Poznańskie centrum handlowe przygotowuje nową inwestycję – Plac Starego Browaru

Centrum handlowe Stary Browar przygotowuje się do rewitalizacji placu od strony ulicy Ratajczaka. Przestrzeń przed wejściem do północno-zachodniego skrzydła, Pasażu, czeka kompletna metamorfoza. Późną jesienią rozpoczną się tutaj prace budowlane, a wiosną nasadzenia drzew, krzewów, traw i kwiatów. Zielony Plac Starego Browaru zostanie otwarty w pierwszej połowie 2020 roku.

Wszystko zaczęło się od fontanny. Właściciel i zarządcy Starego Browaru chcieli urozmaicić przestrzeń placu obecnością wody. Szybko jednak podjęto decyzję, żeby nadać projektowi dużo większą skalę. Tak powstała koncepcja nowoczesnego miejskiego placu. Kluczową rolę, obok projektu architektonicznego, odegra w niej zieleń.

Przedłużenie parku przy Starym Browarze

– Stary Browar znany jest jako jedyne centrum handlowe w Polsce z własnym parkiem. Chcemy rozwijać ten potencjał – mówi Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej Starym Browarem. Zależało nam, aby zintegrować północno-zachodnią część parku z ciągiem komunikacyjnym wzdłuż Ratajczaka i wejściem do Pasażu. Od strony parku plac wypełnią drzewa i krzewy, tworząc efekt “wylewania” się zieleni w stronę ulicy.

– Projekt zieleni był dla nas równie ważny, co koncepcja architektoniczna – mówi Kowalak. Jesteśmy w pełni świadomi, że aby stworzyć przyjazne miejsce, w którym ludzie będą chcieli spędzać czas, potrzebne są nie tylko wygodne ławki i oświetlenie budujące nastrój, ale przede wszystkim zieleń i cień drzew. Na placu posadzimy prawie 40 drzew, ponad 250 krzewów i setki kwiatów. Z rozmysłem wybraliśmy wiele gatunków roślin miodnych. Przebieg ścieżek w części, która połączy nowy plac z parkiem, projektanci dostosowali do rosnących w tym miejscu starych drzew.

Centralnym elementem Placu Starego Browaru będzie, zgodnie z pierwotnym założeniem, fontanna. Wśród zieleni rozplanowano ławki, a od strony ulicy Kościuszki siedziska w formie schodów, wpisujące się w naturalny kształt terenu. W architekturę placu wkomponowano także kilkadziesiąt stojaków na rowery. Autorem projektu jest poznańska pracownia 1050.

Trwa metamorfoza centrum Stary Browar

Ulicę Ratajczaka czekają w najbliższych latach duże zmiany. Rozrasta się sąsiadujące ze Starym Browarem centrum biznesowe; dwa miesiące temu otwarto pierwszy biurowiec Nowego Rynku. Vis-à-vis wejścia do Pasażu Starego Browaru Wyższa Szkoła Bankowa przygotowuje rozbudowę uczelni, obejmującą m.in. rewitalizację dwóch kamienic. Miasto planuje w najbliższych latach budowę nowej linii tramwajowej, łączącej centrum i Wildę. – Cieszy nas, że ta część Poznania przeżywa tak dynamiczną metamorfozę – mówi Magdalena Kowalak. Chcemy być częścią tych zmian, stąd decyzja o realizacji nowej inwestycji i budowie Placu Starego Browaru.

Szczegóły dotyczące projektu zostaną zaprezentowane na debacie, którą Stary Browar organizuje wspólnie z Teatrem Muzycznym 5 września na Szachownicy w Pasażu. – Wspólnie z naszym sąsiadem, Teatrem Muzycznym, opowiemy o naszych projektach: Placu Starego Browaru i nowej siedzibie Teatru. Dowiemy się także więcej o przedsięwzięciach planowanych przez Wyższą Szkołę Bankową. Prezentacje inwestycji będą wstępem do szerszej dyskusji na temat przestrzeni publicznej w Poznaniu i naszego zaangażowania we współtworzenie tkanki miejskiej. Do rozmowy zaprosimy ciekawych gości – zapowiada Marta Kabsch, koordynator ds. PR Starego Browaru.

Ponad 200 sklepów w Starym Browarze

Stary Browar jest współczesnym centrum mixed-use, handlowym i kulturalnym, w sercu Poznania, odwiedzanym każdego roku przez około 9 milionów osób. Znajduje się tu ponad 200 sklepów – marek globalnych i indywidualnych (w tym butiki autorskie i kilkadziesiąt marek premium), ponad 20 restauracji i kawiarni (także autorskie z cenionymi szefami kuchni), przestrzenie biurowe, wystawiennicze i eventowe, najnowocześniejsze w Polsce Multikino, kluby muzyczne, 5-gwiazdkowy hotel butikowy Blow Up Hall 5050 oraz 4-hektarowy park, w którym latem odbywają liczne bezpłatne wydarzenia przyciągające tysiące Poznaniaków i turystów. Twórczynią Starego Browaru jest Grażyna Kulczyk. Od 2015 r. właścicielem jest DWS Grundbesitz GmbH – jeden z czołowych funduszy inwestycyjnych na świecie z ponad 60-letnim doświadczeniem i międzynarodową reputacją. Dziś Stary Browar to manifest miejskiego życia: zakupy, wydarzenia i liczne okazje do jakościowego spędzania czasu: wystawy, koncerty, pokazy mody, warsztaty, relaks w parku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl