Knight Frank: centra handlowe od(nowa)

Ostatnie lata to dla sektora handlowego okres wyjątkowo dynamicznych zmian. Wobec zmieniających się warunków, zarówno właściciele, jak i najemcy centrów handlowych muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, które eksperci Knight Frank pogrupowali w jednostki chorobowe.

W 2018 roku największe marki handlowe w USA zamknęły łącznie niemal 6 tys. swoich sklepów. Z roku na rok liczba takich zdarzeń rośnie i w perspektywie 7 lat prognozowana jest likwidacja kolejnych 75 tys. lokali. Znikające sklepy reprezentują różne branże i segmenty cenowe. Skala zamknięć jest tak duża, że coraz częściej czyta się o „retail apocalypse”.

Powyższy scenariusz obserwowany jest również w Wielkiej Brytanii. Według danych Centre for Retail Research, w 2017 roku na Wyspach zamknięto około 5,8 tys. sklepów.

Prognozy dla rynku polskiego

Zarówno skala rynku handlowego w Polsce, jak i panujące na nim nastroje są inne niż w USA czy Wielkiej Brytanii. Jednak z powodu globalizacji, echo zjawisk obserwowanych w tych krajach może być odczuwalne również w Polsce (w skali adekwatnej do wielkości rynku). Już teraz spadła aktywność deweloperów, sektor e-commerce staje się coraz poważniejszym wyzwaniem dla tradycyjnych sklepów, niektóre centra borykają się ze zdecydowanym spadkiem odwiedzalności i obrotów, a w minionych latach kilka centrów handlowych zostało zamkniętych. Poza elementami bezpośrednio związanymi ze stadium rozwoju sektora handlowego, na rynek wpływa szereg dodatkowych czynników, takich jak: zmiany prawne, postęp technologiczny czy zmiany społeczne dotyczące zwyczajów zakupowych konsumentów.

Maja Meissner, Partner & Head of Asset Management, Knight Frank
Maja Meissner, Partner & Head of Asset Management, Knight Frank

Co trawi centra handlowe w Polsce?

Obserwując rynek i analizując dostępne dane, zdiagnozowaliśmy 8 największych bolączek centrów handlowych. Należą do nich:

  • Przypadkowy dobór najemców, czyli brak przedstawicieli różnych branż oraz mix silnych i słabych marek, które odbierają sobie klientów. Dążenie właścicieli do szybkiego otwarcia i pełnego skomercjalizowania obiektu nie jest najlepszym rozwiązaniem.
  • Brak lub niedopasowana oferta gastronomiczna i rozrywkowa, z którą borykają się głównie starsze obiekty handlowe. Dzisiejsi klienci nie skupiają się jedynie na zakupach, ale wybierając się do centrum handlowego, zależy im na dodatkowych doznaniach.
  • Brak współpracy między właścicielem/zarządcą i najemcami jest często dostrzegany w nierentownych obiektach. Zadbanie o powierzchnię jest rolą właściciela lub zarządcy, ale obsługa klienta i właściwa prezentacja leży po stronie najemcy.
  • Nieatrakcyjna estetyka obiektu, w którym lubimy i chcemy spędzać czas. Zależy nam na klimatycznych wnętrzach i funkcjonalnym zaplanowaniu przestrzeni.
  • Mała rozpoznawalność centrum handlowego, która wynika z braku odpowiednich działań marketingowych. Przyzwyczajenie klienta do regularnego odwiedzania obiektu to proces, na który wpływa wiele czynników.
  • Narastające konflikty między stronami, które eskalują w trudnych momentach. Zadowolenie głównych grup interesariuszy: klientów, najemców i właściciela, powinno być ważnym celem wszystkich stron.
  • Kanibalizacja centrów handlowych, na które wpływa duże zagęszczenie centrów handlowych. Nowoczesny design, atrakcyjna lokalizacja i innowacyjne rozwiązania przyciągają w jedno miejsce, skazując okoliczne obiekty na powolne wymieranie.
  • Nierentowność centrów handlowych wynikająca głównie ze spadku odwiedzalności i obrotów. Regularny monitoring asset managera powinien odpowiednio wcześniej wychwycić niepokojące
    symptomy choroby.

Więcej informacji w raporcie „Centra handlowe od(nowa)”, przygotowanym przez firmy Knight Frank i Inquiry Market Research, który można pobrać ze strony www.knightfrank.com.pl.

Autor: Maja Meissner, Partner & Head of Asset Management, Knight Frank.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl