Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Sieć restauracji 7 Street rozwija się w Warszawie

Po intensywnym sezonie letnim 7 Street rozpoczyna sezon jesienny otwarciem kolejnego, czwartego już lokalu w Warszawie, tym razem na warszawskiej Woli.

Lokal znajduje się przy ul. Siedmiogrodzkiej 1, w miejscu gdzie w okolicznych budynkach zlokalizowanych jest wiele biur, co pozwala oferować zarówno ofertę śniadaniową od 8:30 jak i ofertę lunchową od 12:00. Powierzchnia całkowita lokalu to 150 mkw. i jest on w stanie pomieścić około 60 gości w sali oraz około 30 osób w ogródku letnim jaki mamy do dyspozycji.

– W najbliższym czasie planujemy kolejne otwarcie restauracji 7 Street na Gdańskiej starówce, a także prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi franczyzobiorcami. Nieprzerwanie rozwijamy także nasz mniejszy koncept pod marką Meet & Fit – Slow Food pod którego szyldem, jeszcze w tym roku powstaną dwa nowe lokale – komentuje Łukasz B. Błażejewski, który zarządza siecią restauracji serwujących dania kuchni amerykańskiej pod marką „7 Street – Bar & Grill”.

Rekalma Apsys
r e k l a m a

7 Street – Bar & Grill rozwija się poprzez franczyzę

7 Street – Bar & Grill to sieć restauracji serwujących dania kuchni amerykańskiej budowana na zasadach franczyzy. 7 Street dostarcza do swoich lokali franczyzowych produkty spożywcze produkowane pod marką własną dedykowane tylko i wyłącznie do sieci m.in. burgery, steki, żeberka, frytki, pieczywo, sosy oraz przyprawy. 7 Street jest członkiem pierwszej w historii branży organizacji zrzeszającej podmioty rynku gastronomicznego – Związku Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu (ZP HoReCa)