Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Zielona energia – plus dla biznesu

Rynek energetyczny w Polsce w ostatnich latach zmienia się w bardzo dynamicznym tempie. Wszystko zaczęło się od dynamicznie rosnących cen energii oraz licznych zmian prawnych, w tym „ustawy prądowej”, które nie pozostają bez wpływu na zachowania rynku – pisze Justyna Kwiatkowska, Specjalista ds. wsparcia sprzedaży w firmie Plus Energia.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne ma wiele plusów dla prosumenta biznesowego, jednym z nich na pewno są liczby. Obecnie cena za instalację fotowoltaiczną o wielkości 50 kW to około 180 tys. zł. Przy obecnych cenach energii okres zwrotu z inwestycji wynosi około 8-13 lat (przy jednoczesnych znaczących oszczędnościach). Zakładając wciąż rosnące ceny energii i rozwój technologii instalacji fotowoltaicznych, okres ten może ulec znacznemu skróceniu.

Justyna Kwiatkowska, Specjalista ds. wsparcia sprzedaży w firmie Plus Energia

Korzyści nie tylko finansowe

Trzeba pamiętać, że zielona energia to nie tylko aspekt finansowy i korzyści z tego płynące. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w swoim obiekcie, podnosimy standard naszej nieruchomości. Nie pozostaje to obojętne dla najemców i jest również istotne w przypadku planowanej sprzedaży budynku i negocjacji z nowym właścicielem. Właściciele obiektów, którzy postawili na to rozwiązanie, zaliczają się do odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw.

Rekalma Apsys
r e k l a m a

Społeczna odpowiedzialność biznesu to modelowa koncepcja dbająca o interesy społeczne oraz ochronę środowiska, dzięki której można zakwalifikować się do Respect Index, czyli indeksu odpowiedzialnych społecznie spółek.  W ostatnich latach powstaje coraz więcej inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych właśnie w tym duchu np. dwupoziomowy obiekt pod Paryżem należący do grupy SEGRO a zajmowany przez IKEĘ i Leroy-Merlin jest całkowicie zasilony przez „zieloną energię”. Obiekt został odznaczony certyfikatem BREEAM, z oceną „Excellent” i już dziś wyznacza europejskie trendy w dziedzinie zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Pierwszą część tekstu Justyny Kwiatkowskiej można przeczytać TUTAJ