Mihiderka – to już 4 lata z kuchnią roślinną

Mihiderka, Galeria Katowicka

4 listopada obchodzimy czwarte urodziny naszej sieci. W stosunkowo krótkim czasie udało nam się otworzyć na południu Polski łącznie 10 lokali. Znajdują się one w Gliwicach, Zabrzu, Częstochowie, Tychach (po jednym lokalu) oraz w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu (po dwa lokale) –  komentuje dla Retailnet.pl Marcin Krysiński, współwłaściciel sieci gastronomicznej Mihiderka.

Z perspektywy tych czterech lat mamy przekonanie, że to co robimy jest ważnym elementem wpływającym na otaczający nas świat. Cieszymy się, gdy nasi goście odwiedzając nasze lokale, potwierdzają swoimi opiniami, że obrany przez nas kierunek jest właściwy.

Liczymy także, że w kolejnych latach uda nam się nie tylko wzmocnić naszą pozycję na terenie południowej Polski, ale także – być może dzięki wsparciu inwestora, którego obecnie poszukujemy – lokale Mihiderki pojawią się w innych częściach kraju. To takie nasze marzenie na przyszłość.

Działania proekologicznie

Naszą rocznicę świętujemy specjalną ceną na jeden z naszych burgerów – SuperMeksykański. Mamy także dodatkową atrakcję w postaci akcji wymiany szklanych słoików 0,9 l na nasze trzydziestodniowe karty rabatowe.

W ten sposób chcemy zaznaczyć, że nasza działalność ma pozytywny wpływ na szeroko rozumianą ekologię. Mamy już bowiem od dawna biodegradowalne opakowania na wynos, używamy takich właśnie słomek. Tam, gdzie się da wykorzystujemy szklane opakowania. A co najważniejsze, już sama kuchnia roślinna jest znacznie bardziej przyjazna środowisku.

Kończymy też montaż paneli fotowoltaicznych w naszej kuchni centralnej, dzięki temu będziemy dysponować własną mikroelektrownią, która ma być na dniach uruchomiona. To nasz kolejny krok w kierunku ochrony środowiska.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl