Nutri Mind: gastronomia i budownictwo to papierki lakmusowe gospodarki

‘- Gastronomia i budownictwo to papierki lakmusowe gospodarki. Tu najszybciej widać pozytywne tendencje, ale także jako pierwsze odczuwają one negatywne zjawiska – mówi w rozmowie z Retailnet Renata Waśniewska, Dyrektor Zarządzający, Grupa Nutri Mind.

Firma Nutri Mind prowadzi blisko 30 restauracji w centrach handlowych, biurowcach i hotelach. Restauratorów, co prawda, nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele, ale niektóre z lokali firmy Nutri Mind znajdują się w centrach handlowych i biurowcach, które nie funkcjonują w weekendy – jak z takimi wyzwaniami radzą sobie restauratorzy?

– Nasze restauracje biurowe żyją w weekendy „drugim życiem” – organizujemy w nich wiele imprez biznesowych i prywatnych: jubileusze firmowe, wesela, a nawet pikniki integracyjne, tam gdzie do dyspozycji mamy tereny zielone. Restauracje hotelowe z natury są bardzo zajęte w weekendy. Natomiast jeśli chodzi o centra handlowe, to nie ma co ukrywać, zakaz handlu odczuła negatywnie cała działająca w nich gastronomia. Niedziele dla większości restauracji w galeriach były najlepszym dniem tygodnia. W naszym przypadku część restauracji jest otwarta w niedziele i radzi sobie dobrze, a w przypadku pozostałych zamknięcie ich w niedziele było ekonomicznie bardziej uzasadnione – mówi w rozmowie z Retailnet Renata Waśniewska, Dyrektor Zarządzający, Grupa Nutri Mind.

Najważniejsze wyzwania dla rynku gastronomicznego

Restauratorzy skarżą się na rosnące koszty energii, trudności w znalezieniu dobrych pracowników, ograniczenie w handlu. Wielu mówi, że te czynniki wstrzymują ich rozwój. Jak podkreśla Renata Waśniewska, takie wyzwania stoją przed zarządzającymi firmami we wszystkich branżach.

– Gastronomia i budownictwo to papierki lakmusowe gospodarki. Tu najszybciej widać pozytywne tendencje, ale także jako pierwsze odczuwają one negatywne zjawiska. Wzrost kosztów zatrudnienia oraz niższa dostępność pracowników o oczekiwanych kompetencjach to dziś największe wyzwania dla osób zarządzających firmami. I to we wszystkich branżach. Jednak współcześni menadżerowie zawsze zmagają się z jakimś deficytem: brakiem popytu, albo brakiem środków na inwestycje – a dziś są to niedobory kadrowe. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, myślę, że faktycznie ograniczy to decyzje rozwojowe wielu firm, szczególnie tych mniejszych, o małych zespołach, w których nie ma marginesów kadrowego bezpieczeństwa – podkreśla Renata Waśniewska.

Nutri Mind jest obecna na rynku gastronomicznym od 10 lat. Prowadzi blisko 30 restauracji w centrach handlowych, biurowcach i hotelach oraz firmę cateringowo-eventową. Firma grupuje swoje restauracje w dużych miastach, aby zarządzanie nimi było sprawne i efektywne. Obecnie kluczowe rynki Nutri Mind to Warszawa, Wrocław i Gdańsk. W przyszłym roku marka biurowa Meet & Eat zadebiutuje w Poznaniu. W roku 2020 największy rozwój spółka planuje w Warszawie. Nutri Mind sp. z o.o. wynajmuje łącznie ok. 7 tys. mkw. powierzchni restauracyjnej.

Facebook
LinkedIn
PARTNERZY PORTALU
NAJNOWSZE INFORMACJE
SCF DATABASE
Scroll to Top