Tylko 7 niedziel handlowych w 2020 roku

W 2020 roku rynek handlowy czekają kolejne zmiany, w tym zaostrzenie ustawy o zakazie handlu w niedziele. Niedziel handlowych będzie znacznie mniej niż w roku poprzednim – jedynie 7.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Lista niedziel handlowych

Lista niedziel handlowych w 2020 roku: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia 2020.

Około 45 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w niedzielę utrudnia prowadzenie biznesu małym przedsiębiorcom. Na utratę części klientów, a tym samym obniżenie przychodów, wskazują głównie ci przedsiębiorcy, których lokale znajdują się w centrach handlowych – takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez dwie agencje badawcze – Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research i Danae.

Obecne ograniczenia, zainicjowane w 2018 roku, to nie tylko zakaz robienia zakupów spożywczych, odzieżowych czy produktów do domu, których zakup trwa istotnie dłużej niż w przypadku artykułów z kategorii FMCG. To również mniej możliwości w korzystaniu (na przykład w centrach handlowych) z rozrywek czy usług gastronomicznych, na które brak czasu w dni pracujące. Jak pokazują badania zrealizowane przez SW Research i Danae wpływ tych zmian na życie Plaków jest złożony i zależny od ról społecznych, które przyjmujemy.

Kiedy nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele

Przypomnijmy, zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w ponad 30 przypadkach. Wyłączone są z niego m.in.: stacje paliw, placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami, Placówki pocztowe, apteki, placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami oraz, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.