Bistro Raan Raan Pasta planuje dalszy rozwój

Bistro Raan Raan Pasta Italiana, które otworzyło się 26 stycznia 2019 roku w Galerii Łódzkiej obchodzi swoje pierwsze urodziny. Miłośnicy kulinariów natychmiast docenili gotowanie live cooking, na oczach klientów z oryginalnych, włoskich produktów. Właściciel marki, Bekonik s.c ., poszukuje kolejnych lokalizacji pod nowe lokale w Łodzi.

Gotowanie na oczach klientów oraz smaki przeniesione ze słonecznej Italii to cechy, które wyróżniają bistro Raan Raan Pasta Italiana spośród innych najemców Galerii Łódzkiej.

Dla właścicieli marki ważne jest nie tylko dbanie o detale, ale także o środowisko, dlatego kupując jedzenie na wynos dostaje się je w papierowej torbie, lemoniady sprzedawane są z papierowymi, eko słomkami, a największe porcje pasty italiany w rozmiarze L, na życzenie kupującego podawane są na jadalnych, orkiszowych talerzach. Jakie są tego plusy? Niezjedzony talerz rozłoży się w mniej niż miesiąc. Bistro zachęca także do kupowania kawy #zwłasnymkubkiem, co jest korzystne nie tylko dla planety, ale także dla portfela. 

Idea jest bliska coraz większej grupie osób. Raan Raan Pasta Italiana chce pogłębiać świadomość łodzian w temacie dbania o środowisko w swoim, najbliższym otoczeniu, jak zacząć tu i teraz być bardziej eko, a informowanie o tym przy okazji 1. urodzin jest dla właścicieli bardzo istotne. Odpowiedź na pytanie: „Jak żyć bardziej ekologicznie?”, towarzyszy twórcom włoskiego bistro od dawna.

– Wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków, prowadzimy jeszcze jeden biznes gastronomiczny od początku istnienia Galerii Łódzkiej. Na przestrzeni 18 lat nauczyliśmy się zoptymalizowania naszych systemów przy jak najmniejszym, niekorzystnym wpływie na środowisko – mówi Konrad Podkówka, jeden z twórców konceptu. Chcielibyśmy wykorzystać pierwsze urodziny naszej marki, aby przypomnieć, że metoda małych kroków w dbaniu o środowisko jest niezwykle ważna – dodaje. 

Raan Raan Pasta Italiana i Rajskie Jadło

Właścicielem bistro baru Raan Raan Pasta Italiana jest Bekonik s.c., do której należy także sieć Rajskie Jadło. Rajskie Jadło to nie tylko usługi gastronomiczne i cateringowe. Sieć kieruje się zasadą dbałości o detal i tworzenia niepowtarzalnej atmosfery. Dania przygotowywane od ręki cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko miłośników tradycyjnej polskiej kuchni, ale także tych, którzy szukają zdrowych, domowych obiadów #jakumamy w korzystnej cenie.

Punkty, w których dostępne jest Rajskie Jadło to: rynek Manufaktury, Galeria Łódzka, Port Łódź, ul. Zachodnia 27, ul. Traktorowa 63 oraz galeria Focus Mall, znajdująca się w Piotrkowie Trybunalskim. Od lutego 2018 r. smacznej, polskiej kuchni można spróbować także w Sukcesji. To już 7. lokal tej działającej od 18 lat łódzkiej sieci. Prężny rozwój Rajskiego Jadła nie jest dziełem przypadku, o czym świadczy również nowa marka właścicieli bistro barów, z włoskimi makaronami i sałatami, otwarta w 2019 roku w Galerii Łódzkiej, o nazwie Raan Raan Pasta Italiana.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.