Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Trwa rozbudowa łódzkiej Manufaktury

Prace modernizacyjne w łódzkiej Manufakturze postępują zgodnie z planem. W wyniku trwającej od kwietnia przebudowy został wykonany strop żelbetowy w wejściu od ulicy Drewnowskiej, demontaż podwyższonej betonowej podłogi w strefie foodcourt oraz rozbiórka części elewacji w wejściu głównym pod montaż nowych drzwi obrotowych. Renowacja ma się zakończyć jesienią przyszłego roku.

Modernizacja łódzkiej Manufaktury rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku. Choć przebudowa dotyczy całej galerii, w ogóle nie zakłóca funkcjonowania obiektu. Prace są prowadzone nocami, a modernizowany obszar jest zabezpieczany każdego dnia, by klienci mogli korzystać z usług bez ograniczeń.

Istotne zmiany w Manufakturze

Modernizacja obejmuje prace projektowe, aranżacyjne, konstrukcyjne i instalacyjne, wszystkie prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Największe zmiany zajdą w części restauracyjnej. W znajdującym się bezpośrednio nad nią dachu zostanie zamontowany ogromny świetlik, dach szedowy, który znacznie rozjaśni przestrzeń, a dodatkowo jest nawiązaniem do architektury XIX wieku. Przebudowie ulegnie także instalacja wentylacji i klimatyzacji, która obejmie dostawę i montaż nowych urządzeń na dachu.

Znaczące zmiany będą widoczne również w wejściu głównym. Zostanie ono całkowicie przebudowane, podobnie jak jego fasada, a na posadzce w części galerii handlowej odwzorowany zostanie wzór nawierzchni z rynku głównego. Charakterystyczne dla Manufaktury parkiety w pasażach galerii handlowej zostaną poddane renowacji. Zabytkowy charakter miejsca podkreślą liczne elementy dekoracyjne, na których pojawią się wzory z czasów świetności obecnych tu kiedyś fabryk włókienniczych. Podczas budowy zostaną wykorzystane również materiały niestandardowe, wykonane na zamówienie klienta np. podwieszane sufity z logo Manufaktury, które doskonale wpiszą się w architekturę tego miejsca.

Modernizacja Manufaktury

Dla poprawy komfortu zakupów klientów realizacja obejmie przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W zakres prac wchodzi wymiana oraz modernizacja systemu sterowania oświetleniem, co umożliwi organizację scen eventowych, czyli sekwencji dekoracji światłem.

Prace modernizacyjne mają zakończyć się jesienią 2020 roku. Szybki termin realizacji tak kompleksowej inwestycji jest możliwy dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów, nowoczesnych urządzeń oraz niezwykle sprawnej organizacji poszczególnych etapów prac. Szczegółowy harmonogram robót został opracowany w oparciu o stworzony na wstępnym etapie projektu plan. To umożliwiło zaplanowanie prac tak, aby nie kolidowały one z prawidłowym funkcjonowaniem obiektu. Za realizację odpowiada firma Infine, specjalizująca się w przebudowie i modernizacji centrów handlowych, hoteli, biur oraz obiektów zabytkowych.

Zarządcą Manufaktury jest Apsys –  jeden z wiodących operatorów branży centrów handlowych w Polsce i we Francji. Firma powstała w 1996 roku i działa jako inwestor, deweloper, agent ds. najmu, menadżer projektu oraz zarządca nieruchomości. Tworzy innowacyjne, „szyte na miarę” projekty uwzględniające specyfikę danego miejsca, kontekst społeczny oraz środowisko naturalne. Do największych inwestycji firmy należą Manufaktura w Łodzi oraz Posnania w Poznaniu. Apsys Polska zarządza obecnie ok. 1,1 mln mkw. GLA w 24 centrach handlowych zlokalizowanych w 17 największych miastach w Polsce.