bezpośrednio związanymi ze stadium rozwoju sektora handlowego, na rynek wpływa szereg dodatkowych czynników, takich jak: zmiany prawne, postęp technologiczny czy zmiany społeczne dotyczące zwyczajów zakupowych konsumentów.

Maja Meissner, Partner & Head of Asset Management, Knight Frank
Maja Meissner, Partner & Head of Asset Management, Knight Frank

Co trawi centra handlowe w Polsce?

Obserwując rynek i analizując dostępne dane, zdiagnozowaliśmy 8 największych bolączek centrów handlowych. Należą do nich:

  • Przypadkowy dobór najemców, czyli brak przedstawicieli różnych branż oraz mix silnych i słabych marek, które odbierają sobie klientów. Dążenie właścicieli do szybkiego otwarcia i pełnego skomercjalizowania obiektu nie jest najlepszym rozwiązaniem.
  • Brak lub niedopasowana oferta gastronomiczna i rozrywkowa, z którą borykają się głównie starsze obiekty handlowe. Dzisiejsi klienci nie skupiają się jedynie na zakupach, ale wybierając się do centrum handlowego, zależy im na dodatkowych doznaniach.
  • Brak współpracy między właścicielem/zarządcą i najemcami jest często dostrzegany w nierentownych obiektach. Zadbanie o powierzchnię jest rolą właściciela lub zarządcy, ale obsługa klienta i właściwa prezentacja leży po stronie najemcy.
  • Nieatrakcyjna estetyka obiektu, w którym lubimy i chcemy spędzać czas. Zależy nam na klimatycznych wnętrzach i funkcjonalnym zaplanowaniu przestrzeni.
  • Mała rozpoznawalność centrum handlowego, która wynika z braku odpowiednich działań marketingowych. Przyzwyczajenie klienta do regularnego odwiedzania obiektu to proces, na który wpływa wiele czynników.
  • Narastające konflikty między stronami, które eskalują w trudnych momentach. Zadowolenie głównych grup interesariuszy: klientów, najemców i właściciela, powinno być ważnym celem wszystkich stron.
  • Kanibalizacja centrów handlowych, na które wpływa duże zagęszczenie centrów handlowych. Nowoczesny design, atrakcyjna lokalizacja i innowacyjne rozwiązania przyciągają w jedno miejsce, skazując okoliczne obiekty na powolne wymieranie.
  • Nierentowność centrów handlowych wynikająca głównie ze spadku odwiedzalności i obrotów. Regularny monitoring asset managera powinien odpowiednio wcześniej wychwycić niepokojące
    symptomy choroby.

Więcej informacji w raporcie „Centra handlowe od(nowa)”, przygotowanym przez firmy Knight Frank i Inquiry Market Research, który można pobrać ze strony www.knightfrank.com.pl.

Autor: Maja Meissner, Partner & Head of Asset Management, Knight Frank.

Firma Knight Frank jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2019 CEE.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl