Dwie nowe restauracje na Młocinach

Menya Musashi i Gringo Bar – te dwie sieci restauracyjne uzupełniły właśnie ofertę centrum handlowego Młociny w Warszawie.

Nowe lokale zagościły w specjalnej kulinarnej strefie Galerii Młociny – Spotkania i Dania. Obie restauracje zaoferują nowości kulinarne w międzynarodowych odsłonach. Gringo Bar to koncept oferujący meksykańskie jedzenie w zdrowej, wyrazistej odsłonie, a Menya Musashi znana jest z wyjątkowych ramenów oraz tsukemenów.

Spotkania i Dania, czyli strefa dedykowana miłośnikom kuchni wszystkich kontynentów zlokalizowana jest na drugim pietrze Galerii Młociny. W drugiej połowie sierpnia w Hali Hutnik gości powita Gringo Bar, czyli stworzony przez Macieja „Bilona” Bilkę koncept, którego fundamentem jest serwowanie świeżego i zdrowego jedzenia w wyrazistej, meksykańskiej odsłonie. Wśród nowości kulinarnych pojawi się także międzynarodowa sieć Menya Musashi, oferująca rameny oraz tsukemeny prosto z ulic Tokio. A skoro mowa o Kraju Kwitnącej Wiśni, Sushi Zushi, czyli sieć restauracji oferująca japońskie jedzenie w polskim wydaniu, otworzyła w lipcu swoje drzwi dla wszystkich odwiedzających. Zwolenników hiszpańskich tapas ucieszy fakt, że od niedawna można ich skosztować w restauracji Sobremesa, która słynie z najlepszych przekąsek rodem z katalońskiej cociny i w której już niebawem będzie można smakować win z najlepszych południowych winnic.

Nowości kulinarne w Galerii Młociny

– Galeria Młociny zaskoczy nas jeszcze niejednokrotnie, a nadchodzące debiuty ucieszą zarówno miłośników pysznych smaków jak i trendsettrów. Hala Hutnik oraz Aleja Mody z każdym miesiącem otwierają nowe drzwi dla swoich gości, a wydarzenia organizowane na Dechach podbijają serca zarówno tych najmłodszych jak i starszych – informują przedstawiciele Galerii Młociny.

Gringo Bar posiada obecnie 3 lokale. Wszystkie działają w stolicy. Sieć jest rozwijana w oparciu o system franczyzowy. Spółka szuka partnerów biznesowych w miastach powyżej 150 tys. mieszkańców, którzy gotowi są zainwestować w otwarcie nowych lokali. Optymalna powierzchnia lokalu dla Gringo Bar to 50 -70 mkw.

Specjalizująca się w kuchni japońskiej Menya Musashi jest obecna na rynku od 1996 roku – wtedy w Tokio zaczął działać pierwszy lokal tej marki. Aktualnie restauracje tej sieci znajdziemy również w Singapurze, Chinach, Tajlandii, Wietnamie, Malezji, na Ukrainie, Hawajach, a od 2018 roku także w Polsce. Restauracja w Galerii Młociny będzie trzecią lokalizacją Menya Musashi w Polsce.

– W ciągu trzech lat chcemy zbudować sieć z 10 lokali. Będziemy rozwijać się w największych miastach w Polsce umacniając pozycję w stolicy kraju i Trójmieście, ale także debiutując w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu – mówi Tatiana Smoliy, Dyrektor sieci restauracji w Menya Musashi EU Sp. z o.o., która odpowiada za ekspansję w Polsce.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl