Poczta Polska odpowiada na rozwój e-commerce

Jeszcze w tym roku Poczta Polska powiększy powierzchnię swoich sortowni o ponad 23 tys. mkw. W Białymstoku otwarto właśnie nową halę o powierzchni ponad 5,4 tys. mkw., aby usprawnić obsługę paczek na Podlasiu. Dodatkowe magazyny to kolejny etap wdrażania nowej architektury logistycznej, która jest odpowiedzą Poczty na rozwój eCommerce.

Poczta Polska dostrzega potencjał rozwojowy wschodnich regionów kraju. Nowa droga ekspresowa S8 usprawniająca komunikację między Białymstokiem a Warszawą, budowane trasy Via Carpatia oraz Via Baltica decydują o dużym potencjale Podlasia dla rozwoju logistyki, także w ruchu międzynarodowym. Pierwszym etapem zmian pocztowej infrastruktury w tym regionie jest przeniesienie procesów sortowania listów i paczek do wynajętej hali w Panattoni Park Białystok. Następnie, zgodnie ze strategicznymi planami Poczty na działce w Choroszczy pod Białymstokiem powstanie nowoczesna, regionalna sortownia obsługująca zarówno listy, przesyłki KEP (kurier, ekspres, paczka), jak i przesyłki paletowe.

Do tej pory sortownia w Białymstoku znajdowała się w trzech lokalizacjach. Dzięki wynajęciu nowego obiektu przy ul. Aksamitnej 8 obsługa przesyłek będzie prostsza i szybsza. Będzie w niej pracowało 190 pocztowców. W trakcie szczytu paczkowego spodziewany jest wzrost przesyłek KEP o średnio 20 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z tego względu potrzebne jest zwiększenie powierzchni i przepustowości białostockiego Wydziału Ekspedycyjno-Rozdzielczego.

Nowa hala dla sortowni w Białymstoku znajduje się w północno-zachodniej części miasta, 8 km od centrum, w sąsiedztwie drogi nr 65 oraz w pobliżu drogi ekspresowej S8. Do dyspozycji pracowników są 44 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i 6 miejsc dla samochodów ciężarowych. Hala została wyposażona w nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.

Jeszcze więcej inwestycji

W październiku Poczta oddała do użytku nową halę w Grodzisku Mazowieckim, w drugiej połowie listopada zostanie uruchomiony obiekt w Niepołomicach. Dzięki temu sortownie spółki powiększą się o 23 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni  magazynowej.

W ubiegłym roku powiększono powierzchnię sortowni o nowe hale w Koszalinie i w Olsztynie. Uruchomiona została nowa maszyna sortownicza w Zabrzu obsługująca południową Polskę. Na początek przyszłego roku zaplanowana jest przeprowadzka do nowego obiektu na warszawskim Okęciu, gdzie obsługiwane będą przesyłki międzynarodowe. W kolejnych latach Poczta Polska będzie nadal rozwijać infrastrukturę logistyczną, inwestując w nowe obiekty logistyczne oraz sortery do opracowania KEP.

Budowa nowej architektury logistycznej to reakcja narodowego operatora pocztowego na dynamiczne zmiany  rozwijającym się rynkiem KEP. Raport Poczty Polskiej pt. „Rozwój rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) w Polsce 2014 –2023” zakłada, że w 2023 roku wartość rynku KEP w Polsce będzie kształtować się poziomie blisko 12 mld zł. Oznacza to wzrost o blisko 50 proc. w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Prognozuje się, że w 2023 roku operatorzy KEP obsłużą prawie 850 mln paczek, czyli dwa razy więcej niż w 2017 roku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.