PARTNERZY PORTALU

Nowe Czyżyny docenione przez ekspertów

Nowe Czyżyny znalazły się w gronie najbardziej ekologicznych centrów handlowych w Polsce. Wszystko za sprawą uzyskanego certyfikatu BREEAM In-Use.

Kolejne centrum handlowe Newbridge z certyfikatem BREEAM In-Use. Ekologiczny egzamin zdały właśnie Nowe Czyżyny w Krakowie. Obiekt oceniany przez asesorów w 8 kryteriach zdobył notę „very good”, czyli bardzo dobrą. To już drugie, po Nowych Bielawach centrum handlowe z portfolio Newbridge, tak pozytywnie ocenione.

Modernizacja centrum przynosi efekty

Eksperci przyglądający się obiektowi wysoko ocenili m.in. wpływ obiektu na zdrowie i samopoczucie odwiedzających, przyznając centrum blisko 70 proc. punktów. Doceniono m.in. liczne modernizacje poczynione na przestrzeni ostatnich 2 lat, w tym m.in. remont pasażu, stworzenie nowych stref wypoczynkowych i zabaw czy remodeling strefy gastronomicznej.

Zwrócono także uwagę na wymianę  oświetlenia na bardziej przyjazne wzrokowi, a także pojawienie się żywych roślin, czyli naturalnych filtrów powietrza.  Ten element jest szczególnie ważny, chociażby z uwagi na to, że Nowe Czyżyny znajdują się w Krakowie, mieście, w którym często podnosi się alarm smogowy. W trosce o czyste powietrze regularnie dezynfekowana jest także klimatyzacja. O czystość wody dba z kolei specjalny monitoring.

Oszczędność energii

Ale nie tylko w tej kategorii centrum dostało wysokie noty. Także za gospodarkę energią, co jest zasługą m.in. wymiany oświetlenia wewnątrz i wokół obiektu na konsumujące mniej energii LED-y.  Pozytywnie Nowe Czyżyny oceniono także w kategorii związanej ze zużyciem wody. Tutaj punkty powędrowały m.in. za wdrożoną politykę gospodarowania zasobami wodnymi, a także za modernizację toalet, w której pojawiły się sanitariaty zużywające mniej wody.

Na bardzo dobrą ocenę złożył się także dostęp do transportu publicznego – obiekt połączony jest siecią aż 17 linii autobusowych i tramwajowych. Najwyżej, bo na 100 proc. punktów, oceniono gospodarkę odpadami. Jest to efektem m.in. prowadzonej od 2016 roku segregacji śmieci i zakupu specjalnych koszy, a także przedstawienia najemcom specjalnego przewodnika segregacji odpadów oraz specjalnych instrukcji, ułatwiających zrozumienie potrzeby recyclingu.

Tereny zielone wokół centrum

100 proc. punktów, w kategorii „Building Management” centrum handlowe otrzymało także za wykorzystanie terenów zielonych wokół obiektu. Notę podniosły zwłaszcza prowadzone w ostatnich latach prace porządkujące otoczenie. Dzięki nim przed galerią powstała nowa plenerowa strefa wypoczynku, a wokół obiektu postawiono aż 60 donic z roślinnością, w tym z roślinami, które przyjazne są pszczołom i ptakom. Newbridge wprowadziło także specjalną instrukcję dla firm budowlanych dotyczącą ochrony zastanego środowiska naturalnego.

– Wysoka nota w procesie certyfikacji to przede wszystkim zasługa nowej polityki zrównoważonego rozwoju, jaką wdrożyliśmy we wszystkich naszych obiektach. Dzięki niej stale minimalizujemy zużycie zasobów naturalnych, a także oszczędzamy energię i wodę. Pozwala ona także na skuteczniejsze gospodarowanie odpadami i terenami zielonymi  – mówi Elwira Pyrkowska, Asset Manager Newbridge Poland. Jak podkreśla przedstawicielka inwestora, taki kierunek rozwoju w dzisiejszych czasach, a zwłaszcza w Krakowie, który zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza jest konieczny.

– Nowoczesny obiekt handlowy musi być świadomy tego, jak wpływa na otoczenie, a zwłaszcza na środowisko naturalne. Dążenie do ograniczenia negatywnego  oddziaływania powinno być jednym z priorytetów. To staramy się robić w naszych centrach handlowych od kilku lat, chociażby dzięki realizowanej polityce, wdrażanym zasadom czy modernizacjom. Wynik, jaki osiągnęliśmy przy certyfikacji BREEAM In-Use pokazuje, że idziemy w dobrą stronę – mówi Pyrkowska.

Plany na przyszłość

Wiele pozostaje także do zrobienia. Tutaj Nowe Czyżyny mają plan. Najbliższe lata mają przynieść kolejne modernizacje, dzięki którym centrum handlowe będzie jeszcze bardziej eko. – Przed nami m.in. wymiana oświetlenia na dachu na LED, modernizacja toalet, w których pojawią się urządzenia wodo- i energooszczędne, a także wymiana świetlików, co ma zapewnić więcej dziennego światła oraz zmniejszyć konsumpcję energii. Ponadto w planach mamy także wprowadzenie systemu monitorującego zużycie energii, a także wymianę wentylacji na redukującą zużycie prądu – wylicza Pyrkowska.

Uzyskanie certyfikatu BREEAM In-Use to kolejny element wieńczący zakrojone na szeroką skalę prace modernizacyjne w obiekcie. Te w ostatnich 2 latach objęły nie tylko modernizacje pasaży i otoczenia centrum handlowego, ale także odświeżenie oferty obiektu, logotypu oraz jego nazwy. – Zmiany, jakie wprowadzamy są nie tylko wizerunkowe. Zależy nam na tworzeniu nowej jakości centrów handlowych, w których zrównoważony rozwój, mający wpływ m.in. na komfort robienia zakupów, jest jednym z kluczowych elementów – mówi Pyrkowska.

Facebook
LinkedIn

Informacje partnerów portalu

Najnowsze informacje

Scroll to Top