LPP wyda 710 mln zł na otwarcia sklepów w 2019 roku

Spółka odzieżowa LPP S.A. na tegoroczne inwestycje przeznaczy kwotę 900 mln zł (wcześniej zakładano capex na ok. 870 mln zł), z tego wydatki na rozwój sieci sklepów wyniosą ok. 710 mln zł, na biura ok. 110 mln zł, na obszar logistyki 30 mln zł, a 50 mln zł pochlaną działania w obszarze IT. Na początku roku LPP otworzyło sklepy na nowym rynku: Bośni i Hercegowinie. Natomiast w czwartym kwartale br. spółka rozpoczyna ekspansję w Finlandii, a w 2020 roku wejdzie do Macedonii Północnej. Tym samym sklep marek Reserved, Sinsay, Mohito, House i Cropp będą działać już na 26 rynkach.

Na koniec drugiego kwartału br. Grupa LPP posiadała sieć złożoną z 1752 sklepów, w tym 453 sklepy Reserved, 374 Cropp, 326 House, 289 Mohito, 288 Sinsay oraz 22 outlety. Na przełomie kwietnia i czerwca br. firma prowadziła dynamiczny rozwój w regionie SEE, gdzie otwarto 13 salonów netto (17,5 tys. mkw.), z czego 7 w Serbii. W tym okresie powstało również 10 salonów w Czechach (pow. 11,2 tys. mkw.). W 2019 roku wzrost powierzchni sprzedaży wszystkich marek wchodzących w skład LPP ma wynieść 14 proc., a nie 12 proc. jak przewidywano wcześniej.

Historyczny wynik sprzedaży zagranicznej LPP

W drugim kwartale 2019 roku LPP wypracowało ponad 2,2 mld zł przychodu – dzięki temu całkowita sprzedaż grupy za pierwsze sześć miesięcy tego roku przekroczyła 4 mld zł. Dobry kwartał polskiego producenta odzieży to zasługa pozytywnych wyników sprzedaży za granicą, które po raz pierwszy w historii spółki były większe niż w Polsce, a także zwiększania powierzchni sieci stacjonarnej oraz dalszych wzrostów w e-commerce. Sprzedaż internetowa zwiększyła się w tym czasie o 45 proc. i stanowiła już 13 proc. przychodów z Polski i 11,7 proc. sprzedaży Grupy.

– Pozytywne zakończenie półrocza to przede wszystkim zasługa trafionych kolekcji, które przyciągnęły uwagę klientów pomimo niesprzyjających warunków pogodowych. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z wyników marek Sinsay i House, które zakończyły kwartał z dwucyfrowymi wzrostami sprzedaży. Zimna wiosna nie ostudziła naszych ambicji – salony LPP wypracowały w tym okresie dodatnie LFL, a sprzedaż internetowa rosła nam przez cały czas. Zauważamy też duży potencjał rozwoju kanału mobile, który już teraz odpowiada za ponad połowę przychodów z e-commerce. To efekt inwestycji, jakie poczyniliśmy w tym obszarze po to, aby nasze strony sklepów internetowych były jak najbardziej zgodne z filozofią „mobile first” – komentuje Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes zarządu LPP ds. finansowych.

Według prognoz Business Insider Intelligence do roku 2023 w Stanach Zjednoczonych sprzedaż internetowa za pośrednictwem telefonów komórkowych stanowić będzie blisko 40 proc. wszystkich operacji e-commerce. Tymczasem od początku bieżącego roku sprzedaż za pośrednictwem smartfonów stanowiła w strukturze sprzedaży internetowej LPP już ponad 50 proc., co znacząco przekracza światowe trendy.

Spółka utrzymuje stabilny poziom marży brutto, m.in. dzięki skutecznej polityce zarządzania towarem, która pozwala na większą elastyczność dostaw. Podobnie jak w analogicznym kwartale roku poprzedniego, LPP odnotowało marżę brutto na poziomie 59 proc. W odniesieniu do ubiegłego roku spółka obniżyła koszty sklepów własnych w przeliczeniu na metr kwadratowy o 4 p.p. Pomimo znaczących inwestycji w rozwój e-commerce i wynikających z rozwoju tego kanału rosnących kosztów logistyki, LPP zmniejszyło również całkowite koszty SG&A/mkw. o 5 p.p. w skali roku. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do wypracowania 205,5 mln zł zysku netto za drugi kwartał 2019 r.

– Po raz pierwszy w historii odnotowaliśmy wyższe przychody ze sprzedaży za granicą niż w Polsce. Cieszymy się, że rosnące znaczenie eksportu w strukturze naszych przychodów generuje nam stały, organiczny wzrost. Przed nami kolejne, równie intensywne miesiące – dalej inwestujemy w e-commerce i przyspieszamy tempo rozwoju sieci stacjonarnej. Przewidujemy, że na zakończenie 2019 roku będziemy mogli pochwalić się aż 14 proc. wzrostem powierzchni r/r – dodaje Przemysław Lutkiewicz.

Na koniec drugiego kwartału br. gdański producent odzieży prowadził sprzedaż na 24 rynkach. Kolekcje polskich marek spotkały się z dobrym przyjęciem w Europie Zachodniej, która jest dla spółki jednym ze strategicznych regionów. Pozytywnie na wyniki sprzedaży wpłynął także wzrost powierzchni handlowej na poziomie 10 proc. r/r, w szczególności dynamiczny rozwój w Europie Południowo-Wschodniej. W ciągu trzech miesięcy polski producent odzieży zwiększył powierzchnię swoich salonów na Bałkanach o ponad 17 tysięcy mkw.

– Dostrzegamy duży potencjał rozwoju w Europie Południowo-Wschodniej, stąd wynika dynamiczny rozwój powierzchni w regionie i ostatnie debiuty na Słowenii oraz w Bośni i Hercegowinie. Kolejnym kierunkiem naszej ekspansji będzie Macedonia Północna, gdzie zamierzamy otworzyć swoje salony już w 2020 roku – zapowiada Przemysław Lutkiewicz. W planach na drugie półrocze br. spółka ma jeszcze otwarcie w Finlandii, gdzie zadebiutuje wszystkie pięć brandów LPP.

Miliard złotych przychodu z e-commerce

Zgodnie z planem w 2019 roku polski producent odzieży chce przekroczyć miliard złotych sprzedaży w kanale e-commerce. Zamierza to osiągnąć m.in. dzięki rozszerzaniu oferty na nowe kraje. Do końca roku firma planuje udostępnić swoją ofertę przez internet w każdym kraju członkowskim UE oraz na Ukrainie.

Przełomowym momentem w 2019 roku będzie dla LPP wdrożenie RFID w salonach Reserved. Obecnie zespół kilkudziesięciu trenerów prowadzi szkolenia pracowników salonów Reserved w zakresie zastosowania elektronicznych metek. Już 170 salonów marki jest w pełni przystosowanych do wykorzystania RFID. Wdrożenie elektronicznych metek w sieci Reserved zakończone zostanie w br., a w kolejnych latach obejmie pozostałe marki.

LPP ma ponad 1,7 tys. sklepów w 24 krajach

LPP SA jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przez ponad 25 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając dziś kolekcje na 24 rynkach, w tym w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Berlin, Tel Awiw czy Moskwa. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Posiada sieć ponad 1,7 tys. salonów sprzedaży o łącznej powierzchni ponad 1 mln m2 oraz sklepy on-line w 12 krajach Europy. W oparciu o globalną sieć zaopatrzenia, polski producent odzieży dystrybuuje rocznie przeszło 200 mln sztuk odzieży na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę tworząc miejsca pracy dla ponad 25 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl