Polska wiodącym rynkiem dla Trei

W 2019 roku grupa Trei Real Estate zwiększyła o 1/3 wolumen projektów w budowie, który osiągnął wartość 900 mln euro.

Wartość portfela grupy Trei urosła rok do roku o 100 mln euro, osiągając wartość 1,2 mld euro. Największa część portfela nieruchomosci grupy Trei zlokalizowana jest w Polsce (36 proc.).

Firma Trei jest wystawcą wiosennej edycji SCF 2020 Exhibition & Awards. Targi odbędą się w dniach 31 marca – 1 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Legia Warszawa.

Trei: mocny akcent na budowę nowych projektów

Grupa Trei Real Estate w ubiegłym roku systematycznie rozwijała działalność deweloperską. Wolumen projektów w budowie wzrósł o ponad 30 proc., zwiększając się z 685 mln euro na koniec roku 2018 do ok. 900 mln euro do końca 2019. Warto jednak podkreślić, że inwestycje mieszkaniowe stanowiły około 80 proc. całego wolumenu. Pozostała część, czyli 170 mln euro (2018: 105 mln euro), dotyczyła nieruchomości handlowych. Działalność deweloperska firmy koncentrowała się na Niemczech (50 proc.) i kolejno na Polsce (30 proc.), Stanach Zjednoczonych (18 proc.) oraz Czechach (2 proc.).

– W 2019 r. dokonaliśmy ekspansji we wszystkich głównych segmentach naszej działalności. Równolegle z rozwojem na rynku mieszkaniowym kontynuowaliśmy rozwój sieci parków handlowych pod marką Vendo Park w Polsce i Czechach. W 2019 r. udało nam się otworzyć kolejne pięć obiektów i w rezultacie do końca roku zarządzaliśmy portfelem 24 ukończonych nieruchomości. Następnych 19 Vendo Parków jest obecnie w fazie planowania i budowy – komentuje Pepijn Morshuis, prezes grupy Trei Real Estate.

Grupa Trei jest obecnie aktywnie zaangażowana w 35 projektów deweloperskich, z których 19 to obiekty handlowe, które łącznie zaoferują 130 tys. mkw. powierzchni najmu.

– Poprzedni rok był dla nas bardzo intensywny, co przejawiało się w zwiększeniu tempa inwestycji w Polsce. Otworzyliśmy w tym czasie pięć Vendo Parków w Bytowie, Ostrołęce, Pułtusku, Łasku i Kobyłce, które dostarczyły łącznie ponad 18 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni najmu. Na nowe projekty przeznaczyliśmy ponad 25 mln euro, zwiększając tym samym niemal dwukrotnie poziom inwestycji w stosunku do roku 2018. Powiększyliśmy też nasz polski portfel gruntów pod przyszłe projekty handlowe. To był bardzo udany rok, wytyczający nam ambitne plany na lata kolejne – dodaje Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland.

Portfel i akwizycje

Na koniec roku 2019 grupa Trei zarządzała aktywami nieruchomościowymi o łącznej wartości 1,2 mld euro (2018: 1,1 mld euro). Większość z 390 nieruchomości z portfela grupy znajduje się w Polsce (36 proc.) i Niemczech (32 proc.). Dalej plasują się Czechy (17 proc.), Portugalia (13 proc.), Słowacja (1 proc.) i Stany Zjednoczone (1 proc.). Poziom najmu w portfelu pozostał stabilny i na koniec roku 2019 wyniósł 99,4 proc. (2018: 99,4 proc.).

Wolumen transakcji grupy Trei w ubiegłym roku osiągnął poziom ok. 90 mln euro (2018: 161 mln euro). Przejęcia wyraźnie stanowiły większość wolumenu – 76 mln euro. Sprzedaże wyniosły 14 mln euro. Przejęcia obejmowały głównie działki, w tym grunty pod zabudowę mieszkaniową, między innymi w Moguncji, Wrocławiu i Stanach Zjednoczonych, a także działki pod nowe Vendo Parki w Polsce. Niektóre mniejsze nieruchomości w Niemczech zostały wyprzedane w celu optymalizacji portfela.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.