Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

CBRE od 20 lat na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

Międzynarodowa firma doradcza CBRE obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia na polskim rynku nieruchomości. Z tej okazji zorganizowana została konferencja „It’s Time CBRE”, która odbyła się na początku lutego br. w warszawskim Centrum Konferencyjnym Polin. Oprócz znakomitych prelegentów nie tylko z Polski, ale także USA oraz Azji, CBRE gościło wielu znaczących inwestorów oraz przedsiębiorców z branży real etate.

Konferencja o znaczącej nazwie „It’s Time CBRE” miała miejsce 6. lutego br. w Centrum Konferencyjnym Polin w Warszawie. Wydarzenie miało znaczenie symboliczne, z okazji obchodów jubileuszu 20 lat firmy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Nowe trendy na rynku nieruchomości komercyjnych

Tematy poruszane podczas wydarzenia skupiały się nie tylko na podsumowaniu przeszłości, ale przede wszystkim na obecnych i przyszłych trendach związanych z rynkiem.

Rekalma Apsys
r e k l a m a

-Ta konferencja, to dla nas szczególnie ważne wydarzenie. Jest nam niezmiernie miło, że w tym dniu mogliśmy gościć ponad 430 uczestników, wśród których liczenie przybyli m.in. inwestorzy oraz przedsiębiorcy z branży nieruchomości. Korzystając z okazji, podzieliłem się z nimi moimi przemyśleniami na temat zrównoważonego rozwoju gospodarki i naszych planów na kolejne 10 lat związanych z tym tematem. Zależy nam, aby CBRE poprzez swoją działalność miało udział w ochronie środowiska. Mam nadzieję, że wiele firm przyłączy się z nami do tego projektu – mówi Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

Wystąpienia zagranicznych ekspertów dały uczestnikom możliwość spojrzenia na branżę nieruchomości z perspektywy innych krajów, w tym amerykańskiego i azjatyckiego. Prelegenci wysoko w swoich rankingach oceniali Polskę i porównywali nasz kraj do innych światowych rynków.

Swoimi wnioskami na temat globalnie zmieniającego się podejścia do biznesu podzielił się Sencer Levy, Chairman of Americas Research and Senior Economic Advisor, CBRE. W swoim wystąpieniu porównywał współczesne biuro do hotelu, pokazując tym samym, że obecnie wychodzi się z perspektywy myślenia długoterminowego. Wspomniał w tym miejscu o coraz bardziej popularnych formach wynajmu elastycznych przestrzeni, które znacząco wpływają na rynek biurowy. Podkreślił również, że Polska oferuje bardzo atrakcyjne w skali globalnej warunki do inwestycji i zwrotu z kapitału.

Handel wcale nie umiera

Henry Chin, Head of EMEA/APAC Research, mówił z kolei o rynku handlowym, z perspektywy Azji. Opowiedział o obowiązujących w tym rejonie trendach, które mogłaby sprawdzić się również w Polsce. Jego zdaniem tradycyjny handel wcale nie umiera, bo wszyscy robimy zakupy. Zmienia się tylko model biznesowy. Zwrócił uwagę, że zarówno sklepy jak i całe galerie handlowe prześcigają się w tworzeniu „wrażeń”, aby wejść w interakcję z klientem i przyciągnąć większą liczbę nowych odwiedzających.

Wśród prelegentów swoje wystąpienia mieli również m.in. Joanna Mroczek, szefowa działu badań rynku i doradztwa oraz marketingu i komunikacji w regionie CEE, która podkreślała, ze najważniejsze w biznesie jest koncentrowanie się na człowieku i jego potrzebach oraz wspominany przez Daniela Bieniasa zrównoważony rozwój, w kontekście przyszłości.

Sean Doyle, Head of CEE Investment Properties, CBRE, nadmienił, że ostatnie lata przynoszą rekordy wartości transakcji w nieruchomościach komercyjnych w Polsce. Wyszczególnił rosnącą ofertę powierzchni biurowej i znakomite perspektywy nie tylko Warszawy, ale także rynków regionalnych, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto.

Pozostałe poruszane tematy nawiązywały do wykorzystywania nowych technologii w budynkach i szybko postępujących zmianach, które dzieją się w tym obszarze. Można było usłyszeć także o coraz bardziej popularnych alternatywnych formach inwestowania w nieruchomości komercyjne, jakimi są domy seniora, czy akademiki.

Całość wydarzenia oscylowała wokół ważnej dla CBRE konwencji dotyczącej dbałości o środowisko, zachęcając tym samym wszystkich obecnych do czynnego udziału w tej inicjatywie.