MAX wprowadza innowacyjny produkt i zapowiada otwarcie 2 restauracji w stolicy

Szwedzka sieć restauracji MAX Premium Burgers wprowadza przełomowy produkt bezmięsny – Delifresh Plant Beef – którego autorska receptura została opracowana przez szefa kuchni Jonasa Mårtenssona. Sieć zapowiada także przyspieszenie ekspansji w Polsce.

Aktualnie szwedzka sieć posiada w Polsce 6 restauracji, które zlokalizowane są w Gdańsku, Wrocławiu, Świętochłowicach, Poznaniu i na warszawskim Wilanowie. Przedstawiciele MAX Premium Burgers zapowiadają, że w 2020 roku otwartych zostanie łącznie 11 nowych restauracji. – Już pod koniec stycznia ruszą 2 nowe restauracje w Warszawie. Chodzi o lokale w Złotych Tarasach i Arkadii – powiedział nam Jerzy Jakubiak, country manager MAX Premium Burgers.

Obecnie sieć zatrudnia globalnie ok. 5,5 tys. pracowników w 150 restauracjach na terenie Szwecji, Norwegii, Danii, Polski i Egiptu. Całkowity obrót firmy w 2018 roku wyniósł 360 milionów euro.

MAX wprowadza innowacyjnego roślinnego burgera

Unikalna kompozycja sprawia, że choć na bazie białka roślinnego, Delifresh Plant Beef wygląda i smakuje jak mięso. To kolejny ważny krok na drodze do ograniczenia wpływu sieci na klimat, jednak bez straty na jakości i smaku oferowanych produktów. MAX postawił sobie za cel, aby w 2022 roku 50 proc. sprzedawanych posiłków było innych niż czerwone mięso. Dzięki wprowadzeniu innowacyjnego produktu Delifresh Plant Beef także w Polsce, MAX jest coraz bliżej realizacji postawionych celów.

– Próbowałem już wszystkich znanych produktów w tej kategorii na całym świecie, a nasz Delifresh Plant Beef jest najlepszy w swojej klasie. Naszym celem jest, aby wszyscy miłośnicy mięsa poczuli, że nadal mogą mieć naprawdę świetnego burgera, choć bez mięsa – mówi Claes Petersson, Chief Innovation Officer MAX Burgers.

W trosce o ekologię i wegetarian

Dzięki wprowadzeniu Delifresh Plant Beef, MAX może zaoferować zarówno miłośnikom tradycyjnych mięsnych burgerów, jak i gościom, którzy wybierają dietę roślinną, smaczną i satysfakcjonującą alternatywę białkową o znacznie niższym śladzie węglowym.

– Pracę nad tym, aby móc zaoferować naszym gościom roślinny substytut mięsa, rozpoczęliśmy na poważnie, gdy w styczniu 2016 r. wprowadziliśmy w Szwecji wegetariańską linię Green Family – mówi Jonas Mårtensson, szef kuchni w MAX Burgers. – Szukaliśmy wariantów, które pasowałyby do menu MAX-a, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że żaden z produktów, które znaleźliśmy, nie spełniłby naszych wysokich oczekiwań dotyczących naprawdę dobrego smaku. Postanowiliśmy więc opracować własnego burgera na bazie roślin dla tych, którzy lubią mięso, a jednocześnie chcieliby nie tracąc na walorach smakowych zjeść od czasu do czasu wersję bezmięsną. Dla mnie dowodem naszego sukcesu było to, że mój kochający mięso syn nie poczuł różnicy – relacjonuje Mårtensson.

Nowy Delifresh Signature Burger dostępny jest we wszystkich restauracjach MAX-a w Polsce od 28 listopada br. Jest burgerem roślinnym przygotowywanym podobnie do pozostałych produktów z Zielonego Menu. Należy do linii największych burgerów Grand Deluxe, którą wyróżnia najwyższa jakość składników.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.