Schwitzke Górski: gastronomiczny koncept skrojony na potrzeby klientów

Jedzenie jest bardzo ważną częścią życia, mocno ugruntowaną w  naszych doświadczeniach – dlatego musimy uważać na mieszanie porządków. Chodzi o to, by stopniować doświadczenia i ofertę, tak by ludzie rozumieli o co chodzi i czy jest ona dla nich – piszą Michał Górski, CEO Schwitzke Górski, i Katarzyna Konkel, CEO OmniSense.

Firma Schwitzke Górski jest Partnerem merytorycznym SCF Exhibition&Awards 2020.

Np. oferowanie makaronu jako dania gotowego do zakupienia w pudełku na wynos jest sytuacją jasną. Gdy rozwijamy usługę i makaron przygotowujemy na miejscu i dajemy klientom możliwość wyboru dodatków, poprawiamy wygląd przestrzeni, okazuje się, że klient nie chce już jeść takiego dania z pudełka, że jednak chciałby móc „celebrować” taki posiłek i usiąść i zjeść z talerza.

Otoczenie determinuje kontekst

Tworząc nowe koncepty, trzeba bardzo uważnie przeanalizować nawyki żywieniowe klientów, dla których je tworzymy. Zrozumienie tego kodu kultury konsumpcji pozwala tworzyć ofertę na miarę oczekiwań i możliwości klientów w konkretnym miejscu. Ten kod kulturowy bardzo silnie uruchamia aranżacja miejsca – wystrój wnętrz i komunikacja marki. Dlatego projektując nowe koncepty gastronomiczne nie możemy tworzyć tylko pięknych wnętrz. Musimy tworzyć wnętrza, które wspierają konkretny model konsumpcji,  który odpowiada potrzebom konsumenta. Otoczenie też silnie determinuje ten kontekst – galeriom czy przestrzeniom biurowym bliżej do rutyny, a lokalizacją ulicznym do rytuału. Z tą naturalną mapą skojarzeń można oczywiście pracować i budować nowe doświadczenia, nowe strefy, chodzi o to by robić to świadomie.

Jeżeli przeanalizujemy funkcjonujące formaty między innymi naszego autorstwa możemy przypisać ich do poszczególnych kategorii. Dla grupy Gastromall marka Olimp – jest formatem związanym z rutyną – projektowane rozwiązania mają wspierać szybkość i dostępność dań, wizerunek zaprojektowanych lokali komunikować świeżość produktów i nawiązywać do domowej bezpośredniej atmosfery miejsca.

Restauracja z obsługą klienta a la carte będzie przyciągać uwagę klientów poszukujących rytuału. Makarun działa w formacie rutyny – szybkiego jedzenia, dostępnego, w cenie i czasie zgodnie z oczekiwaniem zaspokojenia głodu tu i teraz wspierając komunikację jakością półproduktów włoskiej kuchni.

Kawiarnia Nakielny z kawą i ciastkami jest rytuałem. Picie kawy w wygodnym fotelu, w ciepłym uspakajającym wnętrzu.

Każdy z wymienionych przykładów odpowiada na inne potrzeby i jest projektowany w kontekście przemyślanej analizy zachowania konsumentów oraz w strategii odpowiedzi na wzmacnianie wybranych zachowań związanych z Rytuałem lub Rutyną Jedzenia.

Świadome mieszanie porządków

W przypadku tak popularnych ostatnio food halli mamy do czynienia ze świadomym i celowym mieszaniem tych porządków. Food Hall to miejsce, w którym rytuał flirtuje z rutyną. Wciąż ma być wygodnie, swobodnie i sprawnie, ale jednocześnie wyjątkowo, przyjaźnie i na tyle miło by można było w takiej przestrzeni zostać nieco dłużej. To co jest bardzo ważne, to odpowiednie zdefiniowanie tego co w danej przestrzeni i dla jej klientów oznacza rutyna a co jest już rytuałem. Kreując nowe miejsca, które czasami ludziom trudno jednoznacznie zaklasyfikować musimy działać z wyczuciem. Tak jak w dobrym przepisie kulinarnym – musimy odpowiednio zbalansować akcenty by ludzie mieli możliwość spróbowania czegoś nowego, ale bez konieczności wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Poszerzając ofertę gastronomiczną w centrach handlowych czy galeriach musimy zachować ostrożność, która wynika ze zrozumienia lokalnej specyfiki. Oswajanie nowych smaków to proces, zakończy się sukcesem jeśli nowe miejsce i nowa oferta będą budziły ciekawość i będą zachęcające. Jeśli będą zbyt odległe od tego, co znane, mogą okazać się zbyt trudne, niezrozumiałe i zostaną odrzucone.

Rutyna i rytuał się uzupełniają, potrzebujemy obu by dobrze funkcjonować – dlatego budowanie atrakcyjnej oferty gastronomicznej powinno odpowiadać na oba typy konsumpcji, ponieważ każdy z nich odpowiada na różne, ale tak samo ważne potrzeby klientów.

Pierwsza część artykułu znajduje się TUTAJ.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.