APCOA Parking: parkowanie przez ticketless

Właściciel lub administrator, który zastanawia się nad redukcją kosztów związanych z obsługą parkingów, odzyskaniem powierzchni parkingowej, bądź kontrolą wjazdów, powinien przyjrzeć się, ile może zyskać dzięki instalacji systemu parkingowego.

Na rynku jest z czego wybierać. Producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach kusząc klientów, aby zdecydowali się właśnie na ich system parkingowy. Do wiodących liderów tego sektora niezmiennie od wielu lat należą firmy: Scheidt & Bachmann, Designa oraz Skidata.

Najnowocześniejsze systemy

Scheidt & Bachmann to firma z Mönchengladbach w Niemczech, która od momentu założenia w 1872 r. rozwinęła się w globalny koncern cieszący się doskonałą reputacją. Podstawą tego sukcesu w skali globalnej jest dalekowzroczna innowacyjność i świadomość potrzeb klientów. Posiadają 1,1 tys. patentów, jako jedyni utrzymują spółki zależne w innych krajach, co zwiększa jakość obsługi, osiągając prawie 400 mln euro rocznie przychodów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż firma jako jedna z nielicznych na rynku rozwija swoimi zasobami zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt. Własne oprogramowanie przy dzisiejszym rozwoju technologicznym daje większą elastyczność w dostosowaniu się do wymogów i oczekiwań klienta.

Firma Designa jest obecna w sektorze zarządzania parkingami od ponad 65 lat. Posiada zrealizowanych 16 tys. instalacji oraz bogatą sieć partnerów handlowych i filii w 50 krajach, co czyni z niej jednego z wiodących światowych producentów w pełni zautomatyzowanych systemów parkingowych.

Kolejnym ważnym graczem w tej branży jest koncern Skidata, austriacki dostawca profesjonalnych rozwiązań dla ośrodków narciarskich, parkingów, parków rozrywki, czy aren sportowych. Warto zaznaczyć, że pierwszym sektorem dla Skidata była branża sportowa, a bardziej szczegółowo – branża narciarska. Sprawdzone i bezpieczne rozwiązania zdobywały zaufanie coraz szerszego kręgu klientów. Stopniowo Skidata zaczęła specjalizować się również w rozwiązaniach dla parkingów, parków rozrywki, czy galerii handlowych.

Nowoczesny system parkingowy daje możliwość rabatowania biletów oraz generowania statystyk w zakresie zajętości parkingu, czasów postoju, wjazdów/wyjazdów, zdarzeń, walidacji, czy stanów kas, zidentyfikuje również samochód poprzez LPR (automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych), a dzięki takiej opcji pojawia się możliwość parkowania poprzez Ticketless. Jest to używanie systemu parkingowego ze szlabanami w trybie bez pobierania biletów parkingowych przy wjeździe. Typowy scenariusz działań kierowcy wygląda następująco:

  • Podjeżdżamy pod szlaban wjazdowy,
  • kamera identyfikuje tablicę rejestracyjną auta, w systemie zapisuje się ten numer wraz z godziną i datą wjazdu, szlaban się otwiera,
  • przed wyjazdem z parkingu udajemy się do kasy parkingowej, na ekranie dotykowym wpisujemy numer rejestracyjny auta, system wyszukuje numer w bazie danych i wyświetla na ekranie zdjęcie z wjazdu, datę i godzinę wjazdu, kwotę należną do zapłaty (jeśli przekroczymy darmowy czas parkowania),
  • uiszczamy opłatę, udajemy się do auta,
  • podjeżdżamy pod szlaban wyjazdowy, kamera identyfikuje nasz numer rejestracyjny, system weryfikuje czy jesteśmy uprawnieni do wyjazdu (czy nie należy się opłata, czy zmieściliśmy się w czasie darmowym),
  • jeśli możemy wyjechać szlaban się podnosi.

Opisane funkcjonalności i zainstalowanie aplikacji APCOA Flow w telefonie umożliwią opłacenie parkingu smartfonem online bez konieczności interakcji z lokalnie zamontowanymi urządzeniami poboru opłat, ponadto APCOA Flow to najnowsze rozwiązanie technologiczne firmy APCOA Parking, które przenosi branżę parkingową w sferę cyfrową zapewniając komunikację pomiędzy kierowcą, a operatorem parkingu APCOA. Aplikacja jest dedykowana zarówno do parkingów szlabanowych, jak i wyposażonych w parkometry, często stosowanych, np. przy mniejszych obiektach handlowych.

Wszyscy trzej wyżej wymienieni producenci mają bardzo trwałe urządzenia, wykonane ze stali nierdzewnej,  które mogą z powodzeniem funkcjonować przez co najmniej 15 lat. Gdzie powyższe systemy parkingowe znajdą swoje zastosowanie? Warto o nich pomyśleć w centrach handlowych, hotelach i na lotniskach.

Współpraca z operatorem

Na koniec warto zauważyć, że choć wspomniani wyżej producenci oferują nowoczesne, elastyczne i bezpieczne systemy do zarządzania parkingami oraz urządzenia parkingowe, np. szlabany, kolumny wjazdowe i wyjazdowe, czy automatyczne kasy na najwyższym technologicznym poziomie, to sama instalacja systemu jest dopiero podstawą do efektywnej eksploatacji parkingu. Kluczem do sukcesu jest współpraca z profesjonalnym operatorem, który wesprze zarządzającego zarówno na etapie konfiguracji i instalacji systemu, jak i w codziennym zarządzaniu, biorąc na siebie wszystkie tego aspekty – serwis i koszty eksploatacyjne, pobór opłat i kolekcjonowanie gotówki, obsługę fizyczną (kontrolerzy i pracownicy parkingów), rozliczanie przychodów, remonty i modernizacje. Każdy projekt każdorazowo dostosowywany jest do charakterystyki, potrzeb, wielkości i możliwości danego obiektu oraz do oczekiwań i wymagań zarządzającego oraz użytkownika, a wsparcie profesjonalnego partnera może istotnie ułatwić ten proces.

Autorem tekstu jest Maciej Zawadzki, Prezes Apcoa Parking Polska Sp. z o.o. Firma jest wystawcą Shopping Center Forum 2019 CEE.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl