Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Nowe Bielawy są eko. Obiekt uzyskał certyfikat BREEAM In-Use z oceną bardzo dobrą

Centrum handlowe Nowe Bielawy w Toruniu pomyślnie zdało egzamin z bycia eko, uzyskując wynik „very good”, czyli bardzo dobry w procesie certyfikacji BREEAM In-Use.  Oznacza to, że obiekt pozytywnie został oceniony we wszystkich ośmiu kryteriach, jakie przed centrami handlowymi stawiają dziś asesorzy.

Wysokie noty Nowym Bielawom przyznano m.in. za wdrożone w ostatnich latach rozwiązania mające wpływ na zdrowie i samopoczucie klientów przebywających na terenie obiektu. Zwrócono uwagę chociażby na modernizację alei handlowych, nowe oświetlenie czy optymalną temperaturę we wnętrzach, którą zapewnia nowoczesny system klimatyzacji.

Zauważono także sposób, w jaki galeria gospodaruje energią, co jest zasługą chociażby montażu energooszczędnego oświetlenia LED czy wymiany klimatyzacji na zużywającą mniej prądu. Dostrzeżono też rozwiązania, które zmniejszają konsumpcję energii cieplnej, w tym m.in. montaż specjalnych kurtyn przy wejściach.

Eko rozwiązania w CH Nowe Bielawy

Pozytywnie asesorzy ocenili również gospodarkę terenami zielonymi wokół obiektu. To ostatnie jest zasługą m.in. instalacji systemu nawadniającego zielonych stref oraz właściwej pielęgnacji szkółki drzew przy ul. Olimpijskiej. Pozwoliło to galerii zdobyć 100 proc. punktów w obszarze „Building Management”.

Ponadto, wysokie oceny przyznano Nowym Bielawom za dostęp do sieci połączeń transportu publicznego, racjonalną gospodarkę wodą będącą efektem modernizacji toalet oraz wprowadzenia nowej polityki wodnej, a także za zarządzanie samym obiektem, które oparte zostało na zrównoważonym rozwoju. Najwyższą notę, 100 proc. punktów, Nowe Bielawy zdobyły natomiast za gospodarkę odpadami, co również jest efektem nowej polityki.

– Nowoczesny obiekt handlowy musi rozwijać się w sposób zrównoważony, a więc z poszanowaniem środowiska naturalnego i zasobów, z których na co dzień korzysta. Dlatego od kilku lat inwestujemy w nasze centra, modernizując i dostosowując je do eko norm, jakie dziś obowiązują obiekty wysokiej klasy – mówi Elwira Pyrkowska, Asset Manager Newbridge Poland.

– W tym celu, w każdym z naszych obiektów realizujemy obecnie nową politykę zrównoważonego rozwoju. Ta zakłada dalsze inwestycje w eko rozwiązania, które m.in. usprawnią zarządzanie budynkiem, zapewnią jeszcze większą oszczędność wody i energii oraz umożliwią lepszy monitoring konsumpcji mediów. Nowe podejście nakłada na nas także obowiązek większej aktywności na polu edukacji ekologicznej klienta – dodaje.

Działania już podjęte zaprocentowały.  – Nowe Bielawy wypadły bardzo dobrze we wszystkich 8 kryteriach, w których były oceniane, zdobywając bardzo wysokie noty. Łączny wynik, jaki uzyskaliśmy pozwala nam na dołączenie do grona najlepszych obiektów handlowych w Polsce, które spełniają bardzo surowe eko normy i które w swoim rozwoju uwzględniają szacunek dla środowiska – mówi Pyrkowska.

Przedstawiciele Newbridge nie ukrywają też, że dzięki certyfikatowi udało się również wskazać kilka obszarów, które wymagają dalszych prac. – Jesteśmy na to gotowi. W planach mamy kilka kolejnych inwestycji, które pozwolą nam w przyszłości osiągnąć jeszcze lepszą ocenę. Przed nami m.in. modernizacja dachu, dalsze modernizacje toalet, modernizacja systemu HVAC oraz BMS – wylicza Pyrkowska.

Prace te są częścią znaczenie większych, które od blisko 2 lat toczą się w Nowych Bielawach. Przypomnimy – tylko w ostatnich 2 latach właściciel obiektu m.in. zmodernizował pasaże, przebudował food court, odświeżył elewację i wejścia do centrum. Wymieniono tu także oświetlenie na LED. Znaczne zmiany zaszły także w ofercie – pojawiły się nowe marki. Zwieńczeniem tych prac była nowa nazwa oraz logotyp.

– Tymi działaniami tworzymy centrum convenience nowej jakości na polskim rynku. W takim obiekcie ważna jest zarówno oferta, wnętrze, jak i komfort robienia zakupów. Na ten ostatni składa się także zrównoważony rozwój i to, jak centrum handlowe wpływa na środowisko naturalne. Na tym etapie, podobnie jak wiele obiektów w Polsce, dążymy do minimalizacji negatywnego oddziaływania – mówi.

Newbridge jest właścicielem sześciu obiektów handlowych w Polsce

Centrum Nowe Bielawy zlokalizowane jest we wschodniej części Torunia w pobliżu DK 15 i 80 oraz autostrady A1, niecałe 15 minut od Starego Miasta. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię ponad 24 tys. m kw. GLA i liczy sobie 70 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Jysk, RTV Euro AGD, Douglas, home&you, Big Star, Carry, Rossmann,  Pepco i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji 1250 miejsc postojowych.

Blisko 60% klientów odwiedzających obiekt to dziś rodziny z dziećmi. Co roku zakupy robi tutaj ponad 4 miliony klientów. Centrum handlowe należy do portfolio Newbridge. Firma przejęła obiekt w styczniu 2018 roku. Zarządcą jest Apsys Polska S.A. / www.nowe-bielawy.pl

Newbridge Poland to spółka założona w 2015 roku przez międzynarodową grupę Somerston, skupiająca się na inwestowaniu w centra handlowe typy ‘convenience’ oraz parki handlowe.  Obecnie Newbridge jest właścicielem sześciu obiektów handlowych w Polsce: Centrum Handlowego Czyżyny w Krakowie, Centrum Nowe Bielawy w Toruniu, Centrum Nowa Górna w Łodzi oraz Parków Handlowych Newbridge, zlokalizowanych w Grodzisku Mazowieckim, Włocławku i Namysłowie.