Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Dekada Nysa pnie się w górę

Trwają zaawansowane prace budowlane przy realizacji największego obiektu handlowego w portfolio Dekada SA. Otwarcie Dekady o powierzchni 27 tys. mkw. w Nysie zaplanowano na drugą połowę 2020 roku.

Wszystkie projekty spółki Dekada zostaną zaprezentowane podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum 2019. Z inwestorem będzie można spotkać się na stoisku 3.4

Na mapie polskiego handlu są jeszcze nieliczne miejsca, które potrzebują nowoczesnych, wielkopowierzchniowych centrów handlowych. Taki obiekt powstaje obecnie w Nysie z inicjatywy Dekada SA – dewelopera z polskim kapitałem. Będzie to największa galeria realizowana dotychczas przez tego inwestora.

Rekalma Apsys
r e k l a m a

Prace przy budowie Dekady Nysa trwają od kilku miesięcy i posuwają się dynamicznie do przodu. Obiekt usytuowany został tuż obok Rynku i pomiędzy dworcami – autobusowym i kolejowym. Nieopodal przebiega główna arteria komunikacyjna miasta – ul. Bema. Na powierzchni ok. 27 tys. mkw. (w tym 19 tys. mkw. GLA), znajdzie się około 80 sklepów oraz strefa rozrywki z multipleksem kinowym, a obszerny parking pomieści 400 samochodów. Dotychczas w Nysie nie powstało jeszcze centrum handlowe z tak szeroką ofertą handlowo-rozrywkową i o tak dużej powierzchni.

– Roboty budowlane postępują zgodnie z planem. Skończyliśmy już ponad 70 proc. konstrukcji żelbetowo-murowej obiektu i przechodzimy do realizacji konstrukcji stalowej dachu. Pracujemy także nad izolacjami termicznymi zewnętrznych ścian. Obecnie wykonywane są one w podziemnej części i przy stropie nad kondygnacją, w której znajdzie się parking. Na ukończeniu są także przebudowy sieci, których umiejscowienie kolidowało z inwestycją i konieczne było zmienienie ich układu. Montowane są też instalacje przeciwpożarowe – mówi Arkadiusz Gawron, Project Manager, BOIG.

– Do końca tego roku planujemy doprowadzić obiekt do stanu surowego zamkniętego, zakończyć prace murowe wewnątrz galerii i rozpocząć prace wykończeniowe związane z suchą zabudową – dodaje A. Gawron.

Największa Dekada w budowie

Projekt galerii stworzony został przez pracownię architektoniczną JSK Architekci, która stawia na architekturę ponadczasową, zintegrowaną z otoczeniem. Istotnym elementem nyskiej Dekady będzie zabytkowa, XIX-wieczna Gazownia Miejska. Jej historyczne, ceglane ogrodzenie zostanie w większości zachowane i wkomponowane w elewację galerii, a kolorystyka całego obiektu będzie się do niego odwoływać. Ponadto, w galerii powstanie także szklany pasaż z zachowaną przedwojenną kostką granitową. Obiekt został podzielony na bryły o różnym wykończeniu elewacji, przy jednoczesnym zastosowaniu szkła i naturalnej zieleni.

– Dekada Nysa to dla nas projekt szczególny. Nie tylko dlatego, że to największa inwestycja w naszym portfolio. Chcemy jak najlepiej odpowiadać na oczekiwania przyszłych klientów, stąd przez długi okres poszukiwaliśmy najlepszych rozwiązań dla tej galerii. W efekcie udało nam się stworzyć projekt, który łączy historię tego miejsca z teraźniejszą tkanką miasta i potrzebami lokalnej społeczności. Z myślą o ich wymaganiach stworzyliśmy bogatą ofertę handlowo-usługową obiektu oraz obszerny sektor rozrywkowy – mówi Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada SA.

Dekada Nysa zapewni przyszłym klientom szeroką ofertę zakupową. Szczególnie rozbudowany zostanie segment odzieżowy, który stworzą popularne polskie i międzynarodowe brandy tj.  Reserved, Sinsay, Cropp, Diverse, House, Vistula i Wólczanka, Kubenz, Big Star, CCC, Quiosque i inne. Miłośnicy aktywności fizycznej znajdą w obiekcie także salony marek 4F, Martes Sport czy 50 style.  W galerii obecne będą też sieci Smyk, Empik, RTV Euro AGD, Rossmann, Swiss, Yes, Briju, Pepco i KiK. Strefę rozrywkową stworzą restauracje i kawiarnie, m.in.  Grycan i So!Coffee oraz 4-salowe kino.

Za koordynację budowy odpowiada BOIG Project Management, natomiast za wynajem powierzchni handlowej w obiekcie odpowiada BOIG Property Consulting. Inwestorem i deweloperem galerii jest Dekada SA. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Adamietz.

Obiekty w sieci Dekada

Dekada jest aktywnym inwestorem i doświadczonym deweloperem nieruchomości komercyjnych. Od rozpoczęcia działalności w 2007 roku zbudowała rozpoznawalną ogólnopolską markę i stała się liderem budowy nowoczesnych centrów handlowych typu convenience oraz zintegrowanych centrów komunikacyjno-handlowych. W portfolio Dekady znajduje się jedenaście obiektów, które pod wspólną nazwą Dekada działają w Brodnicy, Ciechanowie, Grójcu, Krakowie, Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. Realizowane są także inwestycje w Nysie oraz we współpracy z PKP, centra handlowo-komunikacyjne w Koninie i Mińsku Mazowieckim.