Empik: rusza najstarsza księgarnia w Polsce po rewitalizacji

Nowa aranżacja odwołująca się do tradycji księgarskiej, atrakcyjne przestrzenie czytelni i kameralne miejsce spotkań autorskich, a także narracja prowadzona wokół zabytkowych elementów wnętrza –  Empik przywraca na Rynku Głównym 23 w Krakowie w pełni zrewitalizowaną przestrzeń najstarszej księgarni w Polsce.

Otwarcie zmodernizowanej księgarni odbędzie się 17 października o godz. 17.00. Natomiast 18 października odwiedzających wieczorem krakowski Rynek zaskoczą murale świetlne z Wisławą Szymborską i Czesławem Miłoszem – patronami sal w odnowionej księgarni.

Nowy koncept księgarni Empik

Empik wdraża w Krakowie oryginalny koncept księgarni narracyjnej, która sama opowiada własną wyjątkową historię, architekturę i bogactwo kultury literackiej Krakowa jako miasta Noblistów, miasta literatury UNESCO, a także miejsca, które może stać się obowiązkowym punktem na trasie wycieczek zwiedzających Stare Miasto w Krakowie.

A wszystko to w murach kamienicy, słynącej z wielowiekowej tradycji handlu książkami, w miejscu jednej z najstarszych księgarni w Europie. Księgarnia od 1610 roku słynęła z bogatych zasobów książek, mieszkańcy Krakowa mogli znaleźć w niej niemal wszystko. Tak mimo upływu czasu jest nadal, Empik podtrzymuje tę tradycję, a teraz, otwierając nowe, zrewitalizowane przestrzenie zaprasza do spotkań, debat i działań artystycznych.

Niezwykle atrakcyjne wnętrze, nawiązujące do historii zarówno Empiku, jak i Krakowa zaprojektowane zostało przez wielokrotnie nagradzaną pracownię architektoniczną Jana Strumiłło. Imponujące są stworzone przez Tymka Jezierskiego 30-metrowe murale przedstawiające ponad 30 autorów i autorek związanych z Krakowem i żyjących tu od czasów powstania księgarni w 1610 roku aż po dzień dzisiejszy, a poprzez to pokazujących Kraków jako kluczowe miejsce na mapie polskiej kultury literackiej.

I to fragmenty tych murali, z podobiznami Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza będą mogli zobaczyć mieszkańcy Krakowa i turyści wieczorem, 18 października w postaci animacji świetlnych prezentowanych na jednej z kamienic przy Rynku.

Empik posiada sieć ponad 260 salonów

Grupa Empik to dziś ogólnopolska sieć ponad 260 salonów Empik, sklep internetowy i aplikacja, księgarnie Mole Mole i sklepy Papiernik by Empik a także serwis Empik Foto i księgarnia internetowa Livro.pl. Segment dystrybucji tworzą: Platon (książki) oraz Spółka Polperfect (prasa). Segment wydawniczy składa się z Grupy Wydawniczej Foksal czyli wydawnictw W.A.B., Wilga i Buchmann. Portfolio Grupy uzupełnia kategoria digital a w niej spółki Virtualo oraz Spółka e-Muzyka i platforma Going.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.