Nowy człowiek stanął na czele McDonald’s

Chris Kempczinski został mianowany nowym CEO oraz członkiem zarządu McDonald’s. Zastąpił na tym stanowisku Steva Easterbrooka.

– Jestem podekscytowany, że mogę prowadzić tę niesamowitą firmę. Współpracując z naszym utalentowanym zespołem, zarządem, franczyzobiorcami i dostawcami jestem zaangażowany w podtrzymywanie naszego bogatego dziedzictwa, służenia naszym klientom oraz zwiększania wartości spółki dla naszych akcjonariuszy i innych interesariuszy. Jako jedna z wiodących marek na świecie, McDonald’s zmienia codzienne życie ludzi. Naszym obowiązkiem jest nie tylko podawanie doskonałego jedzenia, ale także robienie tego w sposób odpowiedzialny i ubogacający naszą społeczność. Z niecierpliwością czekam na dalsze sukcesy McDonald’s – komentuje Chris Kempczinski, nowy prezes McDonald’s.

McDonald’s to największa sieć restauracyjna na świecie. Posiada ponad 38 tys. lokali w ponad 100 krajach. Ok. 93 proc. z nich prowadzonych jest przez partnerów franczyzowych.

Ponad 400 restauracji McDonald’s w Polsce

McDonald’s w Polsce jest obecny w ponad 150 miejscowościach, operuje siecią ponad 400 restauracji i zatrudnia ponad 22,5 tys. pracowników. Najwięcej lokali znajduje się w Warszawie. Jednak na liście lokalizacji są nie tylko największe metropolie, ale również miasta o zdecydowanie mniejszej liczbie mieszkańców, jak np. Dębica, Kępno, Ostrowiec Świętokrzyski, czy Skierniewice.

Każda restauracja to inwestycja rzędu 6 – 7 mln złotych. Oprócz otwierania nowych lokali sieć nieustannie inwestuje w te istniejące. Wychodząc naprzeciw nowym trendom w architekturze oraz zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów firma zmieniła wystrój lokali, ich kolorystykę, a także same bryły budynków. Restauracje stają się bardziej zróżnicowane w swoim wyglądzie, by lepiej dostosować się do specyfiki danego miejsca i klienteli.

70 proc. obiektów sieci to restauracje typu McDrive. Lokale te, poza klasyczną salą jadalną, oferują zmotoryzowanym gościom możliwość zakupu bezpośrednio z samochodu.

80 proc. restauracji polskiej sieci McDonald’s to restauracje licencyjne, a więc prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców. Jest ich obecnie ponad 60. Licencjobiorca McDonald’s to samodzielny przedsiębiorca, prowadzący swoją własną restaurację pod szyldem i w ramach systemu McDonald’s. Inwestując własne środki finansowe osoba taka korzysta zarówno z systemu stworzonego przez korporację, jak i jej doświadczenia.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl