Przy dworcu w Olsztynie powstanie galeria handlowa

Coraz bliżej do powstania galerii handlowej na olsztyńskim dworcu kolejowym. Stojący tam biurowiec kupiła firma Retail Provider Sp. z o.o., która od dłuższego czasu przymierza się do nowej inwestycji handlowej.

Jak podają lokalne media, Retail Provider pod koniec grudnia 2019 roku został właścicielem wieżowca z lat 70-tych, który znajduje się w sąsiedztwie głównego dworca w Olsztynie. Firma planuje modernizację olszyńskiego dworca i budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

Inwestor zapowiada budowę nie tylko budynku dworca, ale i galerii handlowej. Ma powstać także przestrzeń publiczna, miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych. Projekt placu miejskiego, usytuowanego przed budynkiem ZCK, przewiduje elementy zieleni, wody i nowoczesnych mebli miejskich. Jak przekonuje Retail Provider, tętniący życiem skwer będzie stanowił prestiżowy element olsztyńskiego krajobrazu.

Przeciwko inwestycji są m.in. Społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna, którzy domagają się wpisania wieżowca do rejestru zabytków. 

Koncepcja przebudowy

– Projekt wpisuje się w plan kompleksowej rewitalizacji centralnie położonego obszaru miasta. To harmonijne połączenie nowoczesnego dworca kolejowego z dworcem autobusowym, a także przystankami komunikacji miejskiej. Przedsięwzięcie opiera się na synergii transportu pasażerskiego, usług i handlu. Główna myśl przyświecająca partnerom projektu to stworzenie miejsca funkcjonalnego, wzbogacającego olsztyńską przestrzeń, spełniającego międzynarodowe standardy – realizacja symbolu Warmii i Mazur – tak o inwestycji pisze Retail Provider.

– Przed olsztyńskim dworcem powstanie tętniący życiem plac, miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych. Obiekt będzie się legitymował certyfikatem dla budownictwa o zrównoważonym rozwoju. Koncepcja architektoniczna ZCK stanowi efekt pracy architektów biura FS&P Arcus. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne stanie się oznaką pozytywnych zmian zachodzących w Olsztynie: wykreuje nową jakość przestrzeni miejskiej, pobudzi rozwój miasta i regionu, rozwinie tzw. turystykę zakupową, zdynamizuje ruch pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim, stworzy nowe miejsca pracy, zapewni infrastrukturę transportową, handlową i rozrywkową na najwyższym poziomie – podaje spółka.

Inwestycja, jeśli dojdzie do skutku, może pochłonąć nawet ponad 32 mln zł.

Provider Sp. z o.o. od października 2011 jest nowym właścicielem PKS Olsztyn S.A., w marcu 2012 nabyła także od Skarbu Państwa 85 proc. akcji PKS Siedlce S.A. Długofalowym celem przedsiębiorstwa jest rozszerzanie działalności transportowej przejmowanych spółek przewozowych i tworzenie ogólnopolskiej sieci zintegrowanych centrów komunikacyjnych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.