Immofinanz: 90 STOP SHOP-ów, przejęcia i projekty deweloperskie

Immofinanz kontynuuje, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, stały wzrost w zakresie rozwoju parków handlowych – STOP SHOP, rozszerzając portfel do łącznie 90 lokalizacji. Ostatnie przejęcia obejmują sześć w pełni skomercjalizowanych parków handlowych na Słowenii i w Polsce z około 54 tys. mkw. powierzchni pod wynajem. Roczny przychód z najmu, bazujący na fakturowanych czynszach, wynosi w ich przypadku około 6,6 mln euro, i przekłada się na zysk brutto w wysokości 8,6 proc.

Firma Immofinanz jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2019 CEE.

Przejęcie sześciu parków handlowych na Słowenii i w Polsce

Ponadto w kontekście prowadzonych projektów deweloperskich, serbski park handlowy w miejscowości Sremska Mitrovica został otwarty w ostatnich dniach, natomiast otwarcie STOP SHOP Siedlce jest planowane na wiosnę 2020. Co więcej, firma rozpoczęła także przygotowania związane z kolejnym STOP SHOP-em, tym razem w Zielonej Górze. Dzięki tym aktywnościom Immofinanz zwiększy portfel STOP SHOP-ów do 90 lokalizacji w dziewięciu krajach z ponad 650 tys. mkw. powierzchni pod wynajem i wartości księgowej około 900 mln euro. Dalsze przejęcia i projekty deweloperskie są obecnie w trakcie oceny.

– Ten znaczący krok nie tylko umacnia naszą pozycję wiodącego europejskiego operatora w zakresie parków handlowych, ale także poprawia zrównoważone przepływy pieniężne firmy. Zwiększa to zarówno naszą bazę najemców, jak i przyszłą ofertę najmu dla międzynarodowych najemców. Daje nam też wyraźną przewagę konkurencyjną, a potencjalny zwrot na tych rynkach mówi sam za siebie”, wskazał Oliver Schumy, CEO Immofinanz. „Dzięki podjętym działaniom osiągnęliśmy tegoroczny cel w zakresie rozszerzenia portfela STOP SHOP-ów do 90 lokalizacji. Nasze założenia na kolejne dwa lata również pozostają niezmienne – chcemy zwiększyć liczbę parków handlowych pod tą marką do ponad 100 – poprzez przejęcia, a także nasze własne projekty deweloperskie”.

Przejęcia pięciu parków handlowych na Słowenii zostało sfinalizowane. Wśród nich są takie lokalizacje jak: Jesenice, Skofja Loka, Murska Sobota, Slovenj Gradec oraz Slovenska Bistrica i posiadają łącznie około 46,2 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia. Sprzedającym jest Centrice Real Estate Ljubljana s.o.o. Portfel STOP SHOP Immofinanz na Słowenii tym sam obejmie 14 nieruchomości o powierzchni najmu około 98,4 tys. mkw.

Szósty zakupiony park handlowy dotyczy polskiego Łowicza, z łącznie 7.9 tys. mkw. Sprzedającym jest firma należąca do polskiej grupy deweloperskiej Pro, a sfinalizowanie transakcji spodziewane jest w najbliższych tygodniach. Ta akwizycja łącznie z dwoma obecnie realizowanymi projektami deweloperskimi zwiększy obecność marki STOP SHOP w Polsce do dziesięciu lokalizacji z około 69 tys. mkw. powierzchni najmu.

Wszystkie nabyte nieruchomości wyróżniają się atrakcyjnym mix-em najemców, z tak znanymi markami jak np. Deichmann, Takko, KiK, dm, New Yorker i Spar. Nowe nieruchomości zostaną poddane standardowemu rebrandingowi, zgodnie z koncepcją i założeniami „brandu” STOP SHOP.

Projekty deweloperskie Immofinanz

STOP SHOP w północno-zachodniej serbskiej miejscowości Sremska Mitrovica ma ok. 7 tys. mkw. pod wynajem i został otwarty w minionym tygodniu. Projekt jest w pełni skomercjalizowany. Najemcy w tym parku handlowym to m.in. New Yorker, CCC, LC Waikiki i Deichmann. STOP SHOP Sremska Mitrovica jest dziesiątą lokalizacją pod tą marką w Serbii.

Kolejnym bieżącym projektem deweloperskim firmy jest STOP SHOP Siedlce z łącznie ok. 14 tys. mkw. powierzchni najmu. Jego otwarcie jest planowane na wiosnę 2020 roku. Przyszli najemcy  w tej lokalizacji to m.in. trzy marki grupy LPP, czy tez  CCC, Jysk, Media Expert lub sieć drogerii Hebe.

Planowany STOP SHOP Zielona Góra będzie miał około 6,7 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia. Prace przy jego budowie rozpoczną się bezpośrednio po otrzymaniu pozwolenia na budowę.

Co więcej, niedawno ukończona została rozbudowa (o około 6,6 tys. mkw.) STOP SHOP-u w czeskim mieście Trebic. Ta w pełni wynajęta nieruchomość ma obecnie prawie 22 tys. mkw. powierzchni najmu  i jest największym parkiem handlowym w portfelu Immofinanz.

Szczegóły portfela STOP SHOP

STOP SHOP to marka Immofinanz dla parków handlowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest określana mianem atrakcyjnego i praktycznego lokalnego dostawcy, oferującego zróżnicowany asortyment produktów w dobrej cenie, który jest łatwo dostępny dzięki bardzo dobrej lokalizacji z zasięgiem od 30 tys. do 150 tys. mieszkańców. Na dzień 31 marca 2019 r. poziom wynajęcia parków handlowych STOP SHOP wynosił 98,7 proc.

Portfel STOP SHOP firmy Immofinanz, z uwzględnieniem ostatnich przejąć oraz projektów deweloperskich w Sremskiej Mitrovicy, Siedlcach i Zielonej Górze, obejmuje obecnie 90 parków handlowych w dziewięciu krajach: Słowacji (16), Słowenii (14), Węgrzech (14) ), Austrii (13), Czechach (10), Serbii (10), Polsce (10), Chorwacji (2) i Rumunii (1).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl